Leczenie endodontyczne, popularnie znane pod nazwą „kanałowe” wywołuje w pacjentach gabinetów stomatologicznych nieprzyjemne skojarzenia – kojarzy się przede wszystkim z bólem. Pojawia się także wiele innych wątpliwości, na przykład czy po leczeniu kanałowym można ćwiczyć?

Leczenie endodontyczne – co to jest?

Leczenie endodontyczne, czyli kanałowe, to zabieg, który stosuje się, gdy miazga zębowa została nieodwracalnie zniszczona. Może to być następstwem przede wszystkim długo nie leczonej próchnicy, a także uszkodzeń mechanicznych oraz innych. Miazga zębowa jest strukturą, która znajduje się w głębszych warstwach zęba, które są znacznie bardziej unerwione, dlatego stany zapalne w jej obrębie objawiają się znacznie większym bólem niż w przypadku tradycyjnego leczenia.

Leczenie endodontyczne polega więc na usunięciu miazgi zębowej z komory zęba, a także jego kanałów, dokładnym ich oczyszczeniu i w konsekwencji również zaplombowaniu go. Najczęściej jest ono ostatnią deską ratunku dla zęba. Leczenie kanałowe może wymagać większej ilości wizyt w gabinecie stomatologicznym, szczególnie gdy mamy do czynienia nie tylko z zapaleniem miazgi, ale również zmianami ropnymi w obrębie dziąseł. Często związane jest to z dużym bólem, dlatego pacjenci zastanawiają się, czy po leczeniu kanałowym można ćwiczyć lub dźwigać.

Zalecenia do leczenia kanałowego

Jak już wyżej zostało wspomniane, leczenie kanałowe to często ostatni ratunek dla chorego zęba. Pacjent zmaga się więc nie tylko z bólem, ale także ze strachem o utratę swojego zęba. Jednak samo leczenie endodontyczne bywa bezbolesne, ponieważ wykonuje się je z pomocą znieczulenia. Zalecane jest ono w tych wszystkich przypadkach, kiedy tradycyjne leczenie nie odniesie właściwych skutków i związane jest przede wszystkim z infekcją miazgi zębowej – tylko podczas leczenia kanałowego możliwe jest dokładne oczyszczenie komory zęba oraz wszystkich jego korzeni.

Zabieg ten jest dość inwazyjny, więc naturalne jest, że po nim wraz z ustąpieniem znieczulenia może pojawić się wrażliwość zęba i ból. Istnieją pewne zlecenia, których warto przestrzegać po leczeniu endodontycznym – one również określają, czy po leczeniu kanałowym można ćwiczyć.

Wysiłek fizyczny po leczeniu kanałowym

W leczeniu edodontycznym zdecydowanie ingeruje się w głąb struktur zębowych. Po zabiegu może pojawić się tkliwość i ból, dlatego wielu pacjentów zastanawia się, czy po leczeniu kanałowym można ćwiczyć, w tym dźwigać ciężary. Nie ma co do tego szczególnych przeciwwskazać, ale po zabiegu nie należy jeść, dopóki nie przestanie działać znieczulenie. Także później może pojawić się ból zaleczonego zęba, szczególnie przy gryzieniu, dlatego najlepiej gryźć drugą stroną, aby nie tylko nie narazić się na ból, ale również uniknąć komplikacji.

Taki stan zależnie od przypadku może utrzymywać się od kilku godzin do nawet tygodnia lub dłużej. Z bólem można sobie radzić za pomocą środków przeciwbólowych. Jeśli pojawi się opuchlizna, to należy udać się do lekarza. Zaleczony ząb należy także skontrolować po pół roku.