Płytka nazębna naddziąsłowa to warstwa bakterii i węglowodanów, która tworzy się po każdym posiłku na zębach. To główna przyczyna pojawienia się próchnicy i innych chorób zębów i dziąseł. Problem ten dotyka zarówno dorosłych, jak i dzieci. Wyjaśniamy, jak i kiedy powstaje płytka nazębna naddziąsłowa i w jaki sposób ją usunąć.
Płytka nazębna
Z płytką nazębną mamy do czynienia, gdy na powierzchni zębów gromadzi się osad składający się z bakterii i węglowodanów. Można ją zauważyć gołym okiem: to maź lepka i gąbczasta, posiada kolor biały lub jasnożółty. Rozpoznać ją można także, gdy „przejedziemy” po zębach językiem i wyczujemy chropowatą powierzchnię. Płytka nazębna naddziąsłowa gromadzi się w szczególności przy dziąsłach – na całej ich linii oraz między zębami w szczelinach. Okazuje się, że to ona przede wszystkim powoduje próchnicę oraz różne choroby przyzębia. Niewłaściwa higiena i nieusuwanie płytki prowadzi do tego, że ulega mineralizacji i zmienia się w kamień nazębny, który można usunąć wyłącznie w gabinecie stomatologicznym.
Po jakim czasie powstaje płytka nazębna?
Proces tworzenia się płytki nazębnej rozpoczyna się tuż po spożyciu posiłku lub wypiciu płynów. Płytka nazębna powstaje cyklicznie, a każde jej gromadzenie przerywa szczotkowanie zębów przy użyciu pasty.
Dlaczego powstaje płytka nazębna?
Płytka nazębna naddziąsłowa powstaje w wyniku gromadzenia się bakterii i węglowodanów. Bakterie namnażają się, a środowisko słodkie im sprzyja. Żywią się głównie cukrem i wytwarzają substancje niszczące szkliwo. Miliony różnych bakterii znajdują się w jamie ustnej każdego człowieka. Płytka nazębna składa się przede wszystkim z beztlenowych bakterii. Przyczynami jej powstania są:
- niewłaściwa higiena jamy ustnej,
- dieta bogata w cukry.
Narażone są na nią więc osoby spożywające słodkie pokarmy oraz dzieci, nawet niemowlaki, które żywią się głównie mlekiem, które w 70% składa się z cukru. Niewłaściwa higiena jamy ustnej oznacza, że zęby są szczotkowane rzadko, niewłaściwie, przy użyciu nieodpowiedniej szczoteczki i pasty do zębów.
Usuwanie złogów nazębnych
Na szczęście płytkę nazębną można usunąć samodzielnie, ale znaczenie ma w tym dokładność i regularność. Należy kupić odpowiednią szczoteczkę do zębów (szczoteczki dzielą się np. ze względu na wiek użytkownika, miękkość włosia itp.). Po wyszczotkowaniu można zrobić test: „przejeżdżając” językiem po zębach, jeśli wyczuwamy chropowatą powierzchnię, to można zmienić zwykłą szczoteczkę na elektryczna albo soniczną. Istotna jest także pasta do zębów, gdyż tylko z fluorem można skutecznie wyczyścić zęby. Zęby należy czyścić dwa razy dziennie: rano i wieczorem po spożyciu posiłku. Szczotkowanie zębów nie powinno trwać krócej niż trzy minuty. Szczoteczką myjemy nie tylko zęby, ale także język, podniebienie i wewnętrzną stronę policzków.
Warto korzystać z nici dentystycznych. Nitkujemy przestrzenie między zębami, a to właśnie ten rejon narażony jest najbardziej na tworzenie się złogów nazębnych. Nitkowanie pomoże je usunąć. Warto skorzystać ze specjalnych płynów i tabletek barwiących. Ich działanie polega na tym, że po szczotkowaniu należy płukać nimi jamę ustną przez około 30 sekund i wypluć. Płytka nazębna zostanie zabarwiona na niebiesko. W takiej sytuacji trzeba jeszcze raz umyć zęby. Płyny barwiące to skuteczna metoda przy usuwaniu złogów nazębnych, to także świetna zabawa dla dzieci – działająca na nie motywująco.
Istnieją także domowe sposoby na usunięcie płytki nazębnej. Jednym z nich jest olej kokosowy, który działa antybakteryjnie – dlatego to skuteczny preparat w walce z płytka nazębną. Łyżeczkę oleju kokosowego wkładamy do ust i płuczemy nim zęby przez około trzy minuty, następnie wypluwamy. Zabieg ten można wykonywać raz dziennie, a pierwsze efekty będą widoczne po około dwóch tygodniach. Na pewno skuteczniejszy jest proszek do pieczenia, ale nie mogą go stosować osoby o słabych zębach, gdyż w nadmiarze zniszczy szkliwo i spowoduje nadwrażliwość. Jedną trzecią proszku sypiemy na mokrą szczoteczkę i czyścimy nim zęby przez około cztery minuty, a następnie płuczemy jamę ustną dużą ilością wody.
Zabieg ten wykonujemy nie częściej niż raz w tygodniu. Należy podkreślić, że jeśli nie będziemy regularnie usuwać płytki nazębnej to ulegnie ona mineralizacji i zmieni się w kamień nazębny, a ten można usunąć wyłącznie u dentysty. Piaskowanie i skalling to główne zabiegi, które polegają na usunięciu kamienia nazębnego. Płytka nazębna, a następnie kamień to główne przyczyny ubytków. Niezwykle ważne są regularne wizyty w gabinecie dentystycznym – powinny odbywać się kontrolnie dwa razy w roku.
Podsumowując, płytka nazębna naddziąsłowa pojawia się u każdego człowieka niezależnie od wieku. To główna przyczyna próchnicy zębów i chorób przyzębia. Składa się z bakterii i węglowodanów. Tworzy się cyklicznie, a namnażanie jej przerywa czyszczenie zębów. Dlatego przestrzeganie zasad zachowania higieny jamy ustnej oraz ograniczenie spożywania cukrów są bardzo ważne przy usuwaniu złogów nazębnych.