Wiele osób z widocznymi wadami zgryzu nie czuje się z tym komfortowo podczas np. spotkań towarzyskich. Jednak nie należy się tym problemem zamartwiać. Współczesna ortodoncja daje możliwość na to, żeby mieć piękny i estetyczny uśmiech. Nieprawidłowości zębowe można leczyć w każdym wieku. Bardzo dobrym na to sposobem jest noszenie aparatu ortodontycznego, stałego lub ruchomego. Używa się go nie tylko w celu poprawy estetyki uśmiechu, ale także po to, żeby mieć zdrowe zęby i łatwiej dbać o higienę jamy ustnej. Przed przystąpieniem do leczenia ortodontycznego warto dowiedzieć się na czym dokładnie polega działanie aparatu ortodontycznego, a także który wybrać.
Dostępne rodzaje aparatów ortodontycznych
W leczeniu ortodontycznym stosuje się dwa rodzaje aparatów: ruchome i stałe. Różnią się one sposobem użytkowania, a także przeznaczeniem w odniesieniu do rodzaju wady zgryzu i wieku pacjenta. Ruchomy aparat ortodontyczny można zdejmować np. na czas spożywania posiłków oraz w trakcie mycia zębów i higieny jamy ustnej. Stosuje się je u dzieci oraz młodzieży w trakcie ich wzrostu. Aparaty są przeznaczone nie tylko po to, żeby korygować wady zgryzu, ale również wspierać rozwój łuków szczękowych. Często znajdują stosowane po leczeniu ortodontycznym, żeby utrwalić zmiany i zapobiec przesunięciu zębów na nieprawidłowe pozycje.
Natomiast aparat stały jest noszony po wyrżnięciu się zębów stałych. Zakłada się go młodzieży starszej oraz osobom dorosłym. Wyróżnia się kilka rodzajów takich urządzeń. Aparat stały klasyczny cieszy się największą popularnością. Na jego budowę składa się drut, zamki, a także ligatury, czyli gumki ortodontyczne. Kolejnym rodzajem jest aparat estetyczny, który po założeniu jest mniej widoczny od klasycznego. Różnicę stanowi też materiał z jakiego wykonane są zamki. W tym celu używa się porcelany, ceramiki, a także połączenia ceramiki i kompozytu. Zupełnie niewidoczny jest aparat lingwalny, ponieważ mocuje się go na tylnej części uzębienia. Wielu pacjentów chce ograniczyć do minimum liczbę wizyt, kontrolnych, czas terapii, a także podnieść komfort leczenia. W takim przypadku warto zdecydować się na aparat samoligaturujący. Ostatnim rodzajem jest aparat nakładkowy, wykonany z tworzywa sztucznego. Ortodonta dopasowuje go indywidualnie do uzębienia danego pacjenta. Nakładki zdejmuje się w trakcie spożywania posiłków oraz na czas higieny jamy ustnej.
Aparat ortodontyczny ruchomy – w jaki sposób prostuje zęby?
Aparat ortodontyczny ruchomy powinno się nosić codziennie przez co najmniej 20 godzin. Po założeniu, zaczynają działać siły, które mają na celu przesunięcie zębów na właściwe miejsca. Dzieje się tak, dzięki stalowemu drutowi, śrubom, sprężynom i akrylowej płytce. Właściwe działanie osiąga się poprzez odpowiednie dokręcanie aparatu co kilka dni. Dokonuje tego samodzielnie pacjent, co wpływa na skuteczność leczenia ortodontycznego.
Jak działa aparat ortodontyczny stały?
Aparat ortodontyczny stały noszony jest przez cały czas leczenia. Nacisk na zęby uzyskuje się dzięki działaniu sprężystego drutu. Jest on przymocowywany specjalnymi ligaturami do zamków. Przykleja się je do zębów razem z pierścieniami. Aparat ortodontyczny stały w precyzyjny sposób i w krótszym czasie powoduje, że zęby zaczynają przesuwać się w obrębie kości.
Który aparat ortodontyczny wybrać?
Wybór aparatu ortodontycznego zależy od kilku czynników. Liczy się stopień wady zgryzu, wiek pacjenta oraz to jak szybko chce on zakończyć leczenie. Niebagatelną rolę odgrywają także kwestie finansowe. Jednak, żeby wszystko przebiegło prawidłowo dobór aparatu najlepszego dla danej osoby należy skonsultować z ortodontą.
Czy leczenie ortodontyczne boli?
Przed rozpoczęciem leczenia ortodontycznego warto zapoznać się z ofertą różnych gabinetów i opiniami pacjentów na ich temat. Dzięki temu będzie można wybrać najlepszy aparat dla danej osoby. Jeśli chodzi o samo jego zakładanie, to nie jest ono bolesne i nie ma potrzeby zastosowania znieczulenia. W pierwszych dniach po zabiegu może pojawić się pewien dyskomfort, jednak wystąpienie dolegliwości bólowych związanych z przemieszczaniem się zębów na nowe pozycje jest zależne od wrażliwości danego pacjenta. Czasami części aparatu mogą też ocierać dziąsła, czy też policzki, jednak nie dotyczy to każdego przypadku. Po pewnym czasie organizm się przyzwyczai do nowej sytuacji.
Działanie aparatu ortodontycznego a wizyty kontrolne
Po założeniu stałego aparatu ortodontycznego, na wizyty kontrolne pacjent powinien się zgłaszać co 4-6 tygodni. Ortodonta sprawdzi postępy leczenia, a także w razie potrzeby zmieni ustawienia urządzenia. W przypadku użytkowania aparatu ruchomego wizyty mogą odbywać się co 8-10 tygodni. W ich trakcie specjalista oceni stan zgryzu, a także uzębienia i dziąseł. O wizytach kontrolnych nie należy zapominać, ponieważ tylko podczas nich można określić czy aparat działa prawidłowo.
Jak czyścić aparat ortodontyczny?
W trakcie leczenia ortodontycznego istotna jest szczegółowa higiena jamy ustnej oraz dbanie o czystość aparatu. Należy zaopatrzyć się w specjalną szczoteczkę jednopęczkową, nici dentystyczne, a także irygator. Dzięki temu łatwiej będzie czyścić obszar za drutem aparatu stałego i przestrzenie międzyzębowe. Zaleca się także płukanie jamy ustnej płynami zawierającymi chlorheksydynę. Użytkownicy aparatów wyjmowanych powinni dokładnie czyścić jego elementy rano oraz wieczorem przy pomocy szczoteczki specjalnie do tego przeznaczonej. Należy unikać mycia wrzącą wodą i uważać, żeby nie uszkodzić klamer. Po czyszczeniu aparat trzeba osuszyć, żeby zapobiec rozwojowi bakterii.
Aparat na zęby – przeciwwskazania
Nie zaleca się noszenia aparatu ortodontycznego osobom ze stanami zapalnymi jamy ustnej oraz zaburzeniami gospodarki hormonalnej. Użytkowanie urządzenia nie jest wskazane u pacjentów z cukrzycą, chorobami immunologicznymi, chorobami przyzębia i miazgi zęba.
Leczenie ortodontyczne za pomocą specjalnych nakładek
Dużą popularnością wśród pacjentów gabinetów ortodontycznych cieszą się przezroczyste nakładki korekcyjne, które wykonuje się pod indywidualne zapotrzebowanie danej osoby. Komfort ich użytkowania polega na tym, że są one prawie niewidoczne dla innych. Poza tym można je nakładać i zdejmować w dowolnym momencie np. na czas spożywania posiłków, czy też higieny jamy ustnej. Nosi się je przy niewielkiej wadzie zgryzu, a leczenie trwa krócej (3-12 miesięcy), niż w przypadku tradycyjnych aparatów. Co jakiś czas nakładki należy wymieniać.