Nie każdy może pochwalić się pięknym uzębieniem. Krzywe zęby nie dodają uroku, ale jest skuteczny sposób na pozbycie się tego kompleksu. Jeśli komuś zależy na cieszeniu się pięknym uśmiechem, to powinien pomyśleć o leczeniu ortodontycznym. Obecnie można liczyć na ogromne możliwości. Jest wiele opcji do wyboru, więc czas wybrać się do dentysty, aby ocenił on stan uzębienia i doradził najlepsze rozwiązanie. Do wyboru są różne rodzaje aparatów ortodontycznych, więc istotne będzie dopasowanie odpowiedniego systemu do potrzeb, oczekiwań i preferencji konkretnego pacjenta. Godny polecenia jest aparat bezligaturowy estetyczny. Warto dowiedzieć się na jego temat nieco więcej.

Dlaczego warto zdecydować się na aparat bezligaturowy?

Jeśli ktoś nie jest zadowolony z wyglądu swojego uzębienia, to może to zmienić. Jest obecnie mnóstwo sposobów na białe i proste zęby. Dotyczy to osób zarówno młodych, jak i starszych. Dla każdego znajdzie się odpowiednie rozwiązanie, które pozwoli spełnić marzenie o pięknym uśmiechu. Przykładem będzie aparat bezligaturowy estetyczny, który pozwala na korektę wady zgryzu w bardzo komfortowy sposób dla pacjenta. Oczywiście zanim przystąpi się do założenia aparatu trzeba przeprowadzić szereg innych zabiegów dentystycznych. Czasem konieczne jest wyleczenie problemów zaistniałych w jamie ustnej. Przykładowo jakiś ząb może być objęty próchnicą lub wymagać leczenia kanałowego. Istotne jest też wykonanie skalingu i piaskowaniu. Stan jamy ustnej musi zostać dokładnie oceniony przez ortodontę. Zrobi on także zdjęcie rentgenowskie, aby zobrazować dokładnie, czy nie ma jakieś nieprawidłowości, pomaga mu to dobrać najlepszą metodę leczenia.

Aparat bezligaturowy to świetna alternatywa dla zwykłego aparatu, który nie wygląda zbyt atrakcyjne, mocno rzuca się w oczy. Jeśli komuś zależy na mniej widocznym aparacie, wygodniejszym, to warto zdecydować się na model bezligaturowy. Za jego pomocą możliwe staje się spowolnienie ścierania zębów i powstawania uszkodzeń mechanicznych. Kolejną zaletą będzie zniwelowanie bólu związanego z niewłaściwym ustawienie zębów. Korekta wady zgryzu sprawia, że łatwiej dbać o higienę jamy ustnej, co przekłada się na zmniejszone ryzyko rozwoju próchnicy. Jeśli coś dzieje się niepokojącego w jamy ustnej, to niestety wiąże się to także z nieprzyjemną wonią z ust. Aparat bezligaturowy estetyczny pozwala na uzyskanie prostych zębów, co przekłada się na wzrost pewności siebie, eliminację kompleksów. Wpływa korzystnie również na estetykę twarzy. Można liczyć również na lepszy sen, jeśli ktoś do tej pory zmagał się przykładowo z bruksizmem. Jak widać, zalet jest wiele.

Aparat bezligaturowy a ligaturowy – czym się różnią, który będzie lepszy?

Nie każdy wie, jakie są różnice między aparatem bezligaturowym a ligaturowym. Warto je poznać, szczególnie jeśli planuje się leczenie ortodontyczne. Aparat bezligaturowy estetyczny nie ma gumek, które odpowiadają za podtrzymywanie zamków. Staje się on wobec tego mniej widoczny. Na tym jednak nie koniec zalet. Można też liczyć na bezproblemowe poruszanie łukiem aparatu po linii zębów. Przekłada się to na mniejsze tarcie, czyli zapewnia większy komfort leczenia. Zęby nie są aż tak bardzo narażone na nacisk mechaniczny. Wszystko to sprawia, że leczenie przebiega sprawniej, szybciej niż przy założeniu aparatu ligaturowego. Można liczyć również na łatwiejsze czyszczenie aparatu bezligaturowego. Zmniejsza się częstotliwość wizyt w gabinecie stomatologicznym. Jeśli ktoś stawia na estetykę i wygodę, to powinien wybrać aparat bezligaturowy. Nie ma w nim ostrych krawędzi, co gwarantuje wysoki poziom bezpieczeństwa. Nie trzeba martwić się również zniszczeniem szkliwa.

Jak długo trwa leczenie aparatem bezligaturowym?

Leczenie aparatem bezligaturowym jest relatywnie szybkie w porównaniu do pozostałych aparatów ortodontycznych. Oczywiście do każdego przypadku trzeba podchodzić indywidualnie. Nie można jednoznacznie określić, jak długo będzie trwało leczenie ortodontyczne. Wpływa na to wielu czynników, a wśród nich znajdują się między innymi stopień zaawansowania wady zgryzu. Średnia długość leczenia aparatem bezligaturowym trwa kilka miesięcy. Bardzo często pożądane efekty uzyskuje się już po pół roku. Oczywiście pozytywne zmiany są zauważalne znacznie szybciej. Pacjent może odnotować poprawę już po kilku tygodniach. Na długość leczenia aparatem bezligaturowym duży wpływ ma wiek pacjenta i to, czy będzie on się ściśle stosował do zaleceń lekarza. Pojawienie się komplikacji sprawi, że wszystko się niestety wydłuży, Niezwykle ważny jest okres retencyjny, o czym wiele osób zapomina i później pojawiają się tego negatywne konsekwencje. Jeśli ktoś nie postępuje zgodnie z tym, co zalecił mu lekarz, to może sam przyczynić się do tego, że leczenie będzie długotrwałe, nawet kilkuletnie.

Cena aparatu bezligaturowego, z jakimi kosztami leczenia trzeba się liczyć?

Leczenie ortodontyczne jest procesem czasochłonnym i kosztownym. Należy dobrze przemyśleć, czy jest się w stanie ponieść wszystkie koszty. Aparat bezligaturowy estetyczny będzie droższą opcją od zwykłego. Jest to jednak produkt lepszej jakości, który przyspiesza leczenie i sprawia, że jest ono bardziej komfortowe dla pacjenta. Tradycyjny aparat można kupić już za mniej niż 2000 złotych, z kolei za aparat bezligaturowy trzeba zapłacić co najmniej kilka tysięcy złotych. Na samym zakupie aparatu się oczywiście nie kończy. Na całkowity koszt leczenia ortodontycznego składa się wiele elementów. Płaci się za każdą wizytę kontrolną. Nie można zapomnieć też o wszystkich zabiegach, które przeprowadza się w gabinecie stomatologicznym jeszcze przed założeniem aparatu na zęby. Wydatków jest sporo i dla niektórych mogą one stanowić zbyt duże obciążenie dla budżetu. Warto jednak wiedzieć, że obecnie możliwe jest opłacenie leczenia ortodontycznego przy pomocy systemu ratalnego. Będzie to dobra inwestycja, bo zdrowy i ładny uśmiech ma ogromne znaczenie. Pozbycie się wad zgryzu podniesie komfort życia codziennego.