Usuwanie kamienia nazębnego jest niezwykle ważną czynnością, mającą na celu zapobiegać powstawaniu próchnicy. Za sprawą zabiegów, które wykonuje się u dentysty, jesteśmy w stanie w pełni usunąć kamień nazębny. Usuwanie kamienia nazębnego niestety nie jest w pełni efektywne w warunkach domowych – szczotkowanie zębów nie jest wystarczające, by go usunąć.
Szczoteczka do zębów świetnie sprawdza się przy usuwaniu płytki nazębnej, niestety kamień nazębny jest zbyt twardy, by usunąć go przy codziennej pielęgnacji w domu. Dowiedz się, w jaki sposób przeprowadza się usuwanie kamienia nazębnego i czy te zabiegi są dla pacjenta bolesne.
Jak usuwany jest kamień nazębny?
Usuwanie kamienia nazębnego warto jest odbywać regularnie – minimum co pół roku, a w przypadku posiadania w codziennych nawykach spożywania kawy, papierosów i innych produktów silnie barwiących, powodujących powstawanie kamienia nazębnego, warto jest zwiększyć intensywność przeprowadzanych zabiegów.
Usuwanie kamienia nazębnego wykonywane jest z użyciem skalingu i piaskowania. Skaling zębów to zabieg, podczas którego stomatolog jest w stanie skutecznie pozbyć się warstwy kamienia nazębnego zarówno z korony zęba, jak i z powierzchni poddziąsłowych. Obydwa rodzaje skalingu – naddziąsłowy i poddziąsłowy – zazwyczaj wykonuje się równolegle, podczas jednego zabiegu.
Piaskowanie jest zabiegiem wspomagającym – często wykonuje się go bezpośrednio po skalingu. Zastosowanie piaskowania powoduje, iż usunięcie kamienia nazębnego, a także różnych przebarwień z zęba, jest jeszcze bardziej efektywne. Warto jest wykonać obydwa zabiegi – zwłaszcza, że ich wykonanie, nawet podczas jednej wizyty u dentysty, nie spowoduje uszkodzeń szkliwa.
Czy zabieg boli?
Pacjenci często zastanawiają się, czy zabiegi skalingu i piaskowania, mające na celu usunięcie kamienia nazębnego, sprawią ból. Prawdą jest, iż są to zabiegi, które nie muszą być dla pacjenta najprzyjemniejszymi. Wykonywanie ich wiąże się z pewnym dyskomfortem, co jest naturalne w przypadku jakichkolwiek zabiegów, które wymagają ingerencji dentysty w jamę ustną.
Warto mieć jednak na uwadze, iż są to zabiegi całkowicie bezbolesne. Za ich sprawą pacjent jest w stanie uzyskać uśmiech wolny od kamienia nazębnego, jednocześnie nie narażając się na ból. Reakcje bolesne podczas zabiegu mogą być delikatne i krótkotrwałe, jednak w większości przypadków zabiegi te odbywają się bezboleśnie – dotyczy to także okresu po zabiegu, gdzie pacjent nie zmaga się z bólem, obrzękiem i innymi.
Zapraszamy serdecznie do kliniki https://verdeclinic.pl/