Miazga zęba to substancja wypełniająca jamę i kanały zęba. Jest to tkanka mocno unerwiona i unaczyniona, dlatego jeśli pojawi się w niej stan zapalny, organizm szybko poinformuje nas o tym za sprawą nieprzyjemnych dolegliwości bólowych.

Zapalenie miazgi – charakterystyka

Stany zapalne w miazdze zęba stanowią częstą przyczynę odwiedzin gabinetów stomatologicznych. Dolegliwość może mieć różnorakie pochodzenie, jednak najczęściej jest po prostu konsekwencją zaawansowanej próchnicy, która przedostaje się do wewnętrznych warstw zęba. Kiedy bakteriom uda się przebić do miazgi dochodzi do jej zapalenia. Profilaktyka choroby polega na odpowiedniej higienie jamy ustnej i regularnych wizytach u dentysty.

Niekiedy zdarza się także, że do zapalenia miazgi dochodzi na skutek ukruszenia fragmentu zęba, lub innego urazu o charakterze mechanicznym.

Stan zapalny miazgi zębowej można podzielić na trzy etapy. Pierwsza faza trwa około trzech dni i objawia się delikatną reakcją bólową w odpowiedzi na kontakt ze słodkim lub zimnym. Jeśli na tym etapie odwiedzimy stomatologa, postęp choroby można szybko zahamować.

Jeśli zbagatelizujemy pierwsze objawy, stan zapalny będzie postępował dalej a ból będzie się nasilał do ostrej fazy, szczególnie odczuwalnej w nocy. Jest to drugi, nieodwracalny etap zapalenia, kończący się koniecznością całkowitego usunięcia miazgi. Trzecim etapem jest martwica, którą wykryje stomatolog, obserwując masy martwicze i utratę połysku zęba, który stanie się sino-niebieski.

Jak leczyć zapalenie miazgi zęba?

Gdy w miazdze zęba dojdzie do zmian zapalnych nie ma możliwości wyleczenia ich w domu. Jedyne kroki, które można podjąć samodzielnie to doraźne zastosowanie tabletki przeciwbólowej, reszta to zadanie dla stomatologa.

W gabinecie zostaną podjęte kroki w kierunku wyleczenia próchnicy i wypełnienia istniejących ubytków. Gdy stan zapalny będzie zaawansowany, konieczne będzie założenie opatrunku z tlenkiem cynku i wodorotlenkiem wapnia. Lecznicza mineralizacja będzie trwała od ośmiu do dwunastu tygodni i gdy zakończy się pomyślnie, stomatolog finalnie wypełni ubytek. Jeśli podjęte leczenie nie przyniesie skutku i ból dalej będzie się utrzymywał jedynym ratunkiem pozostaje leczenie kanałowe.

Zapalenie miazgi zęba – objawy

Stany zapalne w organizmie przejawiają się najczęściej bólem. Podobnie rzecz wygląda w przypadku miazgi zębowej – pierwszym objawem, który sami odczujemy będą dolegliwości bólowe. Jak już wspomniano, początkowo ból będzie miał mniejsze nasilenie i wystąpi podczas płukania zębów zimną wodą, czy w trakcie jedzenie potraw o słodkim smaku.

Wraz z postępowaniem choroby ból będzie o wiele bardziej dokuczliwy, pojawi się samoistnie i pozostanie na dłużej. Najprawdopodobniej nie pozwoli nam także na spokojny sen w nocy. Gdy dojdziemy do ostatniej fazy, ząb przestanie boleć (co będzie świadczyło o jego martwicy), lub nieprzyjemne dolegliwości jeszcze bardziej się zaostrzą. Co więcej, u chorego może nawet wystąpić gorączka, czy ogólne osłabienie. Jedno jest pewne, zapalenia miazgi nie wolno bagatelizować, gdyż może skończyć się martwicą zęba, a nawet powstaniem ropnia i zapaleniem okostnej.