Chciałbyś wiedzieć, jak wyglada podciecie wedzidelka u dziecka? Jeśli wędzidełko nie jest wystarczająco długie, to u dziecka może dojść do problemu z ssaniem piersi. Pozornie nie stanowi to kłopotu, jednak zbyt szybkie przejście na mleko modyfikowane również może stanowić kłopot. Niskie wędzidełko wargi górnej często wiąże się z tym, że u dziecka pojawia się tzw. diastema, a także dziąsłowy uśmiech. W takiej sytuacji warto wiedzieć, czy podcinać wędzidełko u dziecka. Dowiedz się, jak wyglada podciecie wedzidelka u dziecka.

Jak wygląda zabieg podcięcia wędzidełka języka

Wędzidełko występuje w kilku miejscach w naszym ciele, w tym między innymi w języku. Warto jest wyszczególnić, czym konkretnie jest wędzidełko i jaką funkcję pełni w naszym organizmie. Kwestia tego, jak wyglada podciecie wedzidelka u dziecka również zostanie poruszona w dalszej części artykułu. Wędzidełko służy połączeniu dwóch elementów i ograniczeniu ich ruchomości. W niektórych przypadkach może być ono zbyt krótkie, co może spowodować, że zakres ruchów języka będzie mocno ograniczony. Zbyt krótkie wędzidełko może prowadzić do seplenienia.

Jednym z lekarzy, który diagnozuje zbyt krótkie lub zbyt długie wędzidełko, jest laryngolog. Z tego powodu warto jest wybrać się do tego lekarza z dzieckiem, aby zdiagnozować tego rodzaju problemy. Nie zawsze musi być tak, że to nieprawidłowe nawyki są odpowiedzialne za to, że wędzidełko rozwinęło się nieprawidłowo. Może okazać się, że wynika to po prostu z genetyki, a na to tak naprawdę nie ma się wpływu. Niemniej jednak, niezależnie od przyczyny, nieprawidłowo rozwinięte wędzidełko trzeba zoperować.

Plastyka wędzidełek warg dolnej i górnej jest bardzo często wykonywanym zabiegiem, co często jest powiązane z planami na przeprowadzenie leczenia ortodontycznego. Przeprowadzenie tego zabiegu jest uzasadnione w przypadku, gdy dziecko ma problem z ssaniem piersi. Tak więc jeśli zastanawiasz się, czy w takiej sytuacji warto jest wykonać ten zabieg, odpowiadamy – jest to wysoce zalecane, choć powinno być oczywiście skonsultowane z lekarzem.

Zabieg ten wbrew pozorom jest stosunkowo prosty, mogą go wykonać stomatolodzy i chirurdzy. Wykonuje się go także u niemowląt – wtedy do zabiegu wykorzystywane są wyjałowione nożyczki lub wyjałowiony nożyk chirurgiczny. Jeśli zastanawiasz się, jak wygląda zabieg podcięcia wędzidełka języka pod kątem znieczulenia, odpowiadamy – zabieg często odbywa się bez wykorzystania znieczulenia, a w niektórych przypadkach można zastosować substancję znieczulającą o nazwie lidokaina.

Czy podcinać wędzidełko u dziecka

Wędzidełko u dziecka może być zbyt krótkie, ale także za długie. Jakiekolwiek dysproporcje w budowie wędzidełka mogą być źródłem problemów, dlatego bez wątpienia jeśli lekarz zalecił przeprowadzenie zabiegu podcięcia wędzidełka u dziecka, to warto to zrobić. Szczególnie, że wiesz już, że kwestia tego, jak wyglada podciecie wedzidelka u dziecka nie jest tak straszna, jak mogłoby się początkowo wydawać!