Czy wiesz, jak powstaje próchnica? Proces ten nie należy do skomplikowanych, a jednak świadomość tego, jak on przebiega, niekoniecznie ma wpływ na to, że udaje się tej próchnicy skutecznie uniknąć. Pacjenci często nie wiedzą, jakie zabiegi podejmować, aby unikać rozwoju zmian próchnicowych, albo też nie wykonują ich świadomie – na przykład z braku czasu czy chęci. W tym artykule dowiemy się, jak powstaje próchnica i w jaki sposób ją leczyć.
Próchnica butelkowa u dzieci
Próchnica butelkowa u dzieci jest stosunkowo częstym problemem. Początkowo przejawia się one białymi plamkami i smugami na zębach, jednak stopniowo zaczyna rozwijać się w kierunku przebarwień. Niestety jest ona bardzo groźna dla tego, jak rozwijają się zęby dziecka. Próchnica zębów mlecznych może wpłynąć na to, jak rozwijają się zęby stałe, dlatego rozsądnie jest jej zapobiegać. Prześledzimy, jak powstaje próchnica butelkowa.
Próchnica butelkowa jest związana z tym, że dziecko ma styczność z butelką. Jest to związane także z kubkami niekapkami, bardzo popularnymi wśród dzieci. Rozwój próchnicy przyspiesza spożywanie słodzonych napojów, które negatywnie oddziałują na zęby. Szczególne działanie butelki wynika z tego, że pijąc z niej dziecko przez dłuższy naraża zęby na działanie szkodliwych bakterii, niż ma to miejsce w przypadku kubeczka. Stąd wiesz, jak powstaje próchnica butelkowa.
Aby zapobiegać próchnicy butelkowej, trzeba dbać o prawidłową higienę jamy ustnej dziecka. W przypadku, gdy dziecko jeszcze nie ma ząbków, po piciu czy jedzeniu warto jest przetrzeć jego dziąsła gazikiem nasączonym wodą. Dodatkowo gdy pojawią się pierwsze ząbki, można zakupić specjalną nakładkę-szczoteczkę, która pozwoli na czyszczenie ząbków i masowanie dziąseł. Z czasem można wprowadzać szczoteczkę i pastę z fluorem.
Leczenie jest jak najbardziej wskazane, gdyż przedwczesne usunięcie zębów mogłoby doprowadzić do powstawania wad zgryzu. Najczęściej u dzieci wystarczy fluoryzacja, czyli remineralizacja szkliwa zębów, a gdy pojawią się ciemne przebarwienia rozsądnie jest zastosować azotan srebra.
Próchnica u dorosłych
Próchnica u dorosłych również może się pojawić. Jej pojawienie się niekoniecznie musi wynikać z pogorszonej higieny jamy ustnej. Warto pamiętać, że próchnica jest chorobą zakaźną – dlatego w kwestii tego, jak powstaje próchnica okazuje się, że pacjent nie zawsze musi być winny. Próchnica może być przekazana nawet poprzez pocałunek, o ile druga strona zmaga się z próchnicą. Wobec tego zalecana jest szczególna ostrożność!
Leczenie próchnicy u dorosłych polega z reguły na usuwaniu zmian próchnicowych z wykorzystaniem wiertła. Jeśli przypadek nie jest zaawansowany, to często udaje się zrekonstruować zmiany z wykorzystaniem remineralizacji. Jeśli jednak próchnica jest zbyt zaawansowana, często konieczne okazuje się wyrwanie zęba lub przeprowadzenie leczenia kanałowego. Na szczęście wiedząc, jak przebiega proces rozwoju próchnicy, na pewno uda ci się jej uniknąć!