Zęby mądrości to od lat bardzo kontrowersyjny temat. Nie wiemy często, ile powinno ich być, kiedy powinny wyrosnąć, a także jak poradzić sobie z bólem w trakcie ich wyrastania. Bardzo dużo osób także zastanawia się, czy zęby mądrości w każdym przypadku powinny zostać usunięte.

Te i wszystkie inne informacje powinniśmy uzyskać od swojego lekarza dentysty, który nie tylko sprawdzi, czy w naszym przypadku będzie konieczne usunięcie zębów mądrości, ale także, w jakim są stanie. Czy konieczne będzie ich leczenie i jakie zabiegi są konieczne do wykonania w naszym przypadku. Warto także wiedzieć, ile jest zębów mądrości, abyśmy byli pewni, czy mamy już je wszystkie.

Co to są zęby mądrości?

Zęby mądrości to ostatnie zęby trzonowe w naszej szczęce. Musimy więc wiedzieć, że ze względu na ich umiejscowienie, niemożliwa jest dokładna ich higiena, co często jest przyczyną powstania stanów zapalnych. Wielu lekarzy, kiedy wybierzemy się na wizytę i po sprawdzeniu, ile jest zębów mądrości w naszej szczęce, decyduje się je usunąć. Jest to bowiem zdecydowanie lepsze, niżeli leczenie ich, bo mamy tutaj bardzo utrudnione możliwości.

Nie jest bowiem możliwa dokładna ich higiena, bo nie widzimy, czy udało nam się usunąć wszystko to, co się na nich znajduje. W wielu przypadkach także w szczęce nie ma już na nie miejsca, co może powodować konieczność leczenia ortodontycznego. Lekarze więc decydują się profilaktycznie usunąć dany ząb, aby nie spowodować innych problemów.

Kiedy wyrastają ósemki?

O tym, ile jest zębów mądrości powinien wiedzieć każdy, aby mieć świadomość, czy mamy już je wszystkie. Ósemki, bo tak inaczej określa się zęby mądrości wyrastają często w wieku 18 lat, ale u wielu osób dopiero w około 30, a nawet 40 roku życia.

Wszystko zależy od naszych indywidualnych predyspozycji. Warto więc wybrać się do stomatologa, kiedy odczuwamy ból i dyskomfort spowodowany wyżynaniem się nowego zęba. Musimy bowiem stwierdzić, czy jest to wyrastający ząb mądrości, czy też toczący się stan zapalny w jamie ustnej.

Czy trzeba usuwać zęby mądrości?

Zęby mądrości nie są konieczne do usuwania, kiedy nie toczy się w nich stan zapalny, a także mieszczą się w szczęce. Jednak każdy przypadek jest indywidualny i o fakcie usunięcia powinien zdecydować lekarz stomatolog. Jest to bardzo ważne, bo tylko tak będziemy pewni, że usunięty ząb nie sprawi nam więcej problemów. Ile jest zębów mądrości, a także, czy musimy je usuwać należy zadecydować razem z lekarzem. Wielu stomatologów jednak robi to profilaktycznie, bo leczenie zębów mądrości jest trudne, a także nie jesteśmy w stanie zadbać odpowiednio o ich higienę.

Często więc lepiej jest je usunąć, bo nie będziemy odczuwać nie tylko bólu, ale także dyskomfortu. Usuwanie zębów mądrości jest także konieczne, kiedy ostatnie zęby trzonowe nie mieszczą się w szczęce. Niestety dzieje się tak ze względu na to, że szczęka nie jest przygotowana na pomieszczenie kolejnych czterech zębów. Tutaj usuwanie jest więc konieczne.