Afty są powszechnym schorzeniem, z którym wiele osób boryka się w danym momencie życia. Są to niewielkie nadżerki w jamie ustnej, które – mimo swoich małych rozmiarów – mogą skutecznie zaburzyć rutynę dnia i obniżyć komfort życia na dłużej. Bólu można jednak pozbyć się za pomocą kilku sprawdzonych metod. Jak pozbyć się afty w jeden dzień? W co najlepiej zaopatrzyć się, by zwalczyć tego typu zmiany? O czym świadczą często występujące afty i czy należy się nimi martwić? Warto wiedzieć, jak leczyć tą uciążliwą dolegliwość.

Afta – charakterystyka

Afty są owrzodzeniami, które powstają w obrębie jamy ustnej – najczęściej na języku, wewnętrznej stronie wargi, na dziąśle. Są to niewielkie zmiany, jednak bardzo bolesne, przez co osoby dotknięte tym schorzeniem często skarżą się na trudności z jedzeniem i mówieniem. Stan zapalny jest nieodłączną częścią aft, a ich częste pojawianie się powinno wzbudzić czujność, bowiem nawracające zmiany tego typu mogą świadczyć o obniżonej odporności organizmu i wskazywać na inne ogólnoustrojowe dolegliwości. Tendencja do powstawania aft może wynikać z niedoborów witamin i minerałów (np. witaminy B12, żelaza i kwasu foliowego), zaburzeń hormonalnych, osłabienia organizmu na skutek stresu i choroby, alergii lub podrażnień jamy ustnej po nieodpowiednim szczotkowaniu.

Objawy afty

Afty są wypukłymi zmianami o wielkości ok. 1-5 mm, którym zwykle towarzyszy zaczerwienienie i biały nalot. Owrzodzenia są bolesne, a dyskomfort nasila się przy ich dotyku – np. podczas jedzenia, picia lub szczotkowania zębów. Pojawienie się afty wiąże się z zachowaniem szczególnej ostrożności podczas mycia zębów i spożywania posiłków. Uszkodzenia mechaniczne na błonie śluzowej jamy ustnej oraz jedzenie ostrych lub gorących potraw może nasilić nieprzyjemne objawy.

Afta – kuracja

Wiele osób zastanawia się, jak pozbyć się afty w jeden dzień. Nic w tym dziwnego, bowiem zmiana ta znacznie zmniejsza komfort życia i nie pozwala sprawnie wykonywać codziennych czynności (np. utrudnia jedzenie). Sposobów na wyleczenie tej dolegliwości jest wiele. Dodatkowo, da się złagodzić owrzodzenia naturalnymi metodami. Do najpopularniejszego rozwiązania należy płukanie jamy ustnej naparami ziołowymi lub robienie okładów z wyciągów roślinnych na ranę.

Wśród ziół wymienić można m.in. szałwię lekarską, rumianek, lukrecję i wąkrotę azjatycką – są to szeroko dostępne w aptekach i sklepach spożywczych produkty. Natychmiastową ulgę przynosi żel z benzokainą, który nakłada się bezpośrednio na aftę kilka razy na dobę. Po regularnym stosowaniu płukanek i przeciwbólowego żelu po afcie może nie być śladu następnego dnia.

Warto jednak pamiętać, że często pojawiające się afty to głębszy problem, którego źródła należy szukać w ogólnej kondycji organizmu. Jeśli owrzodzenia powstają przez niedobory substancji odżywczych, należy je uzupełnić, a nie tylko działać objawowo. Na sporadycznie występujące zmiany przydaje się wiedza na temat tego, jak pozbyć się afty w jeden dzień domowymi lub niedrogimi aptecznymi sposobami.