Digital Smile Design (DSD) to współczesne narzędzie cyfrowe wykorzystywane w stomatologii w celu poprawy zarówno diagnozy, jak i komunikacji między dentystą a pacjentem podczas leczenia. Ponadto pozwala na realne przewidywanie wyniku. Digital Dental Smile Design znajduje zastosowanie w leczeniu implantów, licówek, wypełnień, estetyki dziąseł, ortodoncji i nie tylko.
Ponadto Digital Dental Smile Design jest idealnym narzędziem do uzyskania zdrowego i naturalnego uśmiechu dostosowanego do rysów twarzy. W ten sposób można cyfrowo zaprojektować swój uśmiech i zwizualizować go jeszcze przed rozpoczęciem leczenia.

DSD — co to jest ?

Digital Smile Design (w skrócie DSD) to cyfrowe podejście do planowania protez i stomatologicznych zabiegów kosmetycznych przy użyciu technik wspomaganych oprogramowaniem. Cyfrowy projekt wspiera perfekcyjne wykonanie koron, mostów i licówek wraz ze szczegółowymi obliczeniami. Obejmuje to nagrania cyfrowe przy użyciu nowoczesnych urządzeń skanujących, a także procesy analizy cyfrowej w celu obliczenia optymalnych czynników estetycznych, takich jak symetria, harmonia, proporcje twarzy itp.

Dzięki analizie i projektowaniu wspomaganej oprogramowaniem przyszłe protezy można już „przymierzyć” cyfrowo. Już na etapie planowania pacjent może ocenić potencjalny wynik i w razie potrzeby zakomunikować wszelkie pożądane zmiany. Planowanie jest weryfikowane zarówno przez doświadczonego chirurga stomatologa, jak i sztuczną inteligencję. Połączenie doświadczenia stomatologicznego i doskonałych technicznie obliczeń prowadzi do idealnego efektu.

Na początku leczenia stomatologicznego przeprowadzana jest analiza estetyczna zębów i twarzy. Koncepcja Digital Smile Design została opracowana przez brazylijskiego dentystę, technika dentystycznego i międzynarodowego wykładowcę Christiana Coachmana.

Celem jest ustalenie, jaka dokładnie sytuacja uzębienia jest najlepsza dla pacjenta, a następnie wdrożenie tego w ścisłej współpracy zespołowej dentysty i technika dentystycznego. Kolejną szczególną cechą tej metody jest opracowanie nowego kształtu i pozycji zębów przed zabiegiem i symulacja jego dopasowania do twarzy.

Dzięki cyfrowym zdjęciom o wysokiej rozdzielczości można uzyskać dokładną wiedzę na temat proporcji twarzy i zębów oraz położenia zębów, dziąseł, policzków i ust, a także wyrazu twarzy z różnymi emocjami, takimi jak własny uśmiech.

Na podstawie zdjęć przeprowadza się analizę sytuacji wyjściowej, lekarz pokazuje możliwe alternatywy leczenia i planuje leczenie. Następnie ilustruje się możliwy wynik zabiegu na modelu. Tak zwany wax-up można następnie przenieść na zęby. W ten sposób można wypróbować nowe zęby jeszcze przed rozpoczęciem leczenia.

Etapy DSD

Specjalna metoda analizy i planowania umożliwia symulację na komputerze pożądanego uśmiechu pacjenta przed zabiegiem i tym samym zobrazowanie go w unikalny sposób. Decydującym czynnikiem jest tutaj stworzenie idealnej harmonii między twarzą, ustami i zębami.

Digital Dental Smile Design to obecnie najbardziej innowacyjna forma estetycznej opieki stomatologicznej. Zęby i twarz pacjenta są skanowane i digitalizowane.

Nowy uśmiech jest projektowany i wizualizowany na komputerze za pomocą specjalnego oprogramowania.

Dzięki Digital Dental Smile Design w zaledwie pięciu krokach pacjent może uzyskać idealny uśmiech.

Pierwszym krokiem jest wykonanie serii wysokiej jakości zdjęć i wideo pacjenta. Dodatkowo lekarz dentysta wykonuje skan cyfrowy całej jamy ustnej za pomocą skanera wewnątrzustnego w celu uzyskania pełnej i szczegółowej analizy całego uzębienia pacjenta.
Następnie dentysta we współpracy z innymi specjalistami robi cyfrowy szkic i tworzy kilka cyfrowych modeli z różnymi opcjami dla pacjenta.
Po przeanalizowaniu różnych możliwości projektowania uśmiechu pacjent wraz ze stomatologiem wybiera ten, który najlepiej odpowiada jego potrzebom i gustom. Jeśli pacjentowi podoba się to, co widzi na ekranie komputera, laboratorium wykonuje makietę. Pacjenci mogą przetestować model bezpośrednio w jamie ustnej. Na tym etapie można jeszcze dokonać zmian. Dzięki temu trójwymiarowemu modelowi dentystycznemu pacjent może sprawdzić efekt leczenia przed rozpoczęciem leczenia i zobaczyć wszystkie zmiany, jakie nowy wygląd jego uśmiechu wprowadzi na wyraz twarzy. Dopiero gdy pacjent akceptuje estetykę, funkcjonalność i fonetykę, laboratorium dentystyczne przystępuje do wykonywania protez estetycznych.

Nowe zęby i piękny uśmiech

Obecnie pacjenci chcą nie tylko poprawić funkcjonalny aspekt swoich zębów, ale także chcą uzyskać naturalny i harmonijny uśmiech. Podobnie jak stomatologia. Z tego powodu dentyści starają się zrozumieć funkcjonalne, emocjonalne i estetyczne potrzeby swoich pacjentów i pomóc im osiągnąć upragniony uśmiech.

Digital Smile Design wychodzi naprzeciw tym potrzebom, ułatwia pracę dentysty i stara się sprostać wysokim wymaganiom medycznym i estetycznym.

Obecnie istnieje kilka metod cyfrowego uwidocznienia zmiany zęba. Dotychczas jednak wstępny wgląd ograniczał się zazwyczaj do uzębienia pacjenta i nie pokazywano mu twarzy.

Rewolucyjna koncepcja Digital Smile Design pozwala teraz na podgląd każdej korekcji stomatologicznej bezpośrednio na twarzy pacjenta. W ten sposób można ocenić wpływ nowych zębów na całą twarz i wygląd.

W przypadku zabiegów na dużą skalę wielu zębów, takich jak metamorfoza uśmiechu, efekt jest widoczny dla pacjenta jeszcze przed rozpoczęciem leczenia i można go wypróbować jeszcze przed poniesieniem rzeczywistych kosztów leczenia.

Korzyści z używania Digital Smile Design

Digital Smile Design to metoda, która ma wiele zalet, m.in.:

– Zwiększa przewidywalność i dokładność leczenia. Zazwyczaj obrazy można powiększyć o ponad 400 procent, co pozwala dentyście zobaczyć znacznie więcej szczegółów niż przy tradycyjnym leczeniu.
– Znacznie skraca czas zabiegu.
– Poprawia komunikację z pacjentem poprzez większe zaangażowanie pacjenta w proces projektowania własnego uśmiechu.
– Poprawia również komunikację pomiędzy wszystkimi specjalistami zajmującymi się leczeniem.
– Pacjent może uzyskać wyobrażenie o efekcie jeszcze przed rozpoczęciem leczenia estetycznego.
– Dzięki Digital Smile Design możliwe jest uzyskanie uśmiechu, który w pełni idealnie pasuje do twarzy i nadal wygląda całkowicie naturalnie.