Proste zęby bez niewygodnego aparatu ortodontycznego? Okazuje się, że jest to możliwe dzięki przezroczystym nakładkom, które można ściągnąć w dowolnej chwili i dodatkowo czuć się w nich o wiele bardziej swobodnie niż w przypadku innych aparatów.

Invisalign – co to jest?

Nakładki są nowoczesnym rozwiązaniem dla osób potrzebujących korekcji wady zgryzu. Główną zaletą aparatu jest to, że pozostaje niewidoczny dla innych osób – czym zdecydowanie wyróżnia się wśród standardowych akcesoriów ortodontycznych. Nakładki wykonane są z przezroczystego termokurczliwego materiału i można je w łatwy sposób zdjąć – np. na czas spożywania posiłku. Dzięki temu nie odczuwa się dyskomfortu podczas jedzenia, nie jest też konieczne wprowadzanie specjalnej diety ze względu na noszenie aparatu. Szczotkowanie zębów również nie wymaga zmiany nawyków – zarówno nakładki, jak i jamę ustną łatwo utrzymać w czystości.

Aparat pozwala wyprostować zęby bez większych wyrzeczeń. Stosuje się go zarówno w przypadku występowania zaawansowanych wad zgryzu (np. przodozgryz, szparowatość, zgryz głęboki, zgryz krzyżowy), jak i tych mniej uciążliwych (np. diastema lub niewielkie skrzywienia zębów). W zależności od rodzaju wady i planu leczenia można wybrać wersję Full, Lite lub Teen – każda z nich posiada cechy, które pozwalają dostosować się do wymagań pacjenta.

Jak leczy Invisalign?

Każde leczenie wad zgryzu należy rozpocząć od konsultacji ortodontycznej, podczas której lekarz decyduje, która metoda prostowania zębów jest najlepsza dla konkretnej osoby. Przezroczyste nakładki nadają się do leczenia większości przypadków, jednak przed ich zakupem należy wykonać dokładne badania. Rozpoczyna się od zrobienia zdjęcia RTG oraz skanu 3D uzębienia, by móc idealnie dostosować nakładki do pacjenta. Choć aparat ten zapewnia sporą wygodę użytkowania, należy pamiętać o tym, by nie nosić go tylko sporadycznie, a przez większość czasu. Przyjmuje się, że powinien pozostawać w użyciu przez 22 godziny na dobę. Dopuszczalne jest ściąganie go na czas jedzenia i mycia zębów. Nakładki zmienia się co 1-2 tygodnie, a kontrole lekarskie umawiane są zwykle co 6-8 tygodni.

Invisalign – czy warto?

Proste zęby to marzenie niejednej osoby. Przez wiele lat sporą przeszkodzą były niewygodne i nieestetycznie prezentujące się standardowe aparaty ortodontyczne, które zniechęcały wiele osób do ich noszenia. Samo korzystanie z nich wiązało się bowiem również z ograniczonymi możliwościami czyszczenia zębów, przez co noszenie tego typu sprzętu ortodontycznego mogło przyczyniać się do rozwoju próchnicy i powodować podrażnienia w jamie ustnej. Nowoczesne nakładki niwelują tego typu problemy – pozwalają dokładnie oczyścić uzębienie i bez większego problemu spożywać posiłki. Dodatkowo są zupełnie niewidoczne.

Te cechy sprawiają, że nowoczesny system korekcji wad zgryzu jest dużo bardziej przystępny i komfortowy na co dzień. Efekty, które daje są równie imponujące jak w przypadku noszenia stałych aparatów na zęby. Koszt leczenia przezroczystymi nakładkami – w zależności od rodzaju systemu i stopnia zaawansowania wady zgryzu – można oszacować na 10-22 tysięcy złotych.