Problem ten może dotyczyć nas niezależnie od wieku i płci – opuchnięte dziąsło może pojawić się u nastolatki, kobiety w ciąży i osoby starszej, ale przyczyny tego stanu mogą być zupełnie inne. Jedno jest pewne – opuchnięte dziąsło wywołuje dyskomfort i ból, a tym samym wymaga odpowiedniego leczenia.
Opuchnięte dziąsła – jakie są przyczyny?
Spory dyskomfort, a często także ból i problem ze spożywaniem pokarmów oraz umyciem zębów – to główne dolegliwości związane z opuchniętym dziąsłem. Przyczyny tego stanu mogą być bardzo różne – jak wyleczyc opuchniete dziasla? Przede wszystkim należy udać się do lekarza stomatologa, który rozpozna prawidłowo przyczynę tego stanu, a wtedy będzie można zastosować odpowiednie leczenie lub nawet usunąć samą przyczynę – tak się dzieje w przypadku, gdy opuchnięte dziąsło jest na przykład wynikiem nieprawidłowej higieny jamy ustnej, która prowadzi do gromadzenia się kamienia nazębnego – wtedy bezwzględnie należy go usunąć w gabinecie dentystycznym.
Inne przyczyny opuchniętych dziąseł to między innymi różnego rodzaju choroby przyzębia, zmiany hormonalne, a także takie choroby jak cukrzyca czy schorzenia układu krążenia. Bezpośrednią przyczyną opuchniętego dziąsła może być również niewłaściwa dieta, a przede wszystkim ta obfitująca w węglowodany i cukier. Opuchnięte dziąsło może także pojawić się w wyniku spożywania zbyt twardych pokarmów oraz być wynikiem palenia papierosów – dlatego tak ważne jest, aby ustalić dokładną przyczynę – to pomoże uniknąć nawracania opuchlizny w późniejszym czasie.
Spuchnięte dziąsła a miesiączka i dojrzewanie
Jak wyżej zostało wspomniane, powodem opuchlizny dziąseł mogą być także zmiany hormonalne – nic więc dziwnego, że znacznie częściej problem ten może dotyczyć kobiet, a także nastolatków, którzy wkraczają w okres dojrzewania. Przeprowadzone badania jasno dały do zrozumienia, że w czasie miesiączki oraz owulacji dziąsła mogą być bardziej rozpulchnione i wrażliwe, co jest wynikiem zmian poziomu hormonów płciowych, czyli estrogenów i progesteronu. Tak samo może się dziać, gdy nastolatek zaczyna dojrzewać i następuje wówczas wzrost wydzielania hormonów płciowych. Jak wyleczyc opuchniete dziasla? W takich sytuacjach pomocne mogą być domowe sposoby radzenia sobie z opuchlizną dziąseł, czyli różnego rodzaju płukanki za pomocą naparów z ziół o właściwościach przeciwzapalnych, ściągających i antyseptycznych.
Spuchnięte dziąsła w ciąży – co to znaczy?
Ciąża to także okres burzy hormonów, więc przyszłe mamy również uskarżają się na opuchnięte i nadwrażliwe dziąsła, co spowodowane jest właśnie poprzez zwiększenie ukrwienia tkanek dziąseł w wyniku wzrostu poziomu progesteronu i estrogenów. Jak wyleczyc opuchniete dziasla? Kobiety w ciąży powinny przede wszystkim o tym problemie poinformować lekarza, który pomoże dobrać najwłaściwszą metodę, w tym między innymi odpowiednią pastę do zębów czy płyn do płukania. Ponadto zawsze można także zastosować domowe sposoby takie jak płukanie jamy ustnej naparem z ziół takich jak rumianek czy szałwia. Na pewno nie można tego bagatelizować, ponieważ opuchlizna może prowadzić do poważnych chorób przyzębia.