Czy pęknięty korzeń zęba boli? Pęknięcie zęba jest łatwo zauważalne, a w momencie, kiedy mamy do czynienia z pionowo pękniętym zębem – mało prawdopodobne, że ominie nas nieprzyjemny, przeszywający ból. Ból przy złamaniu potrafi na chwilę odpuścić, by po chwili znowu wrócić, co bywa bardzo uciążliwe. W tym artykule dowiesz się, czy można uratować ząb z pękniętym korzeniem, a także czy złamany ząb może się zrosnąć.

Czy można uratować ząb z pękniętym korzeniem?

Na pewno chciałbyś dowiedzieć się, czy pęknięty korzeń zęba boli. Niestety ból ten może pojawiać się z czasem, gdyż taka sytuacja jest ryzykowna pod względem rozwoju chorób. Złamanie zęba zawsze oznacza szansę na przedostanie się bakterii do wnętrza zęba, co może powodować różne stany zapalne, zakażenie, a także ryzyko zniszczenia sąsiadujących zębów. Tak naprawdę im szybciej skontaktujemy się z lekarzem, tym lepiej dla naszego zęba.

Bardzo możliwe, że taki ząb będzie można odratować z pomocą wybranego rozwiązania protetycznego. Nawet, jeśli przypadek jest skomplikowany, warto jest skontaktować się ze stomatologiem, który oceni, czy istnieje sens odbudowy danego zęba. Nawet gdyby okazało się, że ząb jest zbyt mocno zniszczony – pamiętaj, że masz do dyspozycji świetne rozwiązanie w postaci implantów stomatologicznych.

Czy złamany ząb może się zrosnąć?

W przypadku, gdy ząb pęka, warto byłoby zastanowić się, czy jest on w stanie się zregenerować. Jeśli okazałoby się to możliwe, to bylibyśmy w bardzo komfortowej sytuacji – być może nawet bez konieczności wybierania się do stomatologa. Nasz organizm w końcu posiada zdolności regeneracyjne – kiedy łamiemy sobie kość, czy ranimy się, to rana z czasem zrasta się i nie ma żadnego kłopotu. A jak jest w przypadku pękniętego zęba?

Okazuje się, że pęknięcie korzenia zęba niestety oznacza konieczność skontaktowania się ze stomatologiem. Nie ma szansy, że pęknięcie korzenia zęba zrośnie się samoistnie – podobnie w przypadku, gdy ukruszymy nawet niewielką część zęba. Aby odbudować ząb, musimy po prostu wybrać się do stomatologa, który zaleci nam odpowiednią drogę leczenia protetycznego, a idąc nią zagwarantujemy sobie przywrócenie zęba do poprzedniego wyglądu.

W momencie, gdy ząb jest minimalnie złamany, możemy na przykład założyć niewielkie wypełnienie. Zabezpieczenie złamania pozwoli nam uchronić zęba przed rozwojem próchnicy, a dodatkowo jest to łatwa i szybka w realizacji metoda odbudowy danego zęba. Dalej bardziej skomplikowana jest korona protetyczna, stosowana z reguły przy większych ubytkach. Koronę stosuje się także w przypadku bezzębia lub utraty tkanki zęba z powodu próchnicy.

Innym pomysłem są licówki – porcelanowe lub kompozytowe. Dzięki nim jesteśmy w stanie skutecznie zamaskować wszelkie problemy związane z uzębieniem i odpowiednio zabezpieczyć zęby. Opcjonalnie, jeśli istnieje możliwość zastosowania leczenia kanałowego, to warto jest się na nie zdecydować. Dzięki temu jesteśmy w stanie uchronić ząb przed rozwojem na przykład zapalenia miazgi.