Wiele osób przyzwyczajonych jest do tego, że zabiegi w gabinetach stomatologicznych polegają na ratowaniu zębów, a więc wiążą się z bólem i nieprzyjemnościami. Jak się jednak okazuje, u dentysty można przeprowadzić również wiele zabiegów higienizacyjnych, które są w gruncie rzeczy zabiegami profilaktycznymi, chroniącymi przed powstawaniem próchnicy. Jednym z takich zabiegów jest piaskowanie zębów. Kiedy warto się zdecydować na taki zabieg, a przede wszystkim, ile czasu nie powinno się po nim jeść?

Piaskowanie zębów – kiedy się zdecydować?

Podstawowym problemem, który napotkają osoby przeprowadzające zabieg piaskowania zębów, to brak informacji w zakresie tego, jak się po nim zachować. Przede wszystkim mowa tu jest o tym, jak długo nie powinno się jeść po jego przeprowadzeniu.

Ile nie jeść po piaskowaniu zębów? Przyjmuje się, że dającym najlepsze efekty po piaskowaniu postem jest ten trwający godzinę. W tym czasie nie tylko nie powinno się nic jeść, lecz także powinno się wstrzymać od picia. Pozwoli to uniknąć ryzyka, że zęby doznają po piaskowaniu jakiegoś uszkodzenia czy też innego typu efektu ubocznego.
Kolejną sprawą, o której warto pamiętać, to kiedy powinno się zdecydować na taki zabieg. Wymuszona dieta, a także post po zabiegu, dla wielu osób może stanowić problem. Warto jednak pamiętać, że zabieg ratujący zęby jest znacznie gorszy, więc dobrym pomysłem będzie mimo wszystko udanie się na piaskowanie. Jak często jednak warto to robić?

Zabieg piaskowania zębów polega na oderwaniu od nich całego zanieczyszczenia. Nie tylko tego pochodzącego z pokarmu, lecz również zwykłego kamienia nazębnego pojawiającego się z biegiem czasu. Żeby osiągnąć możliwie jak najlepsze efekty, zabieg piaskowania powinno się przeprowadzać nawet kilka razy w ciągu roku. Zdecydowanie najlepiej robić to około 4 do 5 razy.

Jak się piaskuje zęby?

Nie da się ukryć, że wiele osób ma pewne obawy związane z wizytami u dentysty, przez co zaniedbują swoje zęby. Nie chcą stosować nawet tak prostego zabiegu, jakim jest piaskowanie zębów. Jest to oczywiście poważny błąd. Wiele z tych wątpliwości może jednak rozwiać dokładne wyjaśnienie, jak przeprowadza się taki zabieg.
Piaskowanie zębów to bardzo prosty i zupełnie bezbolesny zabieg. Polega on na skierowaniu na zęby silnego strumienia wody, w której znajdować się będą mikroskopijne drobinki piasku wraz z elementami powietrza. Ciśnienie, pod którym taka mieszanka skierowana zostanie na zęby, spowoduje, że usunięty z nich będzie cały brud, zanieczyszczenie, a nawet przebarwienie.

Zalecenia po piaskowaniu zębów

Ogromnie ważne podczas piaskowania zębów jest to, aby stosować się do zaleceń, które zostaną przekazane przez stomatologa. Ile nie jeść po piaskowaniu zębów? Nie powinno się jeść przez około godzinę po zabiegu, ale to nie wszystko. Powinno się również przez kilka dni stosować tzw. białą dietę. Czym ona jest?
Biała dieta to zakaz spożywania wszystkich barwiących produktów. Mowa tu jest nie tylko o kawie czy też herbacie, lecz także np. o różnego rodzaju owocach, takich jak winogrona czy też truskawki.