Wiele osób zastanawia się jak się nazywa szpara między zębami. Jest to diastema, która pojawia się u niektórych ssaków i niestety nie prezentuje się dobrze pod względem estetycznym.

Diastema – co to jest?

Jest to najczęściej przerwa pomiędzy górnymi jedynkami. Można wyróżnić diastemę prawdziwą oraz diastemę rzekomą. Ta pierwsza wywołana jest przerostem wędzidełka górnej wargi, z kolei diastema rzekoma powstaje na skutek zmniejszenia siekaczy bocznych lub ich całkowitego braku. Należy jednak pamiętać, że są także inne przyczyny, a do jednej z nich należy wyrośnięcie dodatkowego zęba, który naciska na siekacze i w ten sposób powstaje diastema.

Kolejną poważną przyczyną jest hipodoncja, czyli zbyt mała ilość zębów w jamie ustnej dziecka. Warto zwrócić uwagę na fakt, że u dzieci może to mieć stan przejściowy i z upływem czasu wszystko dojdzie do normy. Warto zwrócić uwagę na fakt, że u dzieci może nawet powstać diastema fizjologiczna, a dzieje się to zazwyczaj między 7 a 10 rokiem życia.

Skąd się bierze diastema?

Za wadę zgryzu uznawana jest diastema, której szerokość przekracza 2 mm. Jest to już zmiana patologiczna, przy której konieczne jest leczenie ortodontyczne. Podcięcie wędzidełka jest pierwszym krokiem, jeżeli siekacze ułożone są względem siebie. Czasami trzeba także usunąć dodatkowy ząb, który również może być przyczyną wystąpienia przerwy. Warto zwrócić uwagę na fakt, że ułożenie zębów także ma bardzo duże znaczenie. Diastema zbieżna występuje, gdy korzenie są rozsunięte, a korony siekaczy nachylone ku sobie.

Można to wyleczyć jedynie przy użyciu aparatu ortodontycznego stałego, dlatego leczenie jest dosyć długotrwałe. Diastema rozbieżna wygląda zupełnie inaczej, ponieważ korony zębów odchylają się od siebie, natomiast korzenie się zbiegają. Warto jednak zwrócić uwagę na fakt, że leczy się ją znacznie łatwiej. Aparaty ortodontyczne ruchome powinny w zupełności wystarczyć, żeby ją skorygować.

Szpara między zębami – jak leczyć?

Należy mieć na uwadze, że to lekarz ortodonta dobiera właściwy sposób leczenia. Najważniejsze jest indywidualne podejście, ponieważ każdy pacjent różni się wiekiem, wielkością przerwy oraz układem szczęki. Czasami trzeba wstawić protezę lub implant, a dzieje się to najczęściej wtedy, gdy przyczyną schorzenia jest hipodoncja. Na wyróżnienie zasługują także licówki porcelanowe, które mogą nieco zamaskować diastemę. Warto zwrócić uwagę na fakt, że się nie przebarwiają, a do tego są bardzo trwałe.

Nieestetyczną przerwę można także zamaskować specjalnym wypełnieniem, które jest praktycznie niewidoczne. Diastema dla wielu osób to źródło kompleksów, ale są również ludzie, którzy uczynili z tego swój znak rozpoznawczy.

Należy mieć na uwadze, że diastema jest czym powszechnym i nawet gwiazdy światowej sławy często ją posiadają. Diastema czasami może mieć negatywny wpływ na inne zęby, dlatego warto zgłosić się do stomatologa i jak najwcześniej rozpocząć jej leczenie. Niektóre osoby dopuszczają się takich zabiegów jak piłowanie zębów, żeby uzyskać diastemię. Trzeba niestety pamiętać, że jest to szkodliwe dla szkliwa.