Leczenie kanałowe jest jednym z tych zabiegów stomatologicznych, który wielu osobom kojarzy się z bardzo silnym bólem. Pamiętać należy jednak o tym, że podjęcie leczenia kanałowe jest bardzo ważne i w dużej mierze to właśnie dzięki niemu, można uniknąć konieczności wyrwania bolącego zęba.

Jak długo utrzymuje się ból po leczeniu kanałowym?

Współczesne metody leczenia kanałowego są bardzo skuteczne i co najważniejsze można dzięki nim znacząco ograniczyć dolegliwości bólowe. Z praktycznego punktu widzenia w pierwszej kolejności warto skorzystać z usług gabinetu stomatologicznego, który wykonuje cały zabieg pod mikroskopem. Leczenie kanałowe zawsze obarczone jest jednak pewnym ryzykiem powikłań, dlatego też może pojawić się nieprzyjemny ból.

Co to leczenie kanałowe zęba?

Leczenie kanałowe to nic innego jak popularny zabieg endodoncji. W środku każdego zęba pod jego szkliwem znajduje się twarda warstwa tzw. zębiny. Pod wspomnianą zębiną znajduje się z kolei bogato unerwiona miazga. Jeżeli ulegnie ona zakażeniu przez bakterie próchnicowe, to niestety mogą pojawić się stany zapalne i bardzo uciążliwy ból. W takiej sytuacji jedyną formą ratunku jest oczywiście leczenie kanałowe.

Za pomocą specjalistycznych narzędzi doświadczony stomatolog jest w stanie dokładnie oczyścić wybrane kanały z zainfekowanej miazgi. Po oczyszczeniu kanały wypełniane są specjalną płynną gutaperką. Dzięki leczeniu kanałowym można nie tylko rozwiązać problemy z silnym bólem, ale co najważniejsze można uniknąć konieczności wyrywania zęba.

Kiedy robi się leczenie kanałowe?

Ząb, który wymaga leczenia kanałowego zazwyczaj jest źródłem bardzo intensywnego bólu. Główną przyczyną nieprzyjemnego bólu jest to, że dochodzi do zapalenia miazgi. Niestety miazgi nie da się wyleczyć, dlatego też nadaje się ona jedynie do usunięcia. Stan zapalny najczęściej wiążę się z pojawieniem zaawansowanej próchnicy. Leczeniu kanałowemu najczęściej poddawane są dość mocno zniszczone zęby.

Leczenie kanałowe jest niezbędne również, gdy dojdzie do złamania zęba albo naruszenia miazgi. Leczenie kanałowe jest niezbędne także przy zmianach okołowierzchołkowych i przy martwicy miazgi.

Leczenie kanałowe zęba, a ból

Ból po leczeniu kanałowym może utrzymać się nawet przez trzy tygodnie od zabiegu. Warto jednak wyraźnie zaznaczyć, że ból zazwyczaj zanika po pierwszych trzech dniach. Maksymalny czas utrzymania się dokuczliwego bólu zależy od zdolności regeneracyjnej organizmu danego pacjenta oraz od stanu leczonego zęba. Jeżeli ból utrzymuje się przez dłuższy okres czasu, to zaleca się wykonanie punktowego zdjęcia rentgenowskiego. Tylko na podstawie zdjęcia dentysta będzie mógł ocenić prawidłowość zastosowanego leczenia.

Najczęstszym problemem bólowym jest niedokładne usunięcie miazgi. Przy leczeniu kanałowym bardzo ważne jest to, aby dokładnie oczyścić poszczególne kanały. Jeżeli niedokładnie wypełni się kanały, to niestety bakterie mogą przedostać się do wnętrza zęba. Nieprawidłowe leczenie powoduje długotrwały ból i konieczność powtórzenia leczenia kanałowego.