Płytka nazębna może zrujnować uśmiech, a nawet spowodować poważne problemy zdrowotne. Nić dentystyczna może pomóc w ograniczeniu rozwoju płytki nazębnej, ponieważ czyści przestrzenie międzyzębowe, do których nie dociera szczoteczka. Jeśli nie używasz nici dentystycznej przynajmniej raz dziennie, oto kilka powodów, dla których najwyższy czas to zrobić. Dlaczego warto i jak prawidłowo nitkować zęby?

Jak prawidłowo nitkować zęby?

Używanie nici dentystycznej jest stosunkowo proste:

  • Oderwij nić dentystyczną o długości 40 cm — powinna być wystarczająco długa, aby wyczyścić każdą przestrzeń międzyzębową czystą częścią nici dentystycznej
- Owiń oba końce nici wokół palców wskazujących
- Trzymaj kawałek nici dentystycznej między kciukiem a palcem wskazującym
- Zacznij od siekaczy i kieruj się z boku na bok z nitką
  • Przesuwaj nić dentystyczną do przodu i do tyłu wolnymi ruchami, zawsze używając czystego kawałka nici na ząb
- Aby wyczyścić linię dziąseł na zębie, możesz zamknąć nić dentystyczną w kształcie litery C wokół linii dziąseł i ostrożnie przesuwać nić w przód i w tył.

Pozostałe zanieczyszczenia można wypłukać letnią wodą lub płynem do płukania ust.

Dlaczego trzeba nitkować zęby?

Z ponad 500 różnymi bakteriami, jama ustna to jedno z najbardziej zanieczyszczonych miejsc w ludzkim ciele. Zwalczanie szkodliwych bakterii to ważny krok w zapobieganiu próchnicy zębów i chorobom dziąseł. Można to osiągnąć przede wszystkim poprzez pozbawienie bakterii ich źródła pożywienia.Chociaż mycie zębów usuwa resztki jedzenia na zębach, szczoteczka nigdy nie wniknie tak głęboko w przestrzenie międzyzębowe, jak nić dentystyczna, która usuwa również resztki jedzenia.

W momencie, gdy bakterie wchodzą w kontakt z białkami i resztkami jedzenia, tworzą lepką masę znaną jako płytka nazębna. Osadza się na zębach, przykleja się do wypełnień i wnika dziąsła. Tam zatrzymują się bakterie i uwalniają szkodliwe kwasy, które atakują szkliwo. Nić dentystyczna może usunąć te złogi, a tym samym zapobiec konsekwencjom.

Jeśli płytka nazębna nie zostanie usunięta, twardnieje i staje się kamieniem nazębnym, co może prowadzić do krwawienia i zapalenia dziąseł. Nie ma skutecznych domowych środków na kamień nazębny, więc może go usunąć tylko dentysta. Nić dentystyczna może usunąć płytkę nazębną, zanim zamieni się w kamień nazębny, zapobiegając jego pogorszeniu.

Codzienne stosowanie nici dentystycznej może zapobiegać próchnicy poprzez czyszczenie trudno dostępnych obszarów z bakterii.Nieusuwanie kamienia nazębnego prowadzi do zapalenia dziąseł. Ten stan zapalny może prowadzić do zapalenia przyzębia, ciężkiej postaci zapalenia dziąseł, które może uszkadzać nie tylko dziąsła, ale także całe przyzębie.

Ponadto nić dentystyczna zapobiega nieświeżemu oddechowi. Nieświeży oddech jest zwykle spowodowany głównie przez bakterie w jamie ustnej i złą higienę jamy ustnej.Istnieje wiele powodów nitkowania, z których niektóre są nie tylko estetyczne, ale także zdrowotne. Wiele osób unika stosowania nici dentystycznych, ponieważ uważają ją za zbyt czasochłonną lub nie wiedzą, jak prawidłowo nitkować zęby.

Kiedy nitkować zęby?

Przestrzenie międzyzębowe należy czyścić raz dziennie. Na zębach trwale tworzy się płytka nazębna, która rozwija z czasem efekt chorobotwórczy. Czas gwarantuje, że bakterie rozmnażają się poprzez dostarczone resztki żywności. Wystąpienie niepożądanego efektu jest możliwe po 24 godzinach. Bakterie wytwarzają kwas, który wypłukuje minerały ze szkliwa. Proces ten jest stosunkowo łatwy do równomiernego rozłożenia za pomocą nici dentystycznej i szczoteczki do zębów. W idealnym przypadku czyszczenie przestrzeni międzyzębowych powinno następować po czyszczeniu szczoteczką do zębów. Procedura może prowadzić do optymalnego zdrowia zębów.

Czy nitkowanie zębów może być szkodliwe?

Nić dentystyczna nie jest szkodliwa, ale należy uważać, aby nie uszkodzić dziąseł podczas jej używania. Może się zdarzyć, że dziąsła zaczną krwawić, nie jest to nic groźnego. Jeśli dziąsła krwawią przez kilka dni, warto na wszelki wypadek udać się do dentysty i poddać się badaniu.