Protezy stomatologiczne, nazywane także zębowymi, są świetnym rozwiązaniem w momencie, gdy pacjent chce skutecznie rozwiązać problem częściowego lub całkowitego bezzębia. Może zdarzyć się, że pacjent utraci naturalne zęby – na skutek choroby, urazu – wtedy protezy sprawią, że uśmiech nadal będzie piękny i funkcjonalny. Warto jest dowiedzieć się, kiedy protezy znajdą swoje zastosowanie i dlaczego warto zdecydować się właśnie na protezy, zamiast podejmować leczenie protetyczne innymi sposobami.
Rodzaje protez stomatologicznych
Protezy, a także inne rozwiązania protetyczne, warto jest stosować, gdyż braki w uzębieniu mogą doprowadzić do różnych przykrych konsekwencji. Może dojść nawet do utraty zębów, które były zdrowe – luka w uzębieniu może spowodować, że zęby zaczną się przesuwać.
Protezy różnią się – w zależności od obejmowanego obszaru, sposobu mocowania i nie tylko. Protezy ruchome charakteryzują się możliwością wyciągania z jamy ustnej. Można je zastosować zarówno w przypadku częściowego, jak i całkowitego bezzębia. Protezy ruchome dzielą się na szkieletowe lub nakładowe.
Protezy mogą być także mocowane na stałe – na przykład na implantach. Ten rodzaj protezy łączy w sobie dwa rodzaje leczenia – protetyczne i implantologiczne. Jego koszt jest adekwatnie większy, jednak zastosowanie stałej protezy wiąże się z pewnymi zaletami, nieosiągalnymi w przypadku użytkowania protezy ruchomej.
Zalety protez ruchomych
Protezy ruchome mogą sprawdzić się u pacjentów mających częściowy lub całkowity ubytek – obejmują kilka zębów lub całą linię zębów. Niewątpliwą, ogólną zaletą protezy ruchomej jest możliwość wyciągania jej z jamy ustnej. Oznacza to bardzo wysoki komfort przeprowadzania zabiegów związanych z higieną – wyciągnięcie protezy mocno ułatwi zarówno czyszczenie samej protezy, jak i jamy ustnej.
Dodatkowo, ten rodzaj protez charakteryzuje się stosunkowo niską ceną. Jest to jedno z najtańszych rozwiązań protetycznych, na które może zdecydować się większość pacjentów. Dodatkową zaletą jest fakt, iż część protez ruchomych może być refundowana z Narodowego Funduszu Zdrowia. Warto jest uwzględnić protezę ruchomą przy szukaniu sposobu na rekonstrukcję funkcjonalności i walorów wizualnych szczęki.
Zalety protez stałych
Protezy stałe posiadają kilka zalet, które często mogą przeważyć przy wyborze protezy, na którą decyduje się pacjent. Przede wszystkim, protezy stałe oferują dużo wyższy poziom stabilności, niż ma to miejsce w przypadku protez ruchomych. Oznacza to, że proteza stała jest doskonale przytwierdzona – na przykład do implantów stomatologicznych, dzięki czemu nie zachodzi ryzyko przypadkowego wypadnięcia jej, czy też przesunięcia, co w konsekwencji obniża komfort użytkowania.
Prócz tego, spożywanie posiłków posiadając protezę stałą jest dużo wygodniejsze, niż w przypadku posiadania protezy ruchomej. Proteza stała jest co prawda droższa, ale mimo wszystko jej zalety względem protez ruchomych rekompensują wyższą cenę.