Odpowiednia higiena jamy ustnej w znacznym stopniu wpływa na stan naszych zębów. Im bardziej dbamy o higienę, tym zdrowsze są nasze zęby. Nie gwarantuje to jednak, że nasze zęby i dziąsła będą wolne od wszelkich dolegliwości. Bardzo często zdarza się, że mimo regularnego mycia i szczotkowania zębów, borykamy się z różnego rodzaju chorobami zębów i dziąseł. W wielu przypadkach są one uwarunkowane genetycznie lub zależą od czynników zupełnie niezwiązanych z higieną jamy ustnej. Na przykład powstawanie ubytków próchnicowych bardzo często spowodowane jest nieodpowiednią dietą, która jest zbyt bogata w cukry proste.

Bakterie próchnicowe żywią się bowiem cukrem pochodzącym z pokarmu, co z kolei prowadzi do powstawania ubytków próchnicowych. Wiele osób boryka się również z zapaleniem dziąseł, czyli paradontozą. Najczęściej dolegliwość ta uwarunkowana jest genetycznie i może dawać o sobie znać, nawet jeśli regularnie myjemy zęby. Bardzo częstym problemem są również zęby zatrzymane, najczęściej ósemki. Zatrzymanie ósemki w dziąśle może powodować duży ból oraz krzywienie się pozostałych zębów. Jak uśmierzyć ból zęba mądrości oraz dlaczego warto usunąć zatrzymaną ósemkę? Odpowiedzi na powyższe pytania znajdziesz w tym artykule.

Jak złagodzić ból zęba mądrości?

Bardzo często zdarza się, że wyrzynanie ósemki przebiega w nieprawidłowy sposób, ze względu na brak wystarczającej ilości miejsca. Wówczas ósemka napiera na pozostałe zęby z dużą siłą, co prowadzi do ich skrzywienia lub przesunięcia. Taki stan rzeczy dość niekorzystnie wpływa na wygląd naszych zębów i często wiąże się z koniecznością leczenia ortodontycznego. Ząb, który nie może w pełni wyjść nazywa się zębem zatrzymanym. Jest to dość powszechny problem, z którym należy niezwłocznie udać się do stomatologa, aby uniknąć przykrych konsekwencji. Najczęściej stomatolog zaleca chirurgiczne usunięcie takiego zęba. Ząb mądrości jest bowiem zębem, którego nie widać nawet jeśli mamy bardzo szeroki uśmiech. Jego usunięcie nie wpłynie zatem na estetykę naszego uśmiechu. Usunięcie ósemki jest prostym i bardzo bezpiecznym zabiegiem, który nie wymaga zbyt długiego okresu rekonwalescencji dlatego warto usunąć ósemkę, jeśli lekarz stwierdzi jakiekolwiek nieprawidłowości.

Objawy zatrzymanego zęba mądrości są dość nieoczywiste, co oznacza, że na początku możemy w ogóle nie zdawać sobie sprawy z problemu. Najczęściej ząb zatrzymany daje o sobie znać w momencie, gdy zaczyna się wyrzynać. Jeśli ósemka nie ma wystarczająco dużo miejsca tworzy się stan zapalny, któremu towarzyszy obrzęk i bardzo duży ból. Wiele osób zastanawia się jak uśmierzyć ból zęba mądrości. Otóż w takiej sytuacji najlepszym sposobem będzie zastosowanie silnego leku przeciwbólowego. Jest to jednak rozwiązanie doraźne i na dłuższą metę niezbyt bezpieczne dla naszego organizmu. Pomocne mogą okazać się również płukanki z szałwii. Ma ona działanie antyseptyczne, dlatego śmiało można zastosować ją jeśli wystąpi stan zapalny w okolicach ósemki.

Dlaczego ząb mądrości boli?

Wiedza na temat tego jak uśmierzyć ból zęba mądrości jest bardzo przydatna, ale warto wiedzieć również, dlaczego właściwie ząb mądrości boli. Otóż przyczyn takiego stanu rzeczy istnieje kilka. Przede wszystkim ból ósemki spowodowany jest procesem wyrzynania. Jeśli wyrzynająca się ósemka ma zbyt mało miejsca, wówczas tworzy się stan zapalny, który powoduje dość duży ból. Towarzyszy mu również nieprzyjemny zapach z ust oraz uczucie odrętwienia twarzy. Po wystąpieniu takich objawów należy niezwłocznie skontaktować się ze stomatologiem i umówić się na wizytę, na której lekarz podejmie się chirurgicznego usunięcia zatrzymanego zęba. Ósemka wyrzynająca się w nieprawidłowy sposób objawia się bardzo uciążliwym bólem i ma zły wpływ na pozostałe zęby, dlatego nie należy bagatelizować tego problemu.

Inną przyczyną bólu ósemki może być próchnica zęba. W przypadku ósemek bardzo często dochodzi do powstawania ubytków próchnicowych. Zęby mądrości są bowiem położone w miejscu, w którym ciężko odpowiednio zadbać o higienę. Wiele osób nie jest w stanie sięgnąć tam szczoteczką do zębów lub nicią dentystyczną, co prowadzi do namnażania się bakterii w tamtych okolicach. Powstawanie ubytków próchnicowych objawia się charakterystycznym bólem oraz przyczynia się do powstawania nieprzyjemnego zapachu z ust.

Jak spać z bólem zęba?

Wiesz już, jak uśmierzyć ból zęba mądrości oraz jakie są przyczyny jego powstawania, dlatego teraz skupimy się na dość istotnej kwestii, którą jest spanie z bólem zęba. Wiele osób nie jest w stanie przespać nocy, jeśli towarzyszy im ból zęba i nie powinno to nikogo dziwić. Ból zęba potrafi być bardzo dokuczliwy, dlatego przed pójściem spać warto zastosować płukankę z szałwii lub połknąć silny lek przeciwbólowy. Warto również mieć przy sobie zimny okład w razie gdyby obudził nas ból zęba. Zimny okład polecany jest każdemu, kto zastanawia się jak uśmierzyć ból zęba mądrości. Jego stosowanie sprawia, że ból staje się mniej uciążliwy, w związku z czym o wiele łatwiej jest zasnąć z bólem zęba.