Podcięcie wędzidełka języka wykonuje się wtedy, kiedy jest ono za krótkie. Pacjentami są zarówno niemowlęta, dzieci, jak i dorośli. Ważnym jest jednak szybkie rozpoznanie, bo im wcześniej, tym lepiej. Wędzidełko jest strukturą tkankową umiejscowioną między językiem a dnem jamy ustnej. Za krótkie sprawia wiele problemów. Mogą wystąpić problemy z przyjmowaniem pokarmów, poprawną wymową, a nawet utrzymaniem odpowiedniej higieny. W niniejszym artykule wyjaśniamy, jak przebiega zabieg wędzidełka języka, ile trwa gojenie, jaki jest jego koszt i jakie są wskazania.

Ile kosztuje zabieg podcięcia wędzidełka języka?

To nieskomplikowany zabieg chirurgiczny, który jest wykonywany niemal w każdym mieście. Można go wykonać bezpłatnie w gabinetach, które mają podpisaną umowę z Narodowym Funduszem Zdrowia oraz w gabinetach prywatnych. Niestety na NFZ są bardzo długie kolejki. Zabieg wykonywany prywatnie nie jest drogi – kosztuje około kilkuset złotych. Korzyści jednak są na tyle duże, że niezaprzeczalnie warto zdecydować się na zabieg podcięcia wędzidełka. Najpierw należy skonsultować się z logopedą i laryngologiem. Laryngolog ocenia stan języka i długość wędzidełka, a logopeda określa konsekwencje wykonania.

Zabieg wędzidełka języka

Trudności co do ruchomości języka i wskazanie do zabiegu może rozpoznać wielu specjalistów takich, jak: stomatolog, pediatra, laryngolog, logopeda, foniatra i inni. Zabieg trwa kilkanaście minut i jest wykonywany w znieczuleniu miejscowym. Osoba musi być na czczo. Lekarz podcina wędzidełko skalpelem albo laserem. Podkreśla się, że laser jest mniej inwazyjny. Nie występuje tak dużo krwawienia, jak w przypadku skalpela. Podczas zabiegu wycięta zostaje fałda, która łączy dwa narządy – język i dno jamy ustnej. Fałda ta ogranicza ruchomość obydwu narządów. Za krótkie wędzidełko może być problematyczne już u kilkutygodniowego dziecka. Może on mieć trudności z ssaniem piersi czy smoczka butelki. To samo dotyczy rozszerzania diety, ponieważ wędzidełko utrudnia rozdrabnianie i połykanie pokarmów. Przyjmowanie posiłków może być bardzo trudne i dziecko może nawet odmówić jedzenia. Zbyt krótkie wędzidełko może być przyczyną wady zgryzu, choroby zębów oraz przyzębia. Największym jednak problemem jest wada wymowy. Dziecko z krótkim wędzidełkiem będzie miało problemy z poprawnym wypowiedzeniem np. r, t, d, n. Seplenienie może sprawiać problemy ze zrozumieniem i może być przeszkodą w relacjach z rówieśnikami. Warto więc wykonać zabieg wędzidełka języka, jeżeli chcemy zadbać o prawidłowy rozwój fizyczny i psychiczny naszego dziecka. Należy dodać, że można podciąć wędzidełko już u kilkutygodniowego niemowlaka. Podcięcia wykonuje się częściej u dzieci niż u dorosłych, żeby uniknąć wad zgryzu i wady wymowy. Zaleca się podcięcie wędzidełka u jak najmłodszego dziecka. Za tą opinią przemawiają następujące przesłanki:
– zabieg jest najmniej bolesny,
– zabieg jest najbardziej precyzyjny,
– samo wędzidełko jest najcieńsze (z czasem przecież się powiększa),
– dzięki zabiegowy działamy prewencyjnie na skutki krótkiego wędzidełka.
Jeszcze kilka lat temu wędzidełka były podcinane u noworodków w szpitalu – przed wypisem do domu. Dziś tego się nie robi, dlatego dużo dzieci zmaga się z tym problemem. Warto być świadomym i obserwować swoje dziecko, szczególnie jeśli pojawiają się trudności z przyjmowaniem pokarmów, połykaniem, wymową. Najlepiej zasięgnąć opinii specjalisty. Zalecenie do podcięcia rozpoznaje lekarz. Czasem wystarczyć mogą regularne ćwiczenia w gabinecie logopedycznym. Na pewno nie można zabiegu odraczać w czasie – jeżeli jest kwalifikacja do podcięcia to należy go wykonać, gdyż problem sam się nie rozwiąże. Istnieje szereg negatywnych skutków, które są dotkliwsze niż sam krótki zabieg w znieczuleniu miejscowym.

Jak długo boli po podcięciu wędzidełka?

Zabieg wędzidełka języka jest całkowicie bezbolesny, ponieważ pacjent jest znieczulony miejscowo. Po podcięciu występuje opuchlizna, krwawienie, ból i dyskomfort. Początkowo będzie działało znieczulenie, zatem nie będzie to jakoś specjalnie dotkliwe. Dopiero kilka godzin później pacjent odzyskuje czucie. Należy przykładać lód, aby zniwelować opuchliznę. W ciągu kilku dni rana zostaje wygojona. Następnie, należy udać się na wizytę kontrolną, aby lekarz obejrzał podcięte wędzidełko. Należy podkreślić, że sam zabieg nie rozwiązuje problemu. Istotna jest także seria zabiegów rehabilitacyjno – logopedycznych.

Podsumowując, wędzidełko to błona łącząca spód języka z dnem jamy ustnej. Zbyt krótka uniemożliwia właściwe napięcie tych mięśni i ogranicza ich ruchy. Krótkie wędzidełko sprawia wiele problemów, które z czasem się nasilają. Problemy z jedzeniem, połykaniem, żuciem, wady zgryzu, seplenienie, ślinotok, niewłaściwa higiena jamy ustnej to główne konsekwencje wystąpienia tej wady. Zabieg wędzidełka języka pomoże te problemy rozwiązać. Całkowite wyleczenie możliwe jest po ćwiczeniach u logopedy. Zabieg jest prosty, trwa kilkanaście minut. Już kilka dni po zabiegu nie odczuwamy żadnych dolegliwości bólowych, krwawienia i opuchnięcia.