Korony na zęby, nazywane także koronami protetycznymi, są obecnie jednym z najpopularniejszym sposobów, za sprawą którego pacjent jest w stanie zrekonstruować bardzo duże ubytki w uzębieniu. Korony na zęby stosuje się z reguły wtedy, kiedy np. wkłady koronowe typu Inlay nie zdadzą egzaminu. Korony na zęby przydają się w przypadku ubytków próchnicowych, z ich użyciem można także naprawić rożne pęknięcia lub zakryć przebarwienia. Dowiedz się, czym są korony na zęby i kiedy warto jest je zastosować.
Czym są korony na zęby?
Korony na zęby są stosowane w przypadku, gdy pacjent posiada mocno uszkodzony naturalny ząb – za sprawą rozwoju próchnicy, czy też uszczerbku spowodowanego uszkodzeniem mechanicznym. Użycie korony jest także dobrym sposobem na to, by poprawić kształt zęba, a także jego kolor.
Budowa korony protetycznej jest stosunkowo prosta. Korony są zakładane na zęby – konieczne jest, aby odpowiednio dopasować je poprzez oszlifowanie. Za sprawą korony zębowej można całkowicie przywrócić funkcjonalność i wygląd zęba, jednocześnie nie ryzykując, iż pacjent uzyska nienaturalny wygląd.
Pacjenci decydują się na korony wtedy, gdy nie istnieje możliwość zastosowania innego rozwiązania protetycznego. Korony gwarantują wysoką stabilność, inne rozwiązania mogłyby zwyczajnie wypaść z zęba.
Rodzaje koron protetycznych
Korony protetyczne dzieli się na kilka rodzajów; podział wynika z tego, że korony są wykonywane z różnych materiałów. Do koron zalicza się:
- korony pełnoceramiczne – w pełni wykonane z porcelany stomatologicznej. Za ich sprawą pacjent jest w stanie uzyskać najbardziej naturalny efekt, to jest – najbardziej zbliżony do wyglądu naturalnego zęba. Plusem koron pełnoceramicznych jest wysoka wytrzymałość, a także to, że nie powodują one reakcji uczuleniowych.
- korony metalowe – wykonywane z różnych materiałów, na przykład stopów złota, srebra, tytanu, stali. Charakteryzuje je niska cena i wysoka trwałość. Niestety, ten rodzaj wypełnienia mocno wyróżnia się na tle zęba o jasnej barwie, co powoduje negatywny efekt estetyczny.
- korony ceramiczne z podbudową metalową – warto jest traktować je jako alternatywę dla koron pełnoceramicznych. Wizualnie są one bardzo zbliżone do koron pełnoceramicznych – wierzchnią warstwę stanowi porcelana, natomiast podbudowa jest metalowa. Ich zaletą jest niższa cena, niż koron pełnoceramicznych, jednocześnie uzyskuje się bardzo zbliżony efekt wizualny.
Wyróżnia się także korony akrylowe, jednak nie stosuje się ich na co dzień, a jedynie jako przejściowe rozwiązanie.