Wady zgryzu nie tylko powodują, że większość osób nie chce się szeroko uśmiechać, ale też mogą prowadzić do poważniejszych problemów związanych ze zdrowiem, a mianowicie złe ułożenie szczęki zaburza prawidłowe żucie i może powodować silne bóle głowy. Rozwiązaniem jest leczenie ortodontyczne stałym aparatem, a także wyciągami ortodontycznymi, które wspomagają i przyspieszają cały proces.

Jak długo nosić wyciągi ortodontyczne?

Podjęcie leczenia ortodontycznego wiąże się przede wszystkim z chęcią poprawy swojego wyglądu i standardu życia, a więc należy przestrzegać wszystkich zaleceń lekarza, który zna się na swoim fachu. Wyciągi ortodontyczne są stosowane podczas noszenia stałego aparatu, a ich rolą jest przyspieszenie prawidłowego ustawienia zębów i utrzymanie ich na swoim miejscu. Wyciągi ortodontyczne jak długo zatem powinny być noszone, aby pacjent i lekarz byli usatysfakcjonowani? Ciężko jest jednoznacznie stwierdzić, jaki okres będzie odpowiedni, gdyż jest to zależne od kilku czynników, które mają decydujący wpływ na cały proces. Czas ten zależy od tego, jak duża jest wada, czy pacjent stosuje się do zaleceń lekarskich oraz w jaki sposób ułożona jest górna szczęka względem dolnej, ale najczęściej jest to okres od jednego roku do dwóch lat.

Jak często zmieniać wyciągi ortodontyczne?

Wiadomo już, wyciągi ortodontyczne jak długo powinny być noszone, a więc teraz warto się dowiedzieć, jak często w ciągu dnia muszą być one wymieniane, bo właśnie ich regularna wymiana przyspiesza leczenie i prostowanie zgryzu. Zawsze o wszystkim decyduje lekarz ortodonta, który widzi podczas wizyt kontrolnych postępy i to on stwierdza, że jeden pacjent powinien zmieniać wyciągi przynajmniej 4 razy dziennie, a inny wystarczy, że będzie je wymieniać raz na dwanaście godzin. Najważniejsze jest to, by nie lekceważyć tych zaleceń, bo niestety gumki są elastyczne, a pod wpływem przemieszczania zębów rozciągają się, a więc tracą swoje właściwości. Wymiana gumek jest to kłopotliwa, choć w ciągu pierwszych dni najlepiej robić to przed lustrem, aby mieć pewność, że każda została dobrze zahaczona. Po paru dniach stanie się to nawykiem i będzie zajmować kilka chwil, bo zawsze wprawy nabiera się z czasem i dzięki ćwiczeniom.

Jak dbać o jamę ustną, nosząc wyciągi?

Wyciągi ortodontyczne jak długo będą noszone, tak długo wymagana jest odpowiednia higiena jamy ustnej, a ta powinna być regularna i przede wszystkim dokładna. Już samo noszenie aparatu stałego na zębach wymaga używania specjalnych szczoteczek, którymi można dotrzeć w każdy zakamarek, a dodatkowe gumki utrudniają czyszczenie zębów szczególnie po posiłku. Oczywiście najlepiej myć zęby w momencie, gdy jest czas na zmianę gumek, dzięki czemu szczotkowanie będzie prostsze. Największym problemem jest zawsze jedzenie, które niestety wchodzi między gumki i aparat i ciężko jest je usunąć, a tym bardziej się uśmiechać czy nawet rozmawiać. Warto zatem mieć zawsze przy sobie specjalne szczoteczki i płyn do płukania jamy ustnej, a także lusterko, aby w drodze czy w sklepie móc sprawdzić, czy na zębach nie ma żadnych resztek.