W ostatnich latach ogromnym zainteresowaniem cieszy się leczenie zębów z podtlenkiem azotu. Jeśli pacjent odczuwa silny lęk przed zabiegiem stomatologicznym to stomatolog może użyć gazu rozweselającego. Jest to środek powszechnie stosowany na salach porodowych oraz w gabinetach dentystycznych.

Wskazania do przeprowadzenia sedacji

W tym artykule wyjaśnimy, na czym polega leczenie zębów z podtlenkiem azotu i jakie są jego zalety. Warto mieć świadomość, że już od ponad 30 lat powszechnie znaną metodą znieczulania stosowaną w naszym kraju jest wdychanie gazu rozweselającego. Specjaliści określają tę procedurę jako sedację wziewną. Podtlenek azotu to chemiczny związek, który jest bezbarwnym oraz niepalnym gazem. Warto podkreślić, że ma słaby zapach oraz słodki smak. Jest to środek stosowany pomocniczo przy znieczuleniu podczas bardzo bolesnych zabiegów. Najlepiej korzystać z usług renomowanych i sprawdzonych klinik stomatologicznych, które wiele lat działają na rynku i cieszą się pozytywną opinią. Wtedy możemy mieć pewność, że wszystko zostanie zrealizowane prawidłowo. Gaz rozweselający jest podawany pacjentom za pomocą maseczek tlenowych. Warto podkreślić, że natychmiast trafia do obiegu, a w ciągu następnych 15 sekund wędruje do mózgu. Dzięki natychmiastowemu działaniu pacjent od razu czuje się rozluźniony. To wszystko sprawia, że łatwiej można znieść nieprzyjemne oraz bolesne doświadczenia. Pacjentom, którzy panicznie boją się dentysty podaje się ten środek najczęściej. Zarówno dla stomatologa, jak i dla pacjenta jest to duże ułatwienie. Środek zalecany jest u osób, które boją się wizyty u stomatologa. Dawniej środki znieczulające działały słabo, dlatego u wielu osób wykształciła się trauma dentystyczna. Gaz rozweselający pozwala przeprowadzić skomplikowany zabieg bez żadnego dyskomfortu. Można śmiało powiedzieć, że znacząco ułatwia to pracę lekarzowi stomatologowi. Warto wspomnieć, że główną przyczyną niebezpiecznych powikłań jest stres.

Gaz rozweselający u stomatologa

Przeważnie stosuje się gaz o stężeniu maksymalnie 50%. Żeby podać gaz rozweselający pacjentowi nie jest potrzebny anestezjolog. Na szczególną uwagę zasługuje fakt, że u osoby wdychającej gaz dochodzi do chwilowego ograniczenia poczucia świadomości. Do tego następuje jeszcze wyłączenie procesu zapamiętywania najbardziej stresujących chwil. Dzięki temu pacjent nie odczuwa bólu i stresu podczas wizyty w gabinecie dentystycznym. W świadomości pacjentów nie buduje się też żadna trauma. Należy pamiętać, że podtlenek azotu może być podawany dzieciom, które ukończyły 3 rok życia. W dzisiejszych czasach leczenie zębów z podtlenkiem azotu jest bardzo popularne i nie ma co się temu dziwić. Nie powinno się jeść przynajmniej dwie godziny przed użyciem gazu rozweselającego. Przynajmniej przez godzinę po zabiegu nie powinno się też wsiadać za kierownicę samochodu. Można śmiało powiedzieć, że leczenie zębów z podtlenkiem azotu jest bezpieczne zarówno dla dzieci, jak i dorosłych. Oczywiście czasami występują skutki uboczne, ale pojawiają się bardzo rzadko rzadko. Najczęstsze to mdłości, zawroty głowy oraz utrata przytomności. Należy pamiętać, że nie każdemu pacjentowi może być podany gaz rozweselający. Osoby cierpiące na choroby oskrzeli i płuc oraz stwardnienie rozsiane nie mogą korzystać z takiego znieczulenia. Wśród przeciwwskazań można też wymienić katar, przerost migdałków oraz przeziębienie. Warto podkreślić, że górne drogi oddechowe muszą pozostać całkowicie drożne. Niedoborem witaminy B12 może skutkować długotrwale stosowany gaz. Może się również pojawić anemia oraz neuropatia. Na szczególną uwagę zasługuje fakt, że podtlenek azotu może mieć negatywny wpływ na szpik kostny. Szkodzi również jajnikom i jądrom. Warto dodać, że stan upojenia alkoholowego bardzo mocno przypominają objawy użycia gazu rozweselającego.

Podtlenek azotu – znieczulenie nie dla każdego

Podtlenek azotu musi być podawany łącznie z tlenem, ponieważ sam znacząco podwyższa ryzyko niedotlenienia. Ten rodzaj znieczulenia stosuje się w celu zminimalizowania lęku przed wizytą w gabinecie dentystycznym. Ten gaz wydalany jest w niezmienionej formie i nie odkłada się w organiźmie. Od najmłodszych lat uczymy się zasad higieny jamy ustnej. Niestety w dorosłym życiu wiele osób o tym nie pamięta. Gaz rozweselający przeznaczony jest dla pacjentów, którzy czują niepokój przed fotelem dentystycznym. Leczenie zębów z podtlenkiem azotu świetnie sprawdzi się w przypadku osób z dentofobią. Gaz rozweselający obniża przede wszystkim aktywność układu nerwowego, ale nie prowadzi do całkowitego wyłączenia świadomości. Pacjent może nie tylko swobodnie oddychać, ale również przełykać oraz mówić. Przez około 5 minut po zakończonym zabiegu należy jeszcze podawać czysty tlen. Korzystanie z podtlenku azotu u dentysty wymaga właściwego wyposażenia. Trzeba zapłacić około 150-200 zł za godzinę stosowania mieszaniny gazów. W przypadku dzieci, które wcześniej nie były u dentysty sytuacja jest mocno skomplikowana. Mieszanina tlenu i podtlenku azotu jest odpowiedzialna za pojawianie się marzeń sennych u najmłodszych. Po dokładnym przeczytaniu tego artykułu powinieneś wiedzieć, jak wygląda leczenie zębów z gazem rozweselającym.