Gorące i zimne, słodkie i kwaśne smaki są dla wielu niewyobrażalne. Zęby bolą, chociaż dentysta nie wykrył próchnicy. Ból powraca, gdy tylko ząb ma styczność z zimnym lub ciepłym napojem. Takie dolegliwości obniżają jakość życia. Nadwrażliwość wzrasta, a przyczyny tego mogą być różne. Na pewno nie wolno bagatelizować takich dolegliwości i trzeba jak najszybciej skontaktować się z lekarzem stomatologiem. Można także spróbować domowych sposobów i sprawdzić, czy nadwrażliwość się nie cofa. Warto jednak sprawdzić, jakie są przyczyny takiego stanu i spróbować im zaradzić. Objawowe leczenie może przynieść jedynie doraźną ulgę. Co powoduje nadwrażliwość zębów?
Nadwrażliwość zębów — przyczyny
Nadwrażliwość zębów często jest spowodowana spadkiem dziąseł. Wrażliwa część zęba jest odkryta i nerwy reagują nawet na chłodne lub ciepłe napoje lub kwaśne smaki. Wahania temperatury, a także bodźce chemiczne lub mechaniczne są przekazywane bezpośrednio do nerwu zęba bez ochronnej warstwy pośredniej i rejestrowane jako ból. Co powoduje nadwrażliwość zębów i zmniejszenie dziąseł? Najczęściej odsłonięta szyjka jest spowodowana zapaleniem przyzębia. Zapalenie takie wywołane jest bakteriami i brakiem odpowiedniej higieny jamy ustnej. Objawia się zaczerwienieniem i obrzękiem dziąseł. Zapalna tkanka stopniowo wycofuje się i odsłania szyjki zębów, co może prowadzić do nadwrażliwości. To jednak niejedyna przyczyna. Co powoduje nadwrażliwość zębów jeszcze? Przyczyną może być recesja przyzębia. Dodatkowo może wystąpić zmniejszenie kości szczęki w dotkniętym obszarze. Przyczyny recesji są różnorodne, od naturalnych procesów starzenia po niewłaściwą technikę czyszczenia zębów. Właśnie też niewłaściwa technika szczotkowania zębów może przyczynić się do nadwrażliwości. Większość ludzi myje zęby niewłaściwie – szoruje je poziomymi ruchami po przedniej powierzchni zębów zamiast szczotkowania od dziąsła do dołu. Niekiedy występuje trójkątne zagłębienie w obszarze szyjki zęba.
Dentyści podejrzewają, że przyczyną tego jest zgrzytanie zębami. Nacisk i zaciskanie zębów usuwa szkliwo w tym obszarze, a to prowadzi do nadwrażliwości. Czy to wszystkie czynniki, które mogą przyczynić się do odczuwania bólu przy spożyciu ciepłych lub kwaśnych rzeczy? Niestety nie. Co powoduje nadwrażliwość zębów jeszcze? Między innymi zabiegi stomatologiczne. Może to być na przykład leczenie zapalenia przyzębia, a także zaopatrzenie w korony i mosty w nieprawidłowy sposób. Z tego względu bardzo ważne jest znalezienie dobrego gabinetu stomatologicznego.
Jak zapobiegać wrażliwym zębom?
Wiadomo już, co powoduje nadwrażliwość zębów. Jak można temu zaradzić? Przede wszystkim ważne jest używanie właściwej szczoteczki do zębów. Powinna być to szczoteczka z miękkim lub średnio twardym włosiem. Szczoteczki do zębów z twardym włosiem atakują dziąsła i szkliwo. Specjalne soniczne szczoteczki do zębów mają wbudowaną kontrolę nacisku i informują o tym, gdy wywierany jest zbyt duży nacisk podczas szczotkowania.
Regularnie należy wymieniać szczoteczkę do zębów, ponieważ na włosiu gromadzi się wiele bakterii, które mogą powodować choroby zębów. Ponadto włosie się zużywa i po około 2 miesiącach nie ma już optymalnego efektu czyszczenia. Wskazane jest stosowanie specjalnej pasty do zębów do wrażliwych zębów. Te pasty zawierają fluorki i inne substancje czynne. Składniki pomagają przeciwdziałać wrażliwości, otaczając szyjkę i wzmacniając naturalną warstwę ochronną.
W przypadku wrażliwych zębów należy zrezygnować z pasty wybielającej, ponieważ zawarte w niej materiały ścierne dodatkowo atakują i uszkadzają zęby. Kwas także atakuje szkliwo i demineralizuje je, osłabiając je. Z tego względu, jeśli spożywane są kwaśne soki lub potrawy, to należy po ich spożyciu wypić szklankę wody lub mleka. To częściowo zneutralizuje kwas. Innym sposobem na złagodzenie nadwrażliwości zębów są żele zawierające fluor. Aplikację należy wykonać raz w tygodniu. Pomagają one utwardzić szkliwo i chronić odsłonięte szyjki.
Co może zrobić dentysta?
Istnieje kilka sposobów leczenia nadwrażliwości, które mogą zmniejszyć ból. Pierwszą z nich jest uszczelnienie. W przypadku odsłoniętych szyjek powierzchnia może być uszczelniona lekami lub cienkimi płynnymi tworzywami, które tworzą trudno rozpuszczalne osady w kanalikach zęba. Już jednorazowa aplikacja zamyka kanaliki i zapobiega pojawianiu się kolejnych bodźców bólowych. Kolejnym sposobem jest wypełnienie szyjki zęba.
Wydrążony obszar szyjki zęba lub ubytek w kształcie klina można zamknąć niewielkim, niewidocznym wypełnieniem. Dzięki temu nie tylko nieprzyjemne bodźce są trzymane z dala od zęba, ale także ząb odzyskuje swój pierwotny kształt. U pacjentów z zapaleniem przyzębia często występuje utrata dziąseł, zwłaszcza w połączeniu ze zmniejszeniem się masy kostnej. Dzięki zabiegom chirurgicznym dziąsła mogą powrócić do pierwotnego miejsca. Estetyka poprawia się, a wrażliwe szyjki zębowe są ponownie zakryte. Na pewno należy skonsultować się ze stomatologiem, który najlepiej sprawdzi, co w danym przypadku jest najlepszym rozwiązaniem.