Nie jest chyba żadną tajemnicą, iż właściwa higiena jamy ustnej zaczyna się od dobrych nawyków w zakresie szczotkowania. Także i w tym temacie rozwój technologiczny ułatwił nieco życie i na rynku pojawiły się jakiś czas temu szczoteczki soniczne. Chociaż początkowo podchodzono do nich z pewną nieśmiałością, a wręcz obawami, to jednak coraz więcej osób decyduje się na takie właśnie rozwiązanie. W poniższym artykule wyjaśniamy, jak poprawnie myć zęby szczoteczką soniczną.

Czym jest i jak działa szczoteczka soniczna?

Zanim odpowiemy na pytanie jak poprawnie myć zęby szczoteczką soniczną, zacznijmy od tego, że wykorzystuje ona moc fal dźwiękowych, które są wyzwalane przez specjalny generator znajdujący się najczęściej w główce urządzenia. Mamy tutaj do czynienia z częstotliwością dochodzącą do nawet 30 tysięcy uderzeń dźwiękowych na minutę, mieszczącą się w zakresie dochodzącym do 260 Mhz. Tak wykorzystana technologia dźwiękowa umożliwia niezwykle dynamiczne czyszczenie, które dodatkowo determinuje płyn między zębami i wzdłuż linii dziąseł do działania.

Skomasowany ruch dźwiękowy tworzy podczas szczotkowania pęcherzyki powietrza, które niszczą biofilm nazębny, czyli tą uciążliwą płytkę, odpowiedzialną w głównej mierze za powstawanie chorób dziąseł i zębów. Szczoteczka soniczna masuje również same dziąsła, poprawiając ich ukrwienie. Dowiedziono poza tym, iż usuwa przebarwienia i wymiernie zmniejsza ryzyko ścierania się szkliwa oraz szkodliwej recesji dziąseł. Zastosowanie mniejszych główek szczoteczki sonicznej ułatwia tez dostęp do trudno dostępnych miejsc, a jej kontur sięga aż do szczelin międzyzębowych.

Zazwyczaj mamy do wyboru kilka trybów szczotkowania, a czas pracy baterii wystarcza spokojnie na kilka tygodni.

Jak poprawnie myć zęby szczoteczką soniczną – sprawdź to

Cały proces mycia zaczyna się bardzo podobnie do konwencjonalnych szczoteczek manualnych. Oczywiście należy nałożyć pastę do zębów. Teraz jednak czas na istotna różnicę – należy prawidłowo ustawić główkę szczoteczki sonicznej, a właściwy kąt nachylenia do powierzchni zębów powinien oscylować koło 45 stopni.

Po uruchomieniu urządzenia wystarczy już tylko przesuwać szczoteczkę po łuku zębowym, uważając aby za bardzo nie dociskać główki do mytej powierzchni. Nie chodzi tutaj o siłę, ale precyzję szczotkowania. Zalecany czas pojedynczego mycia to około 2 minut.

Warto tutaj dodać, że siła szczotkowania szczoteczek manualnych i sonicznych wpływa na ścieranie twardych tkanek zębów. Co za tym idzie? Pacjenci z większym stopniem zużycia zębów i odsłoniętymi powierzchniami zębiny powinni używać właśnie szczoteczek sonicznych w celu zmniejszenia tego ścierania.

Ciesz się olśniewającym uśmiechem Twoich zdrowych zębów

Generalnie już po kilku tygodniach używania szczoteczki sonicznej możemy zauważyć pierwsze efekty.

Po pierwsze, wszelkie przebarwienia znikają znacznie szybciej niż w przypadku używania ręcznych szczoteczek – do głosu dochodzi tutaj precyzja i intensywność szczotkowania. Po drugie natomiast, możemy zapomnieć o powracającej płytce nazębnej, która bywa powodem wielu problemów natury stomatologicznej. Można się cieszyć zdrowym i białym uśmiechem!