W stomatologii do wykonania licówek używa się porcelany, akrylu lub materiałów kompozytowych. Wszystkie rodzaje licówek z wyjątkiem kompozytowych wykonuje się w technologiach CAD/CAM. Rezultatem są ultracienkie licówki o grubości 0,5-0,3 mm, nie do odróżnienia od oryginału. Po nałożeniu zakrywają powierzchnię przedsionkową i dolną krawędź zęba. Jakie są rodzaje licówek? Licówki kompozytowe czy warto zakładać na zęby?
Licówki kompozytowe czy warto
Licówki kompozytowe, zwane kompozytowymi tipsami pozwalają ukryć widoczne nieprawidłowości w zębach. Dzięki zastosowaniu licówki kompozytowej można często uniknąć długotrwałego i kosztownego leczenia ortodontycznego. Licówki kompozytowe czy warto, to kwestia indywidualna, jednak warto rozważyć ich wady i zalety przed dokonaniem wyboru sposobu leczenia.
Przede wszystkim nie licówki kompozytowe nie wymagają szlifowania zębów, dlatego są wybierane przez osoby, które nie chcą naruszać struktury swoich zębów. Ponadto wiele osób wybiera tę metodę ze względu na przystępną cenę.
Jest to zdecydowanie szybki i zupełnie bezbolesny zabieg — co ma duże znaczenie dla wielu pacjentów.
Efektem można się cieszyć przez długi czas, jednak należy przestrzegać zaleceń. Przede wszystkim obowiązkowe są regularne wizyty kontrolne u dentysty. Pacjenci muszą też unikać silnie barwiących napojów.
Obecnie stosuje się materiały kompozytowe najnowszej generacji. Nie są tak porowate, jak materiały używane dawniej. Dzięki temu licówki kompozytowe przy odpowiednim użytkowaniu dają efekt bardzo zbliżony do ceramicznych.
Wielu pacjentów zastanawia się licówki kompozytowe czy warto. Z wielu względów zdecydowanie warto zdecydować się na taki zabieg. Rzesze zadowolonych klientów świadczą o tym, że zabieg cieszy się niesłabnącą popularnością wśród świadomych i wymagających osób.
Co to jest licówka kompozytowa?
Jest to bardzo powszechna metoda renowacji zębów. Osoby, które zastanawiają się nad wyborem licówek, zazwyczaj zwracają uwagę na cenę zabiegu. Licówki kompozytowe nie są drogie, a ich wykonanie jest nieskomplikowane i bezbolesne.
W metodzie bezpośredniej wypełniający fotopolimer z żywicami nakładany jest warstwami i formuje kształt zęba. Należy wybrać odpowiedni odcień cementu polimerowego, aby kolor zęba nie różnił się od pozostałych. Jednak w tym przypadku dla niektórych oszczędność pieniędzy i czasu może być wątpliwa. Licówki kompozytowe mają określoną żywotność, co oznacza wymianę i koszty w przyszłości. Chociaż są mocne, zwiększone naprężenie zgryzowe może powodować pęknięcia lub odpryski. W takim przypadku picie słodkich kolorowych napojów może doprowadzić do ciemnienia. Jednak przestrzegając pewnych zasad, można się cieszyć licówkami kompozytowymi przez długie lata.
Kompozyty z tworzyw sztucznych powstają w wyniku polimeryzacji i podwójnego utwardzania. Alternatywnie można zastosować nanokompozyty. Mają dobry połysk i są odporne na zużycie. Ich koszt jest porównywalny z kosztami ceramiki. Jednak porównując właściwości estetyczne i mechaniczne, te ostatnie zdecydowanie zyskują.
Licówki kompozytowe na zęby – czy warto je stosować?
Licówki są jednym z najczęściej wybieranych zabiegów stomatologii estetycznej. Niektórzy pacjenci obawiają się konieczności szlifowania zębów. W przeciwieństwie do licówek porcelanowych, założenie licówek kompozytowych nie wymaga szlifowania zębów.
Licówki kompozytowe to sprawdzony sposób korekcji kształtu, wielkości i koloru zębów. Mogą też skorygować małe defekty ustawienia zębów.
Licówki kompozytowe czy warto stosować, zależy też od pewnych uwarunkowań.
Osoby cierpiące na bruksizm (zgrzytanie zębami i zaciskanie zębów szczególnie podczas snu), paradontozę, a także pacjenci z niewyleczoną próchnicą i mający duże wady zgryzu nie kwalifikują się do zabiegu.
Aby wykonać zabieg, najpierw trzeba zrobić porządek w jamie ustnej i pozbyć się powyższych problemów.
Licówki kompozytowe założone mimo paradontozy, bruksizmru, próchnicy mogą przysporzyć pacjentowi wielu problemów w przyszłości.
Licówki kompozytowe czy warto i kiedy warto założyć? Istnieje wiele wskazań, między innymi:
- przebarwienia zębów,
- ściśnięte zęby górne lub dolne,
- krótkie zęby przednie,
- małe zęby przednie,
- nadwrażliwość zębów,
- diastema,
- ukruszony/złamany ząb,
- ubytki brzegowe.
Jak dbać o licówki kompozytowe?
Dla wielu pacjentów licówki kompozytowe to jedyna szansa na promienny uśmiech. Wielu pacjentów zastanawia się licówki kompozytowe czy warto. Jeżeli będziemy prowadzić odpowiedni tryb życia, stosować dietę (bez kolorowych napojów i barwiącego pożywienia) i regularnie odbywać wizyty kontrolne, to licówki kompozytowe mogą być najlepszym wyborem.
Pacjenci powinni pamiętać o dokładnym szczotkowaniu zębów. Mycie zębów dwa razy dziennie to minimum. Warto używać dobrej pasty do zębów i specjalnego płynu do płukania jamy ustnej. Odpowiednia pielęgnacja pozytywnie wpływa na stan licówek, ale przede wszystkim zębów i dziąseł.
Warto też ograniczyć niektóre nawyki, które szkodzą też naturalnym zębom. Należy powstrzymać się między innymi od obgryzania paznokci, gryzienia ołówków.
Ile kosztują licówki kompozytowe?
Pacjenci często pytają, jaki rodzaj licówek najlepiej zamówić. Aby dokonać wyboru, należy przestudiować korzyści i finansową stronę problemu. Lekarze oferują rozwiązania oparte na module sprężystości, rozszerzalności cieplnej, właściwościach adaptacyjnych i trwałości koloru. Można śmiało powiedzieć, że porcelana maskuje poważne wady i radykalnie rozwiązuje problem estetyczny. Jednak koszt licówek porcelanowych na zęby jest znacznie wyższy, ale cena wynika z wielu czynników — pracy stomatologa i technika dentystycznego oraz eksploatacji sprzętu.
Licówki kompozytowe są mniej wytrzymałe niż porcelanowe. Jednak wszelkie pęknięcia i przebarwienia są łatwe do naprawienia. Przy regularnych kontrolach i odpowiedniej dbałości (higiena, dieta), można się nimi cieszyć przez wiele lat. Z punktu widzenia ekonomicznego jest to najtańsze i najlepsze rozwiązanie. Cena licówki kompozytowej waha się od około 250 do 350 zł za ząb. Dla porównania licówka porcelanowa to wydatek od 700 do 1500 zł za ząb.