Prawidłowo język powinien mieć kolor jasnoróżowy lub jasnoczerwony. Powinien być również gładki i mieć wilgotną śluzówkę. Często jednak pojawia się na nim nalot, który może przybierać bardzo różną barwę – od białej nawet po brązową. Może być to związane z tak prozaiczną przyczyną jak spożywanie barwiącego jedzenia, ale bywa, że przyczyna jest dużo poważniejsza. O czym świadczy żółty nalot na języku i jak się go pozbyć?
Czym jest żółty nalot na języku?
Często się zdarza, że język ma nieprzyjemny żółty nalot i jest to objaw, tzw. obłożonego języka. Może mieć on bardzo różne przyczyny, dlatego zabarwienie języka na ten kolor powinno skłonić nas do zastanowienia się nad naszą dietą i jeśli nic nie wskazuje na to, że przyczyną mogą być pokarmy, które na co dzień zjadamy, to warto w tej kwestii poradzić się lekarza. Żółty nalot na języku jest najczęściej wynikiem działania bakterii i drożdżaków, które namnażają się na języku i produkują żółty barwnik. Może także zwiastować dużo poważniejsze schorzenia. Żółty nalot na języku jak usunąć? – W pierwszej kolejności warto przede wszystkim zdiagnozować przyczynę tej dolegliwości.
Przyczyny żółtego nalotu na języku
Przyczyny żółtego nalotu mogą być zarówno bardzo prozaiczne, jak i zwiastować poważną chorobę. Bardzo często jest on wynikiem niewłaściwej higieny jamy ustnej – bardzo wiele osób zapomina, że codzienne mycie zębów powinno także obejmować mycie języka – można do tego celu użyć tej samej szczoteczki, którą myjemy zęby, a zaleca się także płukanie jamy ustnej płynem – dzięki temu dokładnie pozbędziemy się pozostałych zanieczyszczeń. Żółty nalot na języku jak usunąć? Czy samo mycie języka wystarczy? Jeśli będziemy przeprowadzać je regularnie, to powinno zlikwidować problem, ale jeśli pomimo tego wciąż będzie widoczny żółty nalot, to trzeba poszukać innego powodu. Przyczyną żółtego nalotu może być także inna prozaiczna przyczyna – spożywanie dużej ilości przypraw z żółtym barwnikiem, np. kurkumy lub curry. Poza tym może on także zwiastować problemy z układem pokarmowym, np. jelitami, dwunastnicą, wątrobą czy pęcherzykiem żółciowym. Bywa także objawem zakażenia układu moczowego, grzybicy jamy ustnej, schorzenia o nazwie „język włochaty”, a nawet zwykłego przeziębienia. Dlatego warto zasięgnąć porady lekarza.
Jak leczyć żółty język?
Żółty nalot na języku jak usunąć? W pierwszej kolejności należy przyłożyć się do właściwej higieny jamy ustnej, która codziennie będzie także obejmować mycie języka. Jeśli nie pomoże to rozwiązać problemu, to warto pod lupę wziąć swoje codzienne nawyki żywieniowe i dokładnie sprawdzić, czy nie ma w nich przypraw lub produktów, które mogą nasz język barwić na żółto. Jeśli żaden z tych sposobów nie przynosi oczekiwanych rezultatów, to warto wybrać się do lekarza, który dokładnie obejrzy naszą jamę ustną i język, co pozwoli mu zdiagnozować przyczynę, a na pewno będzie okazją do tego, aby skierować nas na odpowiednie badania, które wykluczą inne i być może poważne choroby. Zdecydowanie nie powinniśmy lekceważyć tego niepokojącego objawu.