Aparat ortodontyczny to nie jest coś, na co człowiek decyduje się dla przyjemności. Niemniej warto dowiedzieć się, jakie są rodzaje aparatów ortodontycznych, zanim dokona się konkretnego wyboru. To pozwoli nam nie tylko ustrzec się błędu, ale sprawi również, że w danym aparacie będziemy się czuć komfortowo

Rodzaje aparatów ortodontycznych?

Jakie są rodzaje aparatów ortodontycznych? Aparaty ortodontyczne można podzielić na następujące kategorie:

• aparaty tradycyjne
• aparaty samoligaturujące
• aparaty lingwalne
• aparat Clear Aligne

Aparaty tradycyjne- charakterystyka

Tradycyjne aparaty ortodontyczne to po prostu te, które niemal w całości wykonane są z metalu. Jedyną niemetalową częścią w tychże aparatach są ligatury, czyli rodzaj kolorowych gumek. Można je dobierać do aparatu wedle swoich upodobań estetycznych, a nawet pod kolor oczu.

Klasyczne modele aparatów ortodontycznych mają ten plus, iż są wytrzymałe w miarę tanie oraz mają kolorowe gumki co szczególnie cieszy małych pacjentów. Bardzo dużym minusem tradycyjnych aparatów ortodontycznych jest to, że bardzo rzucają się w oczy i nie da się ich ukryć przed spojrzeniami innych.

Aparaty samoligaturujące co je wyróżnia i jakie są rodzaje aparatów ortodontycznych samoligaturujących?

Aparaty samoligaturujące w odróżnieniu od tych klasycznych są mniej inwazyjne i rzadziej uszkadzają błonę jamy śluzowej. Pacjent, który je nosi odczuwa też mniejszy ból, a czynności higieniczne takie jak mycie czy nitkowanie zębów staje się łatwiejsze i nie kończy się krwawieniem dziąseł. Jakie są rodzaje aparatów ortodontycznych samoligaturujących?

Aparaty samoligaturujące są zrobione nie tylko z metalu, lecz również z kryształu lub ceramiki. Cechą charakterystyczną samoligaturujących aparatów z zamkami wykonanymi z kryształu czy ceramiki jest to, że łatwiej je zamaskować i nie są tak bardzo widoczne w trakcie rozmowy, jak aparaty tradycyjne. To ważne zwłaszcza dla osób w starszym wieku, które niekoniecznie chcą mówić całemu światu, że poddały się właśnie korekcji zgryzu.

Aparaty lingwalne

Są to aparaty ortodontyczne, które podobnie jak inne przykleja się do zębów, ale od strony języka. Ich niewątpliwą zaletą jest to, że likwidują wszystkie wady zgryzu, są mało wyczuwalne i nie powodują odwapnienia zębów ani silniejszej próchnicy, jak to się dzieje w przypadku innych aparatów.

Co ważne dzięki nim zmniejsza się też liczba wizyt u ortodonty, a także czas leczenia. Ta informacja cieszy zwłaszcza pacjentów, którym zależy na szybkich efektach leczenia.

Aparaty Clear Aligne

Są to aparaty ortodontyczne, których podstawę działania stanowią przeźroczyste nakładki. Ich ogromną zaletą jest fakt, iż zrobione są z miękkiego materiału. On jest na tyle delikatny oraz subtelny, że prawie go nie czuć. Pacjent z tego rodzaju nakładkami nawet nie czuje, że ma w buzi aparat ortodontyczny.

Nic go nie uwiera ani nie gniecie, więc przypomina sobie o nim dopiero wtedy, gdy musi go zdjąć przed jedzeniem. Aparaty Clear Algine wyróżnia i to, że pomimo iż nie mają zamków mocno przylegają do zębów. Można w nich swobodnie się śmiać i rozmawiać i nie bać się, że zaraz nam spadną lub ktoś je zauważy i nie daj Boże skrytykuje.