Choć na piękny uśmiech składa się bardzo wiele aspektów, to jednym z kluczowych są oczywiście same zęby w idealnym stanie. Aby osiągnąć taki stan, stosuje się różne metody, w tym najczęstszą, czyli aparat na zęby. Jak działa aparat ortodontyczny?

Aparat zębowy – co to jest

Najprościej mówiąc aparat ortodontyczny to wsporniki, druciki i sprężynki umieszczone w najbardziej strategicznych miejscach w jamie ustnej, które mają za cel delikatnie, ale stale powodować ucisk na zęby, którego konsekwencją będzie stopniowa zmiana ich położenia. Jasne jest, że nie jest to proces szybki – leczenie ortodontyczne może przebiegać nawet kilka lat – wszystko zależy od samej wady oraz stopnia jest zaawansowania. O sposobie i długości leczenia decyduje zawsze lekarz. Wskazaniami do leczenia aparatem ortodontycznym są różnego rodzaju widoczne wady zgryzu, które mogą się pogłębiać i powodować również inne dolegliwości.

Aparaty bardzo często zakłada się także z powodów czysto estetycznych – idealnie równe zęby to marzenie wielu osób – wpływają na samoocenę i poczucie własnej wartości. Jak działa aparat ortodontyczny? – Wszystko zależy od jego rodzaju – wyróżniamy aparaty stałe oraz ruchome.

Aparat stały na zęby – działanie

Aparat ruchomy ma za zadanie przede wszystkim korygować wady szczęki i jego działanie na same zęby jest niewielkie. Dlatego najczęściej stosuje się go w przypadku małych dzieci. Zakłada się go na kilkanaście godzin, na przykład na noc, bywa że z czasem konieczne jest zastosowanie aparatu stałego. Stały aparat na zęby powoduje delikatny, ale długotrwały nacisk na zęby, czego konsekwencją jest również zmiana ich położenia. Ingerencja aparatu stałego na wygląd naszego uśmiechu jest więc znacznie większa i skuteczniejsza niż w przypadku aparatu ruchomego.

O tym, jak działa aparat ortodontyczny, uzależnione jest także od rodzaju wady, a o tym zawsze poinformuje nas lekarz, który przepisuje nam leczenie za jego pomocą. On także decyduje o długości leczenia, ale na ten czynnik wpływ ma także wiek pacjenta – im młodszy, tym zazwyczaj również krótsze leczenie ortodontyczne. Stały aparat najlepiej zastosować, gdy pacjent posiada już wszystkie stałe zęby.

Wskazania do założenia aparatu na zęby

Wskazaniami do noszenia aparatu są przede wszystkim różnego rodzaju wady zgryzu. Poza tym, że są one widoczne gołym okiem, to również mogą prowadzić do innych poważnych problemów, np. wad wymowy, a także sprzyjać próchnicy czy innym chorobom w obrębie jamy ustnej.

Jest to najważniejsze wskazanie do zastosowania aparatu ortodontycznego. Wady zgryzu, które są wskazaniem do leczenia aparatem, to m.in. tyłozgryz, przodozgryz, zgryz otwarty, zgryz głęboki czy nadmierne stłoczenie.

Oczywiście nie można także pominąć względów estetycznych. Krzywe zęby to często powód niskiej samooceny i braku pewności siebie. Jeśli poprawa ich wyglądu ma bardzo duże znaczenie dla pacjenta również pod tym względem, to tym bardziej powinno zastosować się leczenie aparatem ortodontycznym, w tym niezależnie od wieku.