Rtg zęba to badanie, które pozwala dentyście lepiej zdiagnozować różnego rodzaju stany chorobowe oraz zapalne, które rozwijają się wewnątrz jamy ustnej. Dzięki zdjęcie rentgenowskiemu specjalista może również zobaczyć, w jaki sposób układa się struktura korzeni zębowych. Wiele osób zastanawia się, co widać na rtg zęba. Pora odpowiedzieć na to pytanie

Na czym polega rtg zęba?

Rtg zęba to badanie, która polega na prześwietleniu zęba przy pomocy promieniowania x. Z racji tego, że nie jest to obojętne dla ludzkiego organizmu, RTG może być wykonane wyłącznie na zalecenie lekarza.

Pacjenci zastanawiający się, co widać na rtg zęba, muszą wiedzieć, że pozwala ono na bardzo szeroko zakrojoną diagnostykę. Nie tylko można dzięki niemu ocenić stan zębów, ale również sprawdzić, jak prezentuje się tkanka kostna żuchwy oraz szczęki, a także stawy skroniowo – żuchwowe. RTG najczęściej służy do oceny stanu kości oraz tkanek zębowych poszczególnych zębów, a także ich korzeni. Dzięki temu lekarz specjalista jest w stanie ocenić wewnętrzną strukturę zębów i podjąć decyzję odnośnie sposobu dalszego leczenia dolegliwości.

Kiedy należy wykonać rtg zęba?

Zdjęcie rentgenowskie zębów bywa zalecane w wielu przypadkach. Najczęściej lekarz decyduje o jego wykonaniu w przypadku, kiedy podejrzewa możliwość wystąpienia zaawansowanej próchnicy. Zdjęcie rentgenowskie wykonuje się także w przypadku braku zawiązków zębowych, a także zębów, które nie przebiły się całkowicie. Zdjęcie rentgenowskie może służyć również do diagnozy różnego rodzaju zmian chorobowych oraz stanów zapalnych, dotyczących korzeni zębów. Jest to badanie wykonywane również u pacjentów onkologicznych, u których rozwijają się nowotwory jamy ustnej.

Rtg zębów bardzo często bywa wykonywane także, kiedy u pacjenta zachodzi potrzeba ekstrakcji któregoś z zębów, leczenia kanałowego, a także możliwość leczenia protetycznego. W przypadku urazów twarzoczaszki to właśnie badanie rtg pozwala zdiagnozować, do jakich uszkodzeń doszło.

Co można zdiagnozować na podstawie rtg zęba?

Wiedząc już, co widać na rtg zęba, warto zadać sobie pytanie, co można na jego podstawie zdiagnozować. Lekarz dentysta dzięki zdjęciu RTG może określić, czy w zębach rozwija się próchnica – na gotowym zdjęciu będzie ona widoczna pod postacią białych plam. Rtg zęba umożliwia również sprawdzenie, w jakim stanie są implanty zębowe, korzenie, a także czy u pacjenta występują wady zgryzu. To ostatnie ma szczególne znaczenie, jeśli pacjent planuje podjęcie leczenia ortodontycznego.

Zdjęcie RTG uwidacznia również tkanki miękkie twarzy, a także podniebienie pacjenta, dzięki czemu można zdiagnozować zmiany chorobowe, jeśli tylko rozwijają się w tych miejscach.

Podsumowując, zdjęcie RTG jest jednym z podstawowych badań, jeśli chodzi o diagnostykę dentystyczną i ortodontyczną. Wykonuje się je także przed planowanym leczeniem protetycznym, a także przed wieloma zabiegami w obrębie jamy ustnej. Tego typu badanie można wykonać zarówno prywatnie, jak i skorzystać z refundacji NFZ.