Po usunięciu zęba należy jak najszybciej uzupełnić ten brak. Wiele osób, ze względów finansowych, decyduje się na protezę zamiast na implant. Warto jednak zorientować się, ile kosztuje jeden implant zęba, aby wybrać jak najlepiej.

Implant zęba – czy warto?

Usunięcie zęba zawsze jest ostatecznością. Zabieg ekstrakcji nie jest przyjemny ani dla stomatologa, ani dla pacjenta. Lekarz najpierw stara się naprawić ząb, przeprowadzić zabieg leczenia kanałowego. Kiedy jednak okazuje się, że podjęte działania są nieskuteczne, nie ma innego rozwiązania niż usunięcie zęba. Później jak najszybciej należy podjąć działania zmierzające ku uzupełnieniu tego braku. Czy warto zdecydować się na implant zęba? Oczywiście! Implanty to nowoczesne rozwiązanie, jednak w pełni bezpieczne i komfortowe dla pacjenta. W krajach Europy Zachodniej jest to powszechnie stosowane rozwiązanie, szczególnie dla osób starszych, którzy w ten sposób uzupełniają braki wielu zębów. Nie ma jednak żadnych przeszkód, aby implant założyć u osoby młodej. Założenie implantu zawsze powinno być poprzedzone konsultacją ze specjalistą, aby wykluczyć ewentualne przeciwwskazania. Trzeba jednak powiedzieć jasno, że założenie implantu ma wiele zalet, przede wszystkim nie ma ryzyka zniszczenia zębów sąsiednich, na których musiałaby opierać się proteza czy też most.

Rodzaje implantów zębów

Najczęściej można spotkać się z podziałem na implanty tytanowe i cyrkonowe, czyli ceramiczne. Niezależnie od rodzaju, stosowane w obecnych czasach implanty są w pełni wygodne i bezpieczne dla każdego pacjenta. Nie ma zatem ryzyka i nie ma się czego obawiać. Implanty są trwałe i wytrzymałe, są praktycznie nie do odróżnienia od zwykłych zębów na przykład pod względem koloru. Oczywiście warunek jest taki, że zabieg musi być poprawnie przeprowadzony. Podstawą do tego, aby pacjent był satysfakcjonowały z rezultatów zabiegu, jest wstępna konsultacja, podczas której lekarz i pacjent omawiają dostępne rozwiązania, a później wspólnie podejmują decyzję najlepszą dla pacjenta pod różnymi względami. Czasami względy finansowe będą odgrywały ważną rolę, dlatego lekarz musi liczyć się z pewnymi ograniczeniami u swoich pacjentów. Czasami zabiegi trzeba rozłożyć w czasie.

Cena implantu zęba

Ile kosztuje jeden implant zęba? Ceny zależą od wielu czynników. Często w małych miejscowościach ceny są niższe niż w centrum dużego miasta, na przykład stolicy. Wiele zależy też od renomy samego gabinetu i od zastosowanych materiałów. Każdy lekarz ma swoich dostawców materiałów do wstawienia implantów. Niekiedy można wynegocjować duże zniżki. Bardzo niskie ceny mogą wydawać się podejrzane i na pewno powinny wzbudzić czujność u pacjenta. Wstawienie implantu to koszt około kilku tysięcy złotych. Czasami całość można zamknąć już w 4 tysiącach zł, a czasami konieczne będą dodatkowe zabiegi, aby wstawienie implantu w ogóle było możliwe. Koszty mogą wynieść nawet 10000 zł za jeden implant. Warto dokładnie rozważyć i przeanalizować wszystkie dostępne na rynku możliwości po usunięciu zęba, trzeba jednak zdawać sobie sprawę, że nic nie zastąpi implantu.