Zakładanie licówek porcelanowych

 Licówki porcelanowe-co warto o nich wiedzieć?

Piękny uśmiech to marzenie niejednej osoby, jednak nieodpowiednia higiena jamy ustnej, a także lekceważenie wizyt u stomatologa sprawia, iż na zębach zaczynają pojawiać się przebarwienia, których niestety nie można pozbyć się, szczotkując zęby, a zabiegi w gabinecie dentystycznym również nie przynoszą żadnych efektów. W takiej sytuacji warto rozważyć możliwość założenia licówek na zęby, które mogą się okazać ostatnią deską ratunku. Przy pomocy licówek można poprawić nie tylko kolor zębów, ale również ich kształt. Obecnie licówki na krzywe zęby są bardzo często nakładane, a najpopularniejsze są te porcelanowe. Co jednak warto o nich wiedzieć?
Licówki co to?

Porcelanowe licówki to bardzo cienkie płytki o grubości około 0,5 mm, które stosowane są na szeroką skalę w stomatologii estetycznej. Wykorzystuje się je przede wszystkim po to, aby poprawić wygląd, a także skorygować kształt zębów znajdujących się z przodu łuku zębowego. Jeśli chodzi o licówki kompozytowe a porcelanowe, to te drugie cieszą się największą popularnością, ponieważ licówki kompozytowe mają jednolitą barwę, co sprawia, iż nie wyglądają zbyt naturalnie, a tworzywo bardzo często zaczyna się przebarwiać. Licówki porcelanowe zakładane są zazwyczaj od jedynek do trójek lub czwórek, jednak można je założyć również na pozostałe zęby. Jeśli chodzi o licówki przed i po to widoczna jest bardzo duża różnica, ponieważ zęby stają się bielsze, jednak najważniejsze jest to, iż są one idealnie proste. Licówki porcelanowe wytwarza się ze specjalnej masy porcelanowej, jednak zawierają one również dodatek akrylu oraz innych substancji. Warto wiedzieć przede wszystkim o tym, iż licówki porcelanowe opinie mają bardzo dobre, ponieważ odznaczają się bardzo dużą trwałością na uszkodzenia mechaniczne, a oprócz tego nie są tak podatne na przebarwienia, jak naturalne zęby.

Jak przebiega etap zakładania licówek porcelanowych na zęby ?

Zakładanie licówek porcelanowych najczęściej odbywa się kilkuetapowo, jednak przed tym zabiegiem konieczne jest najpierw oszlifowanie zębów, które odbywa się w znieczuleniu miejscowym. Następnie konieczne jest pobranie wycisków, na podstawie których wykonuje się licówki dopasowane do konkretnego pacjenta. Zęby zostają zabezpieczone tymczasowymi licówkami, natomiast te właściwe zakładane są podczas kolejnej wizyty. Licówki zostają przytwierdzone do zębów specjalnym klejem, a jeśli chodzi o ich trwałość, to wytrzymują one przez okres od 10 do 15 lat.

Czy warto zakładać licówki?

Wiele osób zastanawia się nad tym, czy warto założyć licówki, jednak odpowiedź może być tylko jedna. Oczywiście, że tak! Przy pomocy licówek można w znaczący sposób poprawić wygląd swoich zębów, a licówki porcelanowe prezentują się niezwykle estetycznie. Sprawdzają się one idealnie w przypadku osób, które mają nierozchwiane oraz zdrowe zęby i dziąsła. W przypadku niektórych osób licówki zakładane są wyłącznie na jeden lub dwa zęby, jednak zdarzają się również sytuacje, w których konieczne jest założenie licówek na większej ilości zębów.

Jakie są zalety licówek?

Licówki porcelanowe mają bardzo dużo zalet, dlatego też nie ma się w zasadzie czemu dziwić, iż zakładane są obecnie przez wielu pacjentów. Największą zaletą licówek jest to, iż przy ich pomocy można zmienić wygląd pojedynczych zębów lub też całych ich grup. Założenie licówek wiąże się z dosyć małą ingerencją w twarde tkanki zęba, co stanowi kolejną zaletę tego rozwiązania. Niezwykle ważne jest również to, że kolor licówek jest podobny lub niemal identycznie jak naturalna barwa zębów, jednak w odróżnieniu od naturalnych zębów nie są one tak podatne na przebarwienia, silne ścieranie oraz ubytki próchnicowe. Licówki, które wykonane są w prawidłowy sposób, zapewniają bardzo dobrą szczelność brzeżną, ponieważ nie jest w ogóle widoczna granica przejścia licówki w ząb. Z tego też względu ewentualna płytka bakteryjna nie ma się gdzie osadzać.

Przeciwwskazania do założenia licówek

Licówki porcelanowe to najlepszy sposób na poprawienie wyglądu swoich zębów, jednak warto wiedzieć o tym, iż w nie każdej sytuacji są one możliwe do założenia. Wśród podstawowych przeciwwskazań do przeprowadzenia zabiegu zalicza się w szczególności:

  • zbyt małe lub krótkie zęby
  • wady zgryzu (w celu założenia licówek konieczne jest zatem przeprowadzenie leczenia ortodontycznego)
  • nawyki takie jak np. podgryzanie paznokci
  • nieodpowiednia higiena jamy ustnej
  • niewyleczona próchnica
  • zniszczone zęby oraz dosyć rozległe wypełnienia
  • braki zębowe w bocznych odcinkach uzębienia

Cena licówek porcelanowych

Jeśli chodzi o licówki ile kosztują, to warto wiedzieć o tym, iż cena uzależniona głównie od elementów wchodzących w skład zabiegu oraz stanu zębów. Zarówno licówki cena warszawa, jak i licówki cena kraków, są na bardzo podobnym poziomie, ponieważ w większych miastach oraz w renomowanych klinikach ceny należą do dosyć wysokich. W niektórych gabinetach możliwe jest założenie licówek porcelanowych w cenie mieszczącej się w granicach 800 zł, jednak są również kliniki, które oferują możliwość założenia licówek w granicach 1800-2000 zł. Chodzi tutaj oczywiście wyłącznie o jeden ząb.

***