Diastema to przerwa między zębami. Jest to zjawisko, które dosyć często występuje u dzieci, rzadziej u dorosłych. Czy jest to wada? Dla jednych tak, dla innych – nie. Jak usunąć diastemę, gdy zachodzi taka potrzeba?

Diastema – co to jest?

Diastema to przerwa, która występuje między zębami. Najczęściej można ją zobaczyć na przodzie, między zębami górnymi. Nie znaczy to jednak, że jest to jedyne miejsce w jakich pojawia się przerwa. Przerwa między siekaczami jest najbardziej wyeksponowana, dlatego zwraca na siebie uwagę.

Warto wiedzieć, że diastemą nazywana jest przerwa, która ma szerokość większą niż 0,2 mm. Taka szerokość przerwy nie jest problemem medycznym. Jest to wyłącznie defekt estetyczny. Diastema, która ma szerokość powyżej 0,5 mm może stać się już przyczyną wad wymowy. Taka przypadłość powinna być leczona.

Warto pamiętać, że diastema może wystąpić zarówno u dzieci, jak i dorosłych. Leczenie u dzieci, które mają jeszcze zęby mleczne, nie jest konieczne. Diastema często zanika samoistnie, gdy wyrastają zęby stałe.

Przyczyny diastemy – skąd się bierze przerwa między zębami?

Przyczyn powstawania diastemy jest kilka. W zależności od sposobu jej powstania można mówić również o różnych typach diastemy.

Jednym z najczęściej spotykanych rodzajów przerwy między zębami jest diastema prawdziwa, która powstaje, gdy pojawia się przerost wędzidełka wargi górnej. Leczenie tej wady polega na wycięciu wędzidełka.

O diastemie rzekomej będziemy mówili, gdy u pacjenta będzie występowała hipodoncja, czyli brak siekaczy bocznych. Mikrodoncja powstaje, gdy zęby mają mniejsze rozmiary. W jamie ustnej jest wtedy zbyt dużo miejsca i tak powstają przerwy.

Kolejnym zjawiskiem jest hiperdoncja, która charakteryzuje się zbyt dużą ilością zębów. Ząb nadliczbowy pojawia się za siekaczami.

Czy można ją usunąć?

Przerwa między zębami nie zawsze jest problemem medycznym. Zastanawiając się, jak usunąć diastemę, trzeba najpierw rozstrzygnąć czy jest to wyłącznie defekt estetyczny, czy już staje się problemem medycznym.

W przypadku, gdy diastema ma ponad 0,5 mm warto zastanowić się nad jej leczeniem. Można zastosować kilka metod. Pierwszym krokiem jest udanie się do lekarza stomatologa, który określi problem i skieruje na leczenie dobrane indywidualnie dla każdego pacjenta.

Zastanawiając się, jak usunąć diastemę, warto udać się na konsultację do lekarza ortodonty, który zastosuje aparat ortodontyczny. Składa się on z drutów oraz zamków, które poprzez ucisk będą zbliżały do siebie zęby. Jest to metoda leczenia bardzo skuteczna trzeba jednak pamiętać, że wymaga czasu i konsekwencji.

Kolejnym sposobem, który przynosi szybkie efekty, jest założenie licówek, które będą pięknie wyglądały nawet przez 15 lat. Bonding jest metodą, która polega na wykorzystaniu specjalnego kompozytu. Można mu nadać odpowiedni kształt oraz wielkość.

Wszczepiając implanty dentystyczne, pacjent osiągnie taki sam efekt, jak korzystając z licówek. Innym rozwiązaniem jest zastosowanie mostów dentystycznych, które są sztucznymi zębami utrzymywanymi poprzez konstrukcję, która jest przyczepiona do zębów po obu stronach.