Licówki porcelanowe są idealnym wyborem dla tych osób, które chcą pochwalić się pięknym i śnieżnobiałym uśmiechem. Mało osób zdaje sobie sprawę z tego, że wiele hollywoodzkich gwiazd zawdzięcza swój piękny uśmiech właśnie rewelacyjnym licówkom.

Ile kosztuje licówka porcelanowa?

Licówka porcelanowa ma bardzo wiele zalet, dlatego też coraz więcej osób korzysta z jej olbrzymiego potencjału. Cena licówki uzależniona jest od kilku elementów, dlatego też warto zapisać się na konsultację, podczas której można dokładnie zapoznać się z wstępnym planem leczenia i przypuszczalnymi kosztami. Najdroższym rozwiązaniem jest ręcznie malowana licówka porcelanowa albo licówki pełnoceramiczne z szlifowaniem.

Licówka porcelanowa – co to jest?

Licówka porcelanowa najprościej rzecz mówiąc to bardzo cienka płytka porcelanowa, która swoim odcieniem jest bardzo zbliżona do naturalnej barwy szkliwa. Licówki przyklejane są bezpośrednio do lica zdrowego zęba za pomocą specjalnego kleju. Głównym zadaniem licówek jest oczywiście zamaskowanie wszelkich nieprawidłowości uzębienia. Mowa tutaj nie tylko o kształcie i długości, ale również o kolorze i ewentualnych ubytkach.

Porcelana jest jednym z tych materiałów, który dla organizmu człowieka jest obojętny, dlatego też nie trzeba obawiać się alergii. Umiejętnie nałożone licówki są doskonałym wyborem dla osób, które chcą pochwalić się hollywoodzkim uśmiechem.

Warto wspomnieć również o tym, że licówka może być wykonana w całości z akrylu albo specjalnego kompozytu. Pamiętać należy jednak o tym, że tylko wspomniana porcelana jest w stanie zapewnić odpowiednią elastyczność i trwałość.

Zakładanie licówek porcelanowych

Założenie licówki porcelanowej wymaga przynajmniej dwóch wizyt u doświadczonego stomatologa. Na pierwszej wizycie dentysta szlifuje zęby w obrębie szkliwa, dzięki czemu możliwe jest pobranie precyzyjnego wycisku protetycznego zębów. Na pierwszej wizycie pacjenci mogą także wybrać odpowiedni kolor porcelany. Ostatnim etapem jest zabezpieczenie zębów. W tym zadaniu pomóc mogą specjalne licówki czasowe.

Opisywany zabieg przeprowadzany jest w całości w znieczuleniu miejscowymi, dlatego też pacjenci nie odczuwają dużego dyskomfortu. Uzyskany wycisk jest przekazany do specjalnego laboratorium protetycznego, gdzie przygotowuje się docelowe licówki.

Wykonanie licówek zajmuje około 2-3 tygodni. Na drugiej wizycie są one oczywiście przyklejane do powierzchni zęba za pomocą cementowych kompozytów. Wysokiej jakości licówki zapewniają trwały efekt estetyczny nawet przez 8 lat.

Cena licówki porcelanowej

Ceny licówek porcelanowych są bardzo różne i wahają się od kilkudziesięciu złotych do nawet 2500 zł (za jeden ząb). Koszt w dużym stopniu uzależniony jest oczywiście od wybranego materiału ceramicznego. W polskich gabinetach stomatologicznych największym zainteresowaniem cieszą się licówki porcelanowe wykonane z porcelany skaleniowej, która dostępna jest w postaci płynu albo proszku.

Porcelana skaleniowa wyróżnia się zdecydowanie największą przeziernością, ale pamiętać należy o tym, że jest ona też dość krucha. Pełnoceramiczne licówki wykonuje się także poprzez prasowanie i frezowanie. Najlepsze gabinety stomatologiczne korzystają z technologii CAD/CAM CEREC, dzięki którym można komputerowo zaprojektować licówki.