U wielu pacjentów z różnych powodów może dojść do recesji dziąseł. Jeśli taka sytuacja zostanie zauważona, należy niezwłocznie udać się do stomatologa, który ustali przyczynę i wdroży odpowiednie leczenie. Czy można zapobiec obniżaniu się dziąseł? Czy przeszczep podniebienia na dziąsła jest jedynym wyjściem?

Recesja dziąseł – jak leczyć?

Dziąsła mogą się obniżać z kilku powodów. Przede wszystkim duży wpływ mają uwarunkowania genetyczne oraz środowiskowe. Ta dolegliwość jest najczęściej zauważana u palaczy, u których dym papierosowy powoduje osłabienie tkanki dziąsłowej, a ta w konsekwencji może nawet obumrzeć. Pewne jest to, że odsłonięcie szyjek zębowych może powodować wiele nieprzyjemnych skutków. Przede wszystkim na początku pacjenci odczuwają nadwrażliwość zębów na zmiany temperatur. Zęby reagują na zimne i ciepłe posiłki, a także kwaśne i słodkie pokarmy. Jest to dość uciążliwe i utrudnia codzienne funkcjonowanie. Kolejnym etapem może być zapalenie dziąsła, które nieleczone może doprowadzić do paradontozy. Paradontoza z kolei powoduje, że zęby zaczynają mocno krwawić, chwieją się, a w konsekwencji mogą nawet wypaść. Nie wolno bagatelizować recesji dziąseł, gdyż zbyt długie zwlekanie z wizytą w gabinecie stomatologicznym, może skutkować już tylko leczeniem protetycznym. Jakie są metody leczenia? Przede wszystkim ważna jest odpowiednia profilaktyka. Usuwanie kamienia nazębnego, regularne wizyty u stomatologa oraz codzienna higiena jamy ustnej odgrywają istotną rolę. Jeśli jednak dojdzie do recesji dziąseł, to można przywrócić zdrowy i piękny uśmiech. W mniej zaawansowanym stadium chorobowym wystarczy dokładnie oczyścić zęby z osadu i kamienia. Niekiedy niezbędne jest odsłonięcie dolnej części zęba aż do korzenia i wyczyszczenie dokładnie dolnych powierzchni. Czasami lekarz nakłada specjalny preparat, który wnika głęboko w strukturę zęba, powodując jego odbudowę. Jeśli jednak recesja jest mocno zaawansowana, to takie metody nie przyniosą skutku. Niezbędny jest przeszczep podniebienia na dziąsła lub innej części zdrowego dziąsła na zmianę chorobową.

Przeszczep podniebienia na dziąsła – jak wygląda zabieg?

Przeszczep podniebienia na dziąsła jest zabiegiem, który w pełni może zniwelować nieestetyczny wygląd dziąseł. Oczywiście nie chodzi tutaj jedynie o efekt wizualny, bo przede wszystkim najważniejszy jest stan zdrowia. Nieleczona recesja może nieść poważne skutki zdrowotne, które odbijają się nie tylko na uzębieniu, ale całym organizmie. Stany zapalne mogą znacząco wpłynąć na serce i inne organy w ciele, co może doprowadzić nawet do pojawienia chorób przewlekłych. Przeszczep podniebienia na dziąsła jest jednym z najskuteczniejszych zabiegów, który szybko pomoże zlikwidować problem. Należy jednak w międzyczasie ustalić przyczynę recesji i wyeliminować czynniki, które ją spowodowały. Jeśli zęby były zbyt mocno szczotkowane albo używana była twarda szczoteczka, to należy nauczyć się prawidłowo myć zęby i zmienić szczoteczkę na miękką. Palacze powinni zrezygnować z nałogu, co pozytywnie odbije się nie tylko na stanie uzębienia, ale także całym organizmie. W każdym razie ubytki można uzupełnić. A jak wygląda przeszczep? Czy jest to bolesny zabieg? W stomatologii używa się nowoczesnego sprzętu i materiałów, które nie powodują dolegliwości bólowych podczas różnego rodzaju zabiegów. Także podczas przeszczepu podniebienia na dziąsła nie ma się czego obawiać. Cały zabieg obejmuje najczęściej dwie wizyty u lekarza. Podczas pierwszego spotkania muszą zostać przeprowadzone szczegółowe badania, lekarz określa przyczyny i wybiera najkorzystniejszą opcję leczenia. Pacjent również podczas tej wizyty dokładnie dowiaduje się, jak przebiega zabieg i ile czasu trwa rekonwalescencja. Na drugiej wizycie na początku zostaje podane znieczulenie, a następnie lekarz musi pobrać niewielki fragment podniebienia. Następnie jest on wszczepiany w miejsce, w którym są widoczne ubytki dziąsła. Lekarz może także pobrać część dziąsła z innej części jamy ustnej, jednak pierwsza opcja jest wykonywana najczęściej. W niektórych badaniach wykazano, że przeszczepić można także materiał syntetyczny, jednak nie do końca zostało udowodnione, czy taka metoda przyniesie długotrwały efekt, a pacjent w pełni przyswoi taki materiał. Zabieg przeszczepu nie jest długi, a po zakończeniu pacjent wychodzi do domu.

Ile kosztuje przeszczep dziąsła i jak długo trwa rekonwalescencja?

Przeszczep dziąsła nie jest skomplikowanym zabiegiem dla doświadczonego lekarza, a efekty są spektakularne. W Internecie można znaleźć wiele innych zabiegów, które obiecują skuteczne cofnięcie recesji dziąseł metodami niechirurgicznymi. Jednak niestety są to metody jedynie zmniejszające ubytki w dziąsłach lub spowalniające chorobę. Najskuteczniejsze jest wykonanie przeszczepu. Warto skorzystać z takiej opcji, z dwóch powodów. Pierwszym z nich jest bezbolesność, a drugim niewielki koszt. Zabieg w zależności od stanu zaawansowania choroby i gabinetu kosztuje od 1000 złotych. Nie jest to wygórowana kwota za zdrowie. A jak przebiega rekonwalescencja po zabiegu? Przede wszystkim zabieg sprawia, że w jamie ustnej powstają dwie małe ranki. Jedna jest na podniebieniu w miejscu, z którego pobrano tkankę, a druga przy obniżonym dziąśle. Najczęściej nie powodują one dyskomfortu podczas codziennego funkcjonowania. Na pewno należy przez pierwsze dni odpowiednio zadbać o higienę jamy ustnej. Okolice przeszczepu powinny być omijane podczas szczotkowania, a sąsiednie zęby należy bardzo delikatnie szorować. Dodatkowo lekarz przepisuje specjalne płukanki, w których składzie znajduje się chlorheksydyna. Mają one za zadanie przyspieszyć gojenie, a przy okazji zabijają zarazki i bakterie, które namnażają się w jamie ustnej. Okres gojenia najczęściej trwa do 3 tygodni, choć u każdego z pacjentów może przebiegać inaczej. Na pewno należy zgodnie z zaleceniami lekarza udać się na wizytę kontrolną w celu sprawdzenia, czy wszystko idzie zgodnie z planem. Dzięki przeszczepowi można szybko odzyskać piękny uśmiech, a co ważniejsze zdrowie.