Licówki na zęby to jedne z najciekawszych narzędzi w stomatologii, mogących nieco zmienić wygląd poszczególnych elementów uzębienia. Na pewno widzieliście efekty ich wykorzystania, gdyż nie bez powodu korzystają z nich, chociażby gwiazdy światowego show-businessu. Jeżeli i wy chcecie z nich skorzystać, to nie obędzie się bez drobnej dawki wiedzy na ich temat. Dla kogo są przeznaczone? Jak wygląda zakładanie licówki i jak dbać o każdą z nich? Przekonajmy się?

Dla kogo przeznaczone są licówki?

Jak więc już wspomnieliśmy, licówki nie są przeznaczone dla absolutnie każdego z pacjentów. Głównym powodem takiego stanu rzeczy jest delikatność tych cienkich płatków wykonanych na przykład z porcelany. Stąd też nic dziwnego, że stomatolog zdecydowanie odradzi ich zastosowanie w momencie, gdy zmagamy się z chorobami takimi jak bruksizm, który wywołuje zaciskanie i nawet zgrzytanie zębów! Zakładając licówki takiego pacjenta, możemy być pewni, że prędzej czy później ukruszą się one, a nawet będą odpadać. Jeżeli chcecie z czasem założyć sobie licówki, to warto wpierw wyleczyć się z uporczywego bruksizmu.

Jak zakłada się licówki?

Zakładanie płatków, jakim są licówki, jest stosunkowo proste. Podczas pierwszej wizyty zostaną wykonane specjalne wyciski, które mogą pozwolić wam na stworzenie unikalnych licówek na wasze zęby. Na tak przygotowanych modelach możliwe jest stworzenie symulacji uśmiech z już zamontowanymi licówkami. Dzięki temu pacjent może dokonać decyzji, czy licówki o konkretnym kształcie, czy kolorze będą idealne dla jego uśmiechu. Przechodząc do samego montażu licówki, rozpoczyna się ono od usunięcia drobnej ilości szkliwa (mowa tutaj o około połowie milimetra tkanki), aby przygotować taką powierzchnię do implementacji. Po wykonaniu tego kroku (wcześniej oszlifowane zęby zabezpieczają licówki tymczasowe), stomatolog może cementować właściwe licówki, zmieniając na stałe wygląd uzębienia pacjenta.

Jak dbać o licówki?

Mogłoby się wydawać, że tak delikatne elementy protetyczne, jak licówki wymagają specjalnego traktowania. Nie ma w tym prawdy, gdyż zacementowane licówki mogą być traktowane jak prawdziwe zęby i wcale nie potrzebują szczególnych zabiegów higienicznych. Należy jednak pamiętać o tym, że tuż po założeniu wybranych uzupełnień protetycznych powinno się unikać skrajnych temperatur. Stąd też warto zrezygnować z zimnych i gorących produktów spożywczych. Aby licówki służyły możliwie najdłużej, warto przynajmniej dwa razy w ciągu roku udać się na kontrolę higieniczną, aby pozbyć się potencjalnie zbierającego się kamienia nazębnego lub płytki nazębnej.