Leczenie kanałowe zęba jest sposobem na to, by uratować zęba przed ekstrakcją. Leczenie kanałowe zęba sprawdza się między innymi wtedy, gdy inne formy leczenia nie zdadzą egzaminu; ten rodzaj leczenia obejmuje zęby z zakażoną miazgą. Leczenie kanałowe może też być nazywane jako endodoncja, leczenie endodontyczne. Dowiedz się, czym jest leczenie kanałowe i jakie znaczenie w tym zabiegu ma mikroskop.

Czym jest endodoncja?

Leczenie kanałowe, nazywane także jako endodoncja, często znajduje zastosowanie w momencie, gdy pacjent zmaga się z wysoko rozwiniętą próchnicą. Możliwe, że uszkodzenie mechaniczne zęba, a także wielokrotne próby jego leczenia również spowodują, że leczenie kanałowe będzie konieczne.

Leczenie endodontyczne polega na usunięciu miazgi z kanałów zęba. Ten zabieg wykonuje się celem zapobiegania dalszemu rozwojowi choroby. Podczas zabiegu otwierana jest komora chorego zęba, po czym dochodzi do usunięcia miazgi – żywej i martwej. Za sprawą leczenia endodontycznego pacjent jest w stanie utrzymać zęba w jamie ustnej, bez konieczności usuwania go.

Czy zabieg boli?

Leczenie kanałowe jest zabiegiem, które potencjalnie mogłoby sprawić ból. Z tego powodu stosuje się znieczulenie miejscowe, mające na celu uśmierzyć i zredukować jakikolwiek możliwy ból. Za sprawą znieczulenia pacjent odczuwa komfort, a zabieg może odbyć się w spokojnej atmosferze.

Warto mieć jednak na uwadze, że leczenie kanałowe niesie za sobą bolesny czas gojenia. W okolicznych tkankach może pojawić się obrzęk, a także duży ból, który jest potęgowany przez jakąkolwiek styczność z zębem (np. poprzez dotyk).

Użycie mikroskopu w leczeniu kanałowym

Leczenie kanałowe jest dużo bardziej efektywne, kiedy stomatolog zastosuje mikroskop operacyjny. Mikroskop operacyjny w leczeniu endodontycznym jest używany juz od wielu lat. Jego zastosowanie pozwala na znalezienie dużo większej kanałów korzeniowych, a co za tym idzie – większa ilość kanałów zostanie oczyszczona i prawidłowo wypełniona, co redukuje ryzyko nawrotu choroby.

Z pomocą mikroskopu stomatolog jest w stanie znaleźć różne, nieregularne kanały korzeniowe – na przykład zakrzywione, wąskie. Bardzo trudno byłoby odnotować ich obecność bez posiadania narzędzia powiększającego. Leczenie kanałowe jest niezwykle ważne, w miarę możliwości warto jest je podjąć właśnie z użyciem mikroskopu.

Efekty po zabiegu

Efekty zabiegu leczenia endodontycznego mają ogromną wartość dla wielu pacjentów. Za sprawą leczenie endodontycznego stomatolog jest w stanie sprawić, ze ząb, który wstępnie kwalifikował się do ekstrakcji, może zostać utrzymany w jamie ustnej. Z racji tego, iż najprawdopodobniej uległ on sporemu uszkodzeniu, konieczna będzie jego odbudowa protetyczna.

Odpowiednio wykonane leczenie endodontyczne jest w stanie sprawić, że uratowany ząb będzie służyć pacjentowi jeszcze przez wiele lat, bez jakichkolwiek problemów. Warto jest podjąć leczenie endodontyczne, nim pacjent zdecyduje się na ekstrakcję i ewentualne zastosowanie leczenia protetycznego w postaci, przykładowo, implantów.