Licówki to bardzo praktyczne, a zarazem subtelne rozwiązanie, pozwalające na korektę wyglądu uzębienia bez sporej ingerencji w strukturę szkliwa. Przypominają one bardzo cienkie płatki wykonane z odpowiedniego materiału.  Warto zastanowić się, czy nie skorzystać z nich, celem ewentualnych popraw wyglądu zęba. Jeżeli nie słyszeliście nigdy o tym, czym są licówki, jakie są ich zalety i kiedy je zalecamy w gabinecie stomatologicznego. Co więcej, powiemy wam dziś, czym są licówki bez szlifowania zębów, więc szczególnie zalecamy dzisiejszą lekturę artykułu!

Zalety licówek na zęby

Licówki na zęby to niezwykle pomocne rozwiązanie, służące od lat pacjentom chcącym uzyskać pożądane efekty w zakresie estetyki zębów. Ich zalety można wymieniać niemal w nieskończoność, jednak my pokusimy się o wymienienie kilku z nich. Do zalet cieniutkich płatków, jakimi są licówki, zaliczamy:

  • zachowywanie śnieżnobiałego koloru przez długi czas, głównie poprzez niską podatność na przebarwienia.
  • Brak występowania reakcji alergicznych na materiał, z jakiego wykonywane są licówki
  • Duża wytrzymałość na zniszczenia i pęknięcia
  • Obniżona obecność bakterii osadzających się na zębach
  • Zwiększony komfort psychiczny, poprzez osiągnięcie pożądanego wyglądu uzębienia

Licówki bez szlifowania

Licówki bez szlifowania to niezwykle estetyczne rozwiązanie, stosowane przy stomatologii estetycznej. Są to licówki, które po przyklejeniu na zęby, nie wymagają żadnych działań pokroju szlifowania, celem dostosowania ich kształtu, długości czy szerokości. Są one kapitalną opcją w momencie, gdy w uzębieniu występuje diastema, czy też po prostu pragniemy zamaskować powstałe przebarwienia (także te, które niemożliwe są do usunięcia przy pomocy klasycznego wybielania). Licówki bez szlifowania to także świetne narzędzie do korekcji wymiarów zęba.

Kiedy wskazane są licówki bez szlifowania?

Oczywiście należy pamiętać o tym, że licówki bez szlifowania nie mogą być zastosowane w absolutnie każdym momencie. Są one zdecydowanie odradzane, gdy u pacjenta doszło do powstania wyraźnej wady zgryzu, jak chociażby wtedy, gdy zęby są zrotowane, czyli po prostu delikatnie obrócone. Jeżeli jednak pragniecie ich naprawy, warto zdecydować się na klasyczne, konwencjonalne licówki. Licówki bez szlifowania mogą być zastosowane, gdy pacjent prowadzi poprawną higienę jamy ustnej, a jego zęby wolne są od chorób czy też patologicznych stanów w obrębie zębów, czy dziąseł. Należy też pamiętać, że licówki uniemożliwiają także zmniejszenie wymiarów zęba.