Proteza szkieletowa stanowi jedno z powszechnie stosowanych rozwiązań protetycznych. Proteza szkieletowa służy wypełnieniu luk w uzębieniu, których obecność może przełożyć się na pojawianie się nieprzyjemnych konsekwencji zdrowotnych. Dowiedz się, czym jest proteza szkieletowa i czy warto się na nią zdecydować.
Właściwości protezy szkieletowej
Proteza szkieletowa zastępuje ubytki w uzębieniu, spowodowane utratą lub zniszczeniem zębów. Jej mocowanie odbywa się z użyciem dedykowanych klamer, oferujących wysoki poziom stabilności, przez co ten rodzaj protezy nie ulega przesuwaniu. Istnieje również wariant, który nie wymaga mocowania protezy szkieletowej z zastosowaniem klamry.
Zastosowanie protezy szkieletowej
Proteza szkieletowa może być używana zarówno w górnej, jak i dolnej linii zębów. Jej zastosowanie gwarantuje natychmiastową zmianę wizualną – na plus. Proteza szkieletowa chroni również przed utratą tkanki kostnej w szczęce, która może prowadzić do poruszania pozostałych zębów, wysuwania ich, a w konsekwencji – nawet do wypadnięcia.
Alternatywę dla protez stanowią mosty protetyczne, których zastosowanie nie zawsze jest możliwe – wówczas proteza szkieletowa jest opcją do rozważenia. Proteza szkieletowa, ze względu na swoją budowę, nie jest podatna na działanie próchnicy, jednak mimo wszystko wymaga codziennej pielęgnacji. Do czyszczenia protezy wykorzystuje się szczoteczkę do zębów i wodę; dodatkowo można wykorzystać szare mydło.
Jak zrobiona jest proteza szkieletowa?
Proteza szkieletowa jest rozwiązaniem protetycznym wykonanym z akrylu i metalu. Większą część protezy stanowią elementy akrylowe, natomiast metal znajduje zastosowanie głównie w klamrach służących do zapewnienia stabilności protezie.
Proteza szkieletowa nie wymaga wykorzystania klamer – można je zastąpić zatrzaskami lub teleskopami, takie protezy nazywa się bezklamrowymi. Ich zaletą jest lepsza estetyka względem protez klamrowych.
Ile kosztuje proteza szkieletowa?
Rozwiązanie protetyczne w postaci protezy szkieletowej może być stosunkowo tanim rozwiązaniem, w zależności od tego, jaki obszar obejmuje dana proteza i z jakich materiałów została wykonana. Warto zorientować się, czy proteza, która jest wykonywana na potrzeby danego pacjenta, może być refundowana przez NFZ. Może okazać się tak, że dany pacjent będzie w stanie uzyskać zwrot kosztów tego rodzaju leczenia protetycznego. Jeśli okaże się to niemożliwe – cena protezy może wahać się między 400 a 4500-5000 złotych.