Istnieje wiele sposobów na poprawę wyglądu zębów. Stomatologia estetyczna przeżywa rozkwit w ostatnich latach i oferuje różnorodność zabiegów. Wiele osób nie do końca wie, co to są licówki czy na czym polega zabieg bondingu.

Licówki – opis

Co to są licówki? To rodzaj nakładek na zęby w formie cieniutkich płatków, które najczęściej wykonuje się z porcelany. Przyklejane są przy użyciu specjalnego kleju do licowej stronę zębów, stąd ich nazwa „licówki”. Nakładki te stanowią świetne rozwiązanie przy problemach związanych z niedoskonałościami zgryzu oraz szybki sposób na zauważalną poprawę wyglądu zębów.

Licówki stomatologiczne wykorzystuje się przy problemach związanych z ukruszonymi, pękniętymi czy przebarwionymi zębami. Umożliwiają one nie tylko zmianę odcienia zębów i wypełnienie powstałych wyszczerbień, ale mogą wpłynąć także na kształt zęba poprzez jego wydłużenie i poszerzenie. Doskonale sprawdzą się także w przypadku zamaskowania martwego zęba. Jest to idealna metoda dla osób niezadowolonych z wyglądu swoich zębów. Stosuje się ją także w przypadku diastemi w celu wypełnienia przerwy między zębami. Licówki zębów sprawdzą się również w przypadku delikatnie krzywego zgryzu.

Chociaż zabieg wstawiania licówek jest mniej inwazyjny niż korony i podpory, niezbędne jest jednak wcześniejsze oszlifowanie zębów. Bez tego etapu ciężkie byłoby osiągnięcie naturalnego wyglądu zębów, gdyż nawet najcieńsza licówka wiąże się ze zwiększeniem objętości zęba. Licówki są świetnym rozwiązaniem dla osób, którym zależy na szybkim efekcie bez konieczności kilku wizyt u stomatologa.

Rodzaje licówek

Jeśli wiesz już, co to są licówki, pora poznać ich rodzaje. Najpopularniejsze są licówki porcelanowe. Wykonane są z porcelany skaleniowej, cechującą się dużą trwałością i elastycznością. Ten rodzaj licówek jest najcieńszy i najchętniej wybierany przez pacjentów. Licówki wykonane z porcelany oprócz tego, że są odporne na przebarwienia, pozwalają unikać nadmiernego osadzania się płytki nazębnej, co korzystnie wpływa na dziąsła. Trwałość licówek porcelanowych sięga nawet 15 lat. Kolejnym rodzajem są licówki kompozytowe. Tworzywo, z którego są wykonywane, jest tym wykorzystywanym przy uzupełnieniu ubytków w zębach.

Cechuje się trwałością i elastycznością oraz umożliwia dobór idealnego odcienia dopasowanego do koloru pozostałych zębów. Licówki kompozytowe zachowują trwałość do 2-3 lat. Licówki ceramiczne powstają z różnego rodzaju ceramik, takich jak krzemionka czy kwarc, oraz barwników. Ich zaletą jest duża twardość i trwałość. Są bardziej trwałe od licówek kompozytowych, ale mniej od porcelanowych. Podobnie jak licówki porcelanowe, nie są podatne na osadzanie się kamienia nazębnego. Licówki akrylowe to rodzaj nakładek wykonanych z masy akrylowej, stosowanych tymczasowo. Są nakładane w celu zabezpieczenia zęba do czasu założenia licówki właściwej, wykonanej z bardziej trwałego tworzywa.

Licówki – koszt zabiegu

Cena zabiegu wstawiania licówek uzależniona jest od ich rodzaju, a ceny wahają się w zależności od miasta. Najdroższymi są licówki porcelanowe. Ich cena wynosi od 1200 zł do nawet 3000 zł za ząb. Licówki ceramiczne to koszt od 500 zł do 1000 zł. Cena licówek kompozytowych wynosi od 250 zł do 400 zł.