Białe dziąsło wokół zęba może występować na skutek kilku przyczyn. Tego typu dolegliwość może mieć zatem różne podłoże i może sygnalizować zarówno błahe, jak i bardzo poważne problemy. Zmiany pojawiające się u obrębie jamy ustnej nie powinny być zatem nigdy bagatelizowane, ponieważ mogą prowadzić do poważnych konsekwencji.
Białe plamy na dziąsłach
Białe dziąsło wokół zęba może się okazać nie tylko problemem natury estetycznej, ale również sygnałem niepokojących zmian zachodzących w organizmie. Nie można bowiem zapominać o tym, że zdrowe dziąsła mają różowe zabarwienie oraz nie powinny mieć żadnych obrzmień czy grudek. Przyczyny pojawiających się zmian mogą być bardzo zróżnicowane. Każda zmiana powinna być zatem zawsze uważnie obserwowana oraz konsultowana stomatologicznie.
Przyczyny białych bolących dziąseł
Białe dziąsło wokół zęba może pojawiać się na skutek zakażenia drożdżakiem Candida albicans. Patogen ten jest odpowiedzialny za tworzenie w jamie ustnej pleśniawek. Zmiany przez niego wywoływane przyjmują postać dość gęstego nalotu, który posiada niewielkie grudki. Zmiany te są trudne do usunięcia poprzez przecieranie palcem i zazwyczaj występują na podniebieniu, dziąsłach i na języku. W przypadku braku leczenia zmiany mogą objąć krtań, przełyk, tchawicę, a nawet oskrzela i w znacznym stopniu pogarszać komfort chorego. Zmiany obecne w gardle bardzo utrudniają przełykanie. Białe dziąsła mogą mieć również związek z leukoplakią, która stanowi schorzenie przednowotworowe obejmujące błonę śluzową policzków oraz dziąsła.
Choroba nie powoduje bólu i może mieć związek z paleniem papierosów, nadmiernym spożywaniem alkoholu, infekcjami, a także czynnikami grzybiczymi. Białe dziąsła mogą się również pojawiać u dzieci w przebiegu pleśniawek, jak również podczas ząbkowania. U dorosłych zmiana zabarwienia dziąseł może mieć związek z wyrwaniem zęba oraz zachodzeniem procesów gojenia. Wśród innych przyczyn przebarwienia dziąseł wyróżnia się występowanie chorób takich jak na przykład cukrzyca czy liszaj płaski, któremu zwykle towarzyszy ból. Poza tym, białe dziąsła mogą mieć również związek ze stosowaniem diety ubogiej w żelazo skutkującej rozwijającą się anemią, a także być sygnałem rozwijającego się wrzodziejąco-martwiczego zapalenia dziąseł.
Pielęgnacja białych dziąseł
Stwierdzenie zmian w obrębie dziąseł jest wskazaniem do konsultacji stomatologicznej. Równocześnie należy bezwzględnie dbać o higienę jamy ustnej. Powinna ona obejmować szczotkowanie zębów za pomocą szczoteczki o dość miękkim włosiu oraz pasty do zębów zawierającej składniki wpływające na ograniczenie namnażania się drobnoustrojów chorobotwórczych w obrębie jamy ustnej. W przypadku stwierdzenia zmian o podłożu grzybiczym, konieczne jest zastosowanie preparatów na pleśniawki lub afty. W tym przypadku produkty tworzą na zmianie warstwę ochronną oraz przyspieszają proces gojenia. Leczenie powinno być wsparte płukaniem jamy ustnej płynami o działaniu antyseptycznym, które nie tylko zmniejszają liczbę patogenów w jamie ustnej, ale również wspierają intensywną regenerację tkanek.