Każdego potencjalnego kupca będzie interesować, irygator – na co zwrócić uwagę, aby wybrać dla siebie odpowiednie urządzenie. W sprzedaży znajduje się wiele modeli, dzięki czemu nie ma problemu ze znalezieniem irygatora, który jak najlepiej spełnia oczekiwania użytkownika. Jest kilka istotnych kwestii, które powinno się mieć na uwadze przy jego zakupie, czyli przykładowo rodzaj końcówki, wielkość, zakres ciśnienia wody, sposób zasilania.

Irygator – na co zwrócić uwagę?

Przy zakupie każdego interesuje kwestia dotycząca tego irygator – na co zwrócić uwagę. Do użytku domowego świetnie sprawdzają się urządzenia stacjonarne. Mają duży pojemnik na wodę, dzięki czemu nie trzeba go często uzupełniać najczęściej pełny zbiornik wystarcza na cały cykl mycia. Są także irygatory przenośne, zasilane akumulatorowo lub bakteryjnie. Najczęściej wybiera się je w podróż. Zajmują niewiele miejsca.

Istotną kwestią przy zakupie jest zakres ciśnienia wody. Powinno być dostępnych kilka programów pracy, aby dostosować ją do swoich bieżących potrzeb. Warto także sprawdzić, czy producent dołącza do zestawu wymienne końcówki i jakie jest ich przeznaczenie. Czas pracy ma znaczenie w przypadku irygatora bezprzewodowego. Na jednym naładowaniu może działać od kilkunastu minut do kilkudziesięciu minut. Przy większej liczbie użytkowników najlepsze będzie urządzenie stacjonarne.

Czy irygator myję zęby?

Irygator dentystyczny służy do usuwania płytki nazębnej, resztek pokarmowych, drobnoustrojów. Wszystko odbywa się przy wykorzystaniu strumienia wody pod ciśnieniem. Wymywa on bakterie i cząsteczki jedzenia z przestrzeni międzyzębowych, dzięki czemu przeciwdziała rozwojowi próchnicy i chorób przyzębia.

Oczywiście nie należy rezygnować ze stosowania szczoteczki do zębów. Irygator rzeczywiście umyje uzębienie, ale nie zastąpi to szczotkowania. Należy traktować irygację jako uzupełnienie higieny jamy ustnej. Szczoteczka do zębów nie dotrze do trudno dostępnych miejsc. Z pomocą przychodzi irygator, z końcówką zapewniająca precyzyjne skierowanie strumienia wody pod ciśnieniem.

Czy irygator może zastąpić nić dentystyczną?

Przy stosowaniu irygatora nie ma konieczności sięgania dodatkowo po nici dentystyczne, ale oczywiście warto to robić w celu uzyskania jeszcze lepszych efektów. Szczotkowanie zębów, ich płukanie i nitkowanie to skuteczne profilaktyka przed rozwojem próchnicy. Jama ustna zostanie dokładnie oczyszczona. Pozostanie wolna od chorobotwórczych drobnoustrojów, resztek pokarmowych i płytki nazębnej przez dłuższy czas.

Warto wiedzieć, że irygacja nie zastąpi całkowicie nitkowania zębów. Niektórych cząsteczek osadu trudno pozbyć się bez sięgnięcia po nici dentystyczne. Działa to oczywiście w obie strony. Nici dentystyczne nie rozbijają płytki nazębnej i nie masują dziąseł, jak robi to strumień wody pod ciśnieniem. Wniosek z tego jest taki, że warto stosować obie metody w celu uzyskania jak najlepszych efektów. Jeśli ktoś będzie robić to regularnie, to pojawią się one relatywnie szybko