Świat rozwija się ostatnimi laty wyjątkowo szybko. Technologia w wielu dziedzinach osiągnęła niewyobrażalny poziom zaawansowania. Jeszcze kilkadziesiąt lat temu wizyta u dentysty nie była niczym przyjemnym, przez to że nie istniało coś takiego, jak znieczulenie. Podobnie ma się kwestia protez zębowych. Dopiero od niedawna ta zaawansowana technologia pomaga wielu tysiącom ludzi. Warto poznać temat bliżej i dowiedzieć się, jaką protezę wybrać przy całkowitym braku zębów.

Proteza zębów – co to jest?

Protezy zębowe mają na celu zastąpić brakujące zęby. Jedna z opcji używania protez zębowych to zakładanie i zdejmowanie ich wedle potrzeb. Wiele osób jest przyzwyczajonych do użycia protez zębowych, bo choć nigdy nie zastąpią one naturalnych zębów, to jednak obecnie dostępne są protezy wyglądające o wiele bardziej naturalnie i dużo wygodniejsze, niż kiedykolwiek wcześniej.

Na rynku są dostępne dwa podstawowe typy protezy: pełne i częściowe. Stomatolog ma za zadanie pomóc w wybraniu typu protezy, jaki najlepiej odpowiada pacjentowi. Jest to zależne od ewentualnej konieczności zastąpienia niektórych lub wszystkich zębów. Specjalista doradzi na przykład, jaką protezę wybrać przy całkowitym braku zębów. Nie bez znaczenia są tutaj również koszty.

Rodzaje protez zębowych

Protezy zębowe dzielą się na dwie główne grupy, czyli protezy zębowe ruchome i stałe.
Do protez ruchomych zalicza się:

  • protezy zębowe akrylowe, częściowe albo całkowite,
  • protezy wsparte na pozostałych zębach bądź wszczepach, tzw. overdenture,
  • tak zwane protezy szkieletowe,
  • protezy wykonane z tworzyw elastycznych,
    Do protez stałych zaliczane są:
  • wkłady koronowe,
  • wkłady koronowo-korzeniowe,
  • korony zębowe
  • mosty zębowe,
  • implanty,
  • tak zwane licówki.

Zalety i wady protez

Do najważniejszych zalet protez zębowych należy oczywiście przywrócenie dobrej funkcjonalności jamy ustnej. Dzięki temu zabiegowi pacjenci mogą dokładnie gryźć spożywane produkty, co zapobiega obciążaniu układu trawiennego.

Kolejną zaletą jest aspekt estetyczny. Dzięki protezie pacjent może zaprezentować zdrowy uśmiech, który nierzadko będzie piękniejszy od jego naturalnego. Przekłada się to w sposób naturalny na psychikę użytkownika. Osoba nosząca odpowiednią protezę nie musi dłużej zasłaniać ust podczas mówienia, czy uśmiechu, a wady wymowy związane z niewłaściwym podparciem języka znikają. Dlatego warto poświęcić trochę czasu, aby dowiedzieć się, jaką protezę wybrać przy całkowitym braku zębów.

Użytkownicy ruchomej protezy szczękowej muszą liczyć się z pewnymi niedogodnościami. Jej stabilność jest dostateczna, jednak mogą pojawić się problemy ze spożywaniem niektórych produktów, a z tych wyjątkowo twardych, jak orzechy, czy jabłka, trzeba będzie nawet zrezygnować.

Warto również pamiętać, że ruchome protezy pozostają dobrze dopasowane tylko przez pewien czas, aż w końcu zachodzi konieczność ich wymiany. Należy to brać po uwagę przy podejmowaniu decyzji, jaką protezę wybrać przy całkowitym braku zębów.

Tego typu problemy nie istnieją przy zastosowaniu nowoczesnych protez zębowych. Niemal idealnie naśladują one stałe uzębienie pod względem wyglądu, a do tego posiadają stabilność zbliżoną do naturalnej. obecnie do produkcji tego rodzaju protez używa się materiałów najwyższej jakości, takich jak porcelana, czy tlenek cyrkonu. Dzięki temu są one bardzo wytrzymałe i mogą służyć pacjentowi przez wiele lat.