Leczenie kanałowe stosuje się w przypadku nieodwracalnego zapalenia miazgi zębowej. Choroba ta jest pokłosiem nieleczonej próchnicy. Pacjent, któremu zależy na zachowaniu naturalnego zęba, powinien zdecydować się na endodoncję, która, niestety, jest nieprzyjemnym zabiegiem. Część pacjentów decyduje z możliwości uratowania naturalnego zęba, bojąc się bólu. Dowiedz się, czy leczenie kanałowe jest zabiegiem, którego należy się bać.

Leczenie kanałowe – wskazania

Leczenie kanałowe znajduje zastosowanie w przypadku kilku rodzajów schorzeń. Pierwszym jest nieodwracalne zapalenie miazgi – leczenie kanałowe służy wówczas do usunięcia miazgi. W podobnym celu stosuje się leczenie kanałowe w przypadku martwicy miazgi, a także zmian okołowierzchołkowych zębów – na przykład zapalenia tkanek okołowierzchołkowych.

Czy leczenie kanałowe boli?

Pytanie „czy leczenie kanałowe boli?” jest niezwykle często zadawanym pytaniem przez pacjentów. Wiedząc, jak przebiega leczenie kanałowe, pacjent spodziewa się dużego bólu w trakcie zabiegu i po nim. Obawy są uzasadnione, dlatego warto wiedzieć, że leczenie kanałowe nie odbywa się bez zastosowania znieczulenia.

Pacjent, który decyduje się na leczenie kanałowe, powinien zastosować znieczulenie miejscowe lub ogólne. Leczenie kanałowe, a konkretnie – ból podczas wykonywania zabiegu – zostanie odpowiednio zneutralizowany z użyciem tylko znieczulenia miejscowego.

Ile kosztuje leczenie kanałowe?

Leczenie kanałowe jest wyceniane na różne sposoby. Kliniki dentystyczne wyceniają leczenie kanałowe w zależności od ilości kanałów w zębie, a także od rodzaju zęba. Leczenie kanałowe zęba, który posiada jeden lub dwa kanały, może wahać się się między 150 a 300 złotych. W zależności od kliniki, od jej renomy i ulokowania, cena może się różnić – niektóre gabinety stomatologiczne wyceniają leczenie kanałowe czterokanałowego zęba na 1000 złotych i więcej.

Decydując się na leczenie kanałowe, warto jest pamiętać o jego zaletach i potencjalnych zyskach dla pacjenta. Pielęgnacja zębów naturalnych jest dużo łatwiejsza, niż w przypadku implantów stomatologicznych. Gryzienie, żucie jest dużo bardziej efektywne w przypadku naturalnych zębów, niż w przypadku rozwiązań protetycznych, np. protez ruchomych.

Warto jest poświęcić stosunkowo niewielkie pieniądze i uchronić się od konieczności wymiany naturalnego zęba na sztuczny. Jeśli, mimo wszystko, pacjent zdecyduje się na rezygnację z leczenie kanałowego, ma on do wyboru szereg atrakcyjnych rozwiązań protetycznych.