Gabinetowe wybielanie zębów jest obecnie bardzo popularne. Ten rodzaj wybielania zębów cieszy się dużą sympatią pacjentów – między innymi dlatego, że jest wykonywany pod okiem doświadczonego stomatologa. Przy okazji, wybielanie zębów w gabinecie jest obecnie jedną z najskuteczniejszych metod wybielania. Warto jednak pamiętać, że ta metoda mimo wszystko może odcisnąć swoje piętno na szkliwie. Dowiedz się, na czym polega gabinetowe wybielanie zębów i jakie są jego wady.
Wybielanie zębów w gabinecie
Wybielanie zębów w gabinecie polega na wykorzystaniu siły żelu wybielającego i światła o odpowiedniej długości fali. Aby wybielanie zębów przyniosło najlepszy efekt, konieczne jest dokładne oczyszczenie zębów, m.in. z kamienia nazębnego. Na dziąsła nakładany jest preparat ochronny, mający na celu zredukować występującą po zabiegu nadwrażliwość.
Aby rozpocząć proces wybielania, stomatolog pokrywa zęby warstwą żelu wybielającego, który w swoim składzie zawiera nadtlenek wodoru. Żel zaczyna działać pod wpływem naświetlania lampą. Cały proces wybielania zębów zajmuje maksymalnie godzinę, a uzyskany efekt jest natychmiastowy.
Zalety gabinetowego wybielania zębów
Gabinetowe wybielanie zębów zalecane jest osobom, którym zależy na szybkim efekcie. Zaletą tej metody jest właśnie tempo uzyskania efektów – są one natychmiastowe. Efekt wybielania gabinetowego jest zadowalający – pacjentom udaje się uzyskać zęby bielsze nawet o 8 odcieni. Na wybielanie zębów w gabinecie poświęca się małą ilość czasu – zabieg jest jednorazowy i zajmuje około godziny.
Wady wybielania zębów w gabinecie
Wybielanie zębów w gabinecie ma też pewne wady, które mogą ostudzić zapał osób chcących skorzystać z tej metody. Minusem tej metody jest bez wątpienia cena – wybielanie zębów gabinetowe jest jedną z najdroższych form wybielania. Po zabiegu większość pacjentów boryka się z problemem krótkotrwałej nadwrażliwości. Dodatkowo, jest to metoda, która osłabia szkliwo.
Co warto wiedzieć o wybielaniu zębów?
Wybielanie zębów nie przekłada się na wybielenie plomb. Po ustabilizowaniu koloru zębów, dla lepszego efektu warto jest je wymienić na bardziej dopasowane. Minimum 3 dni (najlepiej 14 dni) po wybielaniu warto jest utrzymać białą dietę – oznacza to tymczasową rezygnację z barwiących produktów, np. kawy, czerwonego wina, buraków. Aby zabieg wybielania zębów mógł się odbyć, konieczne jest wyleczenie wszystkich zębów i usunięcie z ich powierzchni zalegającego kamienia nazębnego.