Atrakcyjny wygląd, który ma być młodzieńczy i zdrowy, obejmuje wiele aspektów. Zasadniczo twarz jest bardzo ważną strefą, która decyduje o wizualnym wyglądzie osoby. Nie tylko oczy i gładka, świeża skóra, ale także białe zęby oraz pełne i regularne uzębienie to bardzo ważne punkty, które wpływają zarówno pozytywnie, jak i negatywnie na wygląd. Piękne białe zęby są wizytówką człowieka. Wybielanie laserowe jest szczególnie skutecznym sposobem na uzyskanie pięknego uśmiechu. Czy wybielanie zębów laserem jest bezpieczne? Jak długo utrzymuje się efekt?

Wybielanie zębów laserem — czy warto?

Piękny uśmiech jest ważnym czynnikiem wpływającym na atrakcyjny wygląd zewnętrzny. Jeśli jednak zęby nie są wystarczająco białe, to uśmiech nie często pojawia się na ustach. Przebarwienia zębów mogą występować z różnych powodów. Żółte zęby wyglądają nieestetycznie. W ten sposób powstaje negatywne pierwsze wrażenie, które może mieć zły wpływ zarówno na relacje prywatne, jak i zawodowe. Istnieje wiele różnych sposobów wybielania, które są oferowane do użytku domowego. Wybielanie laserowe różni się od nich siłą działania. Podczas gdy produkty wybielające do użytku domowego dają niewielki efekt, laserowe wybielanie zębów jest znacznie silniejsze. Również w porównaniu z innymi profesjonalnymi metodami wybielania, wybielanie laserowe ma wiele zalet. Po pierwsze, można to zrobić stosunkowo szybko. Wiele innych form leczenia wymaga znacznie więcej czasu. Kolejną zaletą jest to, że do wybielania laserowego nie jest wymagane wcześniejsze badanie laboratoryjne. Jednak czy wybielanie zębów laserem jest bezpieczne?

Bezpieczeństwo podczas zabiegu

Wybielanie laserowe ma wiele zalet. Po zakończeniu zabiegu zęby są jaśniejsze o kilka tonów. Podczas wybielania laserowego dentysta nakłada na zęby żel wzbogacony nadtlenkiem wodoru. Pod wpływem światła laserowego dochodzi do intensywnego wybielania szkliwa i zębiny bez naruszania struktury zęba. Czy wybielanie zębów laserem jest bezpieczne i jakie środki są podejmowane w celu ochrony? Przed rozpoczęciem wybielania laserowego wykonywane są specjalne czynności przygotowawcze mające na celu ochronę dziąseł i otaczającej je błony śluzowej jamy ustnej oraz języka przed ewentualnym korozją. Ważne jest również zapobieganie oparzeniom spowodowanym przez światło lasera. Ponadto pacjenci są wyposażani w odpowiednie okulary w celu ochrony oczu. Przed rozpoczęciem leczenia dentysta wkłada do ust specjalny uchwyt na policzek. Jest to owalny kawałek plastiku, który sprawia, że usta i policzki nie dotykają zębów. Również język jest przytrzymywany przez to urządzenie w taki sposób, aby nie mógł dotknąć zębów. To urządzenie jest konieczne z dwóch powodów.

Po pierwsze, żel wybielający jest bardzo silny. Natomiast błony śluzowe w okolicy gardła, policzków i warg są dość wrażliwe i podatne na takie ataki. Dlatego zdecydowanie należy unikać kontaktu żelu z tymi obszarami jamy ustnej. Również dziąsła nie powinny stykać się z żelem wybielającym. Aby chronić dziąsła, istnieją dwa sposoby. Pierwszą opcją jest nałożenie specjalnego lakieru ochronnego na dziąsła. Drugą opcją jest użycie specjalnej folii gumowej. Zatem czy wybielanie zębów laserem jest bezpieczne? Tak, jeśli zostaną zastosowane wszystkie powyższe zalecenia.

Jak przebiega laserowe wybielanie zębów?

Na początku musi zostać nałożony na zęby żel. Musi on pokryć wszystkie zęby, aby uzyskać najlepszy efekt. Jak opisano powyżej, należy unikać kontaktu żelu z policzkami, ustami, językiem lub dziąsłami. Żel stosowany do wybielania laserowego jest bardzo silny, dlatego należy zachować szczególną ostrożność i leczenie powinno być wykonywane wyłącznie przez dentystę. Aktywnym składnikiem żelu stosowanego do wybielania laserowego jest nadtlenek wodoru. Substancja ta łatwo ulega rozkładowi w wodzie i pojedynczym atomie tlenu. Aktywny tlen atakuje wiele tkanek i dlatego też dziąsła muszą być chronione przed kontaktem. Związki chemiczne zawarte w zębach są odporne na składniki żelu. Natomiast związki, z których składają się pigmenty barwiące odpowiedzialne za przebarwienia zębów, są mniej stabilne. Kiedy aktywny tlen styka się z pigmentami barwnikowymi, rozpuszcza je i wiąże się z nimi. Proces ten w chemii nazywany jest utlenianiem. Związki chemiczne powstałe w wyniku utleniania przebarwień, w przeciwieństwie do pigmentów barwnikowych, nie przylegają ściśle do zębów i można je łatwo usunąć. W rezultacie z zębów są usuwane przebarwienia i po zabiegu zęby są białe.

Ile czasu utrzymuje się efekt po laserowym wybielaniu?
Nie trzeba już zadawać sobie pytania, czy wybielanie zębów laserem jest bezpieczne. Ta metoda ma wiele zalet w porównaniu z innymi metodami. Efekt jest wyraźnie widoczny nawet po jednym zabiegu. Samo leczenie zajmuje niewiele czasu i nie trzeba go powtarzać.

Wcześniejsze czyszczenie jest konieczne tylko w przypadku wyjątkowo uporczywych przebarwień. Nie ma innej metody wybielania zębów, która zapewnia tak zadowalające rezultaty przy jednym zabiegu. Efekt wybielania laserowego utrzymuje się również bardzo długo, bo nawet przez kilka lat.