Temat leczenia ortodontycznego jest związany z wieloma pytaniami, wątpliwościami i nie tylko. To nie dziwi, gdyż mimo prostej budowy działanie aparatu dla wielu osób jest wielką zagadką. Z tego powodu warto jest zastanowić się między innymi, czy zakładanie stałego aparatu boli. Zapewne zastanawiają się nad tym osoby, które zmagają się z wadą zgryzu i chcą się jej pozbyć, ale z różnych powodów wstrzymują się przed takim leczeniem.

Najpoważniejszy strach związany z tym, czy zakładanie aparatu boli, kojarzy się z obcieraniem błon śluzowych policzków i języka o aparat. Zastanawiamy się, czy to może nas boleć, a także czy przy samym zakładaniu spotkamy się z jakimś dyskomfortem. Do innych źródeł wątpliwości należy komfort funkcjonowania z takim rozwiązaniem. Póki co nie to będzie źródłem naszych rozważań – w tym artykule skupimy się na tym, czy założenie aparatu na zęby boli.

Nim przejdziemy do części artykułu poświęconej bólowi podczas zakładania aparatu, powinniśmy zastanowić się, jak tak naprawdę działa aparat ortodontyczny. Jego głównym celem jest wyprostowanie zębów, co sprawi, że z czasem nasza wada zgryzu zniknie. Działanie aparatu polega na tym, że ciągnie on zęby w określonym kierunku. Aparat jest tak ułożony, że nie ma on mocnej styczności z policzkami czy językiem, dlatego zranienie się nim jest dość trudne.

Czy założenie aparatu na zęby boli?

Na pewno zastanawiasz się, czy zakładanie aparatu boli. Faktem jest, że ból przy zakładaniu aparatu z reguły nie pojawia się. Zakładanie aparatu nie powinno przynieść żadnych dolegliwości bólowych, a jeśli tak się dzieje, to muszą występować pewne szczególne skomplikowane okoliczności. Trzeba to w każdym razie zgłosić ortodoncie.

Ból niestety może pojawić się bezpośrednio po zamocowaniu aparatu. Jest to szczególnie odczuwalne podczas pierwszych dni noszenia aparatu. I jest to oczywiście całkowicie naturalne! Może się to pojawić, gdyż zęby stopniowo zaczynają się przestawiać, dlatego trzeba pogodzić się, że taki ból wystąpi. Jeśli jednak staje się on zbyt uciążliwy, możemy zażyć tabletkę przeciwbólową lub zdecydować się na wizytę konsultacyjną u ortodonty, która określi, czy aby na pewno wszystko jest w porządku.

Wiesz już, czy zakładanie aparatu boli. Musisz także wiedzieć, że zamki są kolejnym źródłem bólu, który może się raz na jakiś czas pojawiać. Może zdarzyć się tak, że zamki będą sporadycznie dotykać i pocierać wnętrza naszej jamy ustnej. Niestety może to skończyć się tak, że na powierzchni błony śluzowej jamy ustnej w niektórych miejscach pojawią się ranki. Jest to jednak bardziej związane z definicją dyskomfortu, niżeli prawdziwego bólu.

Jeśli zastanawiałeś się, czy zakładanie aparatu boli – na szczęście ból podczas zakładania aparatu nie występuje, dzięki czemu zabieg ten może być przeprowadzony nawet bez znieczulenia. Natomiast musisz liczyć się z tym, że z czasem ból pojawi się podczas noszenia aparatu – najpewniej w ciągu paru dni po założeniu go.