Należy mieć świadomość, że zadaniem implantów zębowych jest odbudowanie różnej liczby zębów w szczęce. Stomatolog będzie na nich umieszczał sztuczne zęby. Klienci bardzo często zastanawiają się, jak wyglądają implanty zębowe.

Czym jest implant?

W najprostszym możliwym ujęciu implant zęba jest tytanową śrubą wkręcaną przez implantologa w kość żuchwy lub szczęki. Warto wiedzieć, że będzie on zastępował korzeń zęba. Godny uwagi jest również fakt, że dopiero porcelanowa korona przymocowana do wspomnianego implantu będzie stanowiła kompletną rekonstrukcję określonego zęba. Do atutów omawianego rozwiązania należy zaliczyć komfort użytkowania, a także bardzo wysoką trwałość.

Koniecznie trzeba zdawać sobie sprawę, że implanty stomatologiczne są niezwykle bezpieczne nawet dla alergików. Wykonane są bowiem z tytanu. Dzięki temu nie będą przyczyniały się do uczuleń. Ponadto są świetnie przyjmowane przez organizm człowieka. Obecnie zabieg polegający na wszczepieniu implantu możliwy jest do przeprowadzenia praktycznie u każdego pacjenta.

Zabieg implantacji

Warto wiedzieć, że implantacja jest zabiegiem chirurgicznym, który musi zostać przeprowadzony w warunkach pełnej sterylności i aseptyki. Wszczepienie będzie polegało na bardzo dokładnym przygotowaniu miejsca pod wszczep, a później odpowiednie wprowadzenie do niego implantu. Należy mieć świadomość, że miejsce na implant jest wykonywane kalibrowanymi wiertłami. Oczywiście jego wymiary muszą odpowiadać zarówno średnicy, jak i długości implantu, który zostanie w nim umieszczony.

Godny uwagi jest fakt, że po wykonaniu osteotomii, implant zostaje wkręcony do otworu z właściwą siłą, która będzie gwarantowała stabilizację. Można mieć całkowitą pewność, że nie doprowadzi do przegrzania czy uszkodzenia kości. W zdecydowanej większości przypadków zabieg wszczepienia implantu będzie trwał 20 minut. Warto również wiedzieć, że pacjenci nie będą odczuwać praktycznie żadnych przykrych wrażeń w trakcie operacji, a także po niej. Jak wyglądają implanty zębowe?

Po zabiegu implantacji

Nie można obciążyć implantu bezpośrednio po zabiegu. Należy mieć świadomość, że czas gojenia będzie oscylował od 3 do 6 miesięcy. Bardzo dużo będzie zależało od tego, czy szczęka również została poddana zabiegowi. Koniecznie trzeba zdawać sobie sprawę, że w żuchwie wspomniany proces osteointegracji przebiega znacznie szybciej, trwa od 3 do 4 miesięcy. Istotne znaczenie dla całego procesu będą miały pierwsze dni i tygodnie od momentu zakończenia zabiegu. Wtedy mechaniczne połączenie z kością zostanie zamienione na biologiczną osteointegrację.

Należy mieć świadomość, że będzie to miało miejsce od 2 do 4 tygodni od zabiegu. Nie można pod żadnym pozorem doprowadzić w tym czasie do powstania stanu zapalnego tkanek miękkich oraz kości. Mogłyby to bowiem zaburzyć cały proces. Warto wiedzieć, że w przypadku pojawienia się ewentualnego bólu, lekarz stomatolog przepisze pacjentowi leki przeciwbólowe. Zdecydowana większość osób po przeczytaniu tego artykułu będzie wiedziała, jak wyglądają implanty zębowe.