Próchnica staje się chorobą, która dotyka coraz większą liczbę osób. Nieodpowiednia higiena jamy ustnej powoduje problemy, które w konsekwencji mogą prowadzić do utraty zębów. Próchnica dotyka nie tylko starsze osoby, ale także dzieci. Jedną z metod chroniącą przed próchnicą jest lakowanie zębów. Co to takiego jest? Czy lakować zęby mleczne, czy stałe?

Na czym polega lakowanie?

Lakowanie jest najszybszym sposobem, który dobrze chroni zęby przed próchnicą. Jest to zabieg bezbolesny, który może być przeprowadzony u dorosłych i u dzieci. Polega on na wypełnieniu bruzd, które powstają na co dzień w zębach. Zagłębienia te uzupełnia się specjalnym uszczelniaczem, dzięki czemu codzienna pielęgnacja jamy ustnej staje się łatwiejsza. Lakowanie powoduje, że na zębach nie osadzają się bakterie. Najczęściej używanym preparatem do lakowania jest mieszanka żywic. Powierzchnia lakowanych zębów staje się gładka, co pozwala na lepsze usunięcie resztek jedzenia podczas szczotkowania zębów. Lakowanie powoduje, że ryzyko powstania próchnicy zmniejsza się nawet o 90%. Cały zabieg zajmuje jedynie kilka minut. Wiele osób zadaje sobie pytanie, czy lakować zęby mleczne u dzieci? Odpowiedź jest jednoznaczna – tak.

Kiedy lakować zęby?

Zęby powinny być lakowane u osób, które mają tendencję do próchnicy. Przed podjęciem decyzji o lakowaniu lekarz stomatolog powinien wykonać badanie, które potwierdzi konieczność przeprowadzenia tego zabiegu. Można także lakowanie przeprowadzić profilaktycznie w celu zmniejszenia ilości bakterii, które namnażają się w jamie ustnej. U dzieci lakowanie powinno się wykonać w momencie wyrżnięcia się mlecznych trzonowców, które najbardziej narażone są na chorobę, czyli mniej więcej w 3 roku życia. Można także wykonać lakowanie w wieku około 5-8 lat, kiedy wyżynają się pierwsze stałe trzonowce. Należy pamiętać, że higiena jamy ustnej u małych dzieci odgrywa kluczową rolę. Rodzice powinni od małego oswajać dziecko z gabinetem stomatologicznym, aby maluch miał dobre skojarzenia z tym miejscem. Dzięki temu dentysta będzie mógł już od najmłodszych lat reagować na wszelkie niepokojące zmiany, jakie zostaną zauważone u dziecka.

Lakowanie zębów mlecznych

Lakowanie zapobiega powstawaniu próchnicy, dlatego odpowiedź na pytanie, czy lakować zęby mleczne jest oczywista. Problem próchnicy u dzieci jest niestety coraz dotkliwszy, dlatego warto skorzystać z takiej ochrony. Wiadomo, że dziecko nie umyje dokładnie zębów, a dzięki lakowaniu resztki pokarmowe nie będą się odkładać na płytce nazębnej. Należy jednak pamiętać, że lak się zużywa, dlatego ważne są regularne wizyty u stomatologa w celu sprawdzenia szczelności. Jeśli występują jakieś ubytki, to można je w każdej chwili uzupełnić. Lakowanie jest w pełni bezpieczne i nie oddziałuje w żaden sposób na organizm. Żadne badania medyczne nie wykazały, aby lak był szkodliwy. Wręcz przeciwnie. Próchnica to nie tylko zepsute zęby, ale także bakterie, które mogą znaleźć się w drogach oddechowych lub krwi, dlatego higiena jamy ustnej jest tak ważna.